حمید سجادی؛ دویدن تا وزارت ورزش

حق نشر عکس MEHR
Image caption بسیاری از ورزشکاران ایرانی از معرفی حمید سجادی برای تصدی وزارت ورزش استقبال کرده اند

با گذشت از سه ماه از اتمام مهلت قانونی رئیس جمهور ایران، حمید سجادی به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی ایران برای وزارتخانه تازه تاسیس ورزش و جوانان، به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

نام او در سومین دوره انتخابات شورای شهر تهران در فهرست رایحه خوش خدمت بود. با شمارش آرا نیز اگرچه سه چهره ورزشی راهی خیابان بهشت شدند اما نام هیچ کدامشان حمید سجادی نبود.

از فهرست حامیان احمدی نژاد، فقطپروین احمدی نژاد (خواهر او) خسرو دانشجو و حمزه شكيب به شورا رسیدند و یک نفر هم عضو علی البدل شورا شد.

روز سه شنبه اما نمایندگان مجلس بیش از تمرکز بر سوابق وزیر پیشنهادی، درباره سطور آغازین معرفی نامه سجادی بحث کردند. انتقاداتی که محمود احمدی نژاد بر عملکرد مجلس در تشکیل این وزارتخانه وارد دانسته است.

آیا سوابق درخشان دوران قهرمانی، کارنامه متوسط در مدیریت یا برخورداری از تخصص، حتی عضویت فعال حمید سجادی از ۱۳ سالگی در بسیج، برای اخذ رای اعتماد از نمایندگان مجلس کافی است؟

چنین اطمینانی درباره معاون علی سعیدلو در سازمان تربیت بدنی وجود ندارد. فاتح دوهای نیمه استقامت آسیا اگرچه ۱۱ سال است از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده اما به نظر می رسد برای احراز این سمت، هفته آینده یک دوی اسقامت و نفسگیر دیگر برای اخد اعتماد در پیش خواهد داشت.

چالش دولت و مجلس

حق نشر عکس ISNA

محمود احمدی نژاد بر خلاف روند معمول در معرفی اعضای کابینه به مجلس، ذیل معرفی وزیر پیشنهادی اش با برشمردن ایرادهای متعدد به تشکیل وزارت ورزش، تاکید کرده است که ابهامات و اشکالات مصوبه یاد شده باعث بروز اختلال در امر ورزش و بروز کشمکش در این عرصه خواهد شد.

پس از قرائت نامه رئیس جمهور در صحن مجلس، مصطفی کواکبیان خطاب به علی لاریجانی گفت: "در مقام ریاست مجلس از نمایندگان دفاع کنید. زیرا در این نامه به همه نمایندگان توهین شد."

جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه گفت: "اگر احمدی‌نژاد نمی‌خواهد وزیرش رای بیاورد او را معرفی نکند. چرا که با این وضعیت قطعاً رای نمی‌دهیم."

لحن حشمت الله فلاحت پیشه از این هم تندتر بود و خطاب به رییس مجلس گفت: "شما حق ندارید صلاحیت وزیر را براساس این نامه بررسی کنید، این نامه خلاف قانون است و باید به دولت عودت داده شود."

علی لاریجانی گفت که این نامه توجیهی است بر تخلف دولت. احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس هم احتمال این که وزیر معرفی شده رای نیاورد را بالا دانست.

شدت نارضایتی نمایندگان مجلس به قدری بود که غلامعلی حدادعادل به نشانه اعتراض گفت: "مگر چقدر از دیدار با رهبری گذشته است؟ ایشان به ما توصیه کرده اند که همکاری داشته باشید، لذا نباید فضای کشور را ملتهب کنیم."

کاظم جلالی اما در پاسخ به رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: "ما نیز می‌دانیم که ‌با تشنج مسائل حل نمی‌شود. اما نکته‌ای که برخی افراد همچون آقای حداد باید ما راهنمایی کنند این است که این تشنج از کجا ایجاد می‌شود؟ آیا امروز شروع کننده، مجلس است؟"

آقای دو و میدانی

حق نشر عکس d
Image caption حمید سجادی دارنده 8 مدال آسیایی است (منبع: سایت فدراسیون دو و میدانی ایران)

سال ۱۳۶۹ در داربی تهران و در اولین دوره لیگ آزادگان، درهای ورزشگاه آزادی را ساعت ها قبل از آغاز بازی بسته بودند.

جمعیت مشتاق، حتی فضای بالای اسکوربورد و پروژکتورها را نیز تسخیر کرده بود.

پیش از آغاز مسابقه، مسابقه ۵۰۰۰ متر در دو ومیدانی برگزار شد. یکی از دونده ها از همه پیش افتاد و چنان شتابی گرفت که یک دور کامل، بقیه دونده ها را جا گذاشت.

آن ۱۰۰ هزار تماشاچی برای رقابتی که روی پیست تارتان انجام شد نیامده بودند اما با شور و شیپور تشویقش کردند.

نامش را می دانستند چون یک سال و نیم قبل در سنگاپور، دو مدال از جوانان آسیا گرفته بود و در آن سال های عاری از اتفاق در ورزش ایران، عکسش با گرمکن سفید، رفته بود روی جلد مجله دنیای ورزش که ۳۰۰ هزار نسخه تیراژ داشت.

او بعداً فاتح دوی صحرانوردی آسیا شد. از ۸۰۰ متر تا ۱۰ هزار متر در تمام مسافت ها دوید. رکورد زد و مدال گرفت.

رکورد ۵ هزارمترش در ایران ۱۶ ساله شده است. رکورد ۳ هزار متر با مانعش اما به ۲۰ سالگی رسیده. از ۱۹۸۸ که عضو تیم ملی جوانان بود تا سال ۲۰۰۰ که به خط پایان در رقابت های فضای باز رسید، هشت مدال در رقابت های جوانان، بزرگسالان و صحرانوردی آسیا و بازی های آسیایی گرفت.

سجادی همچنین در بازی های داخل سالن نیز رکوردهای ملی را کاهش داد و در آسیا درخشید. همچنین در دو المپیک، سه بازی های آسیایی و چهار دوره از مسابقه های جهانی دوید.

کت سفیدهای آتلانتا

حق نشر عکس w
Image caption ایستاده از راست اکبر فلاح، احد پازاج، یعقوب جوان صالح، غلامرضا محمدی و حمید سجادی

در المپیک آتلانتا رکورد عالی ۲۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه را به جا گذاشت. رکوردی که بعد از ۱۵ سال در ایران هنوز جابه جا نشده است.

با این وجود پیش از آن که سجادی از خط پایان بگذرد، هایله گبرسلاسی دونده اتیوپیاپی برای دومین بار از سجادی سبقت گرفت و یک دور کامل از او پیش افتاد.

او تنها نماینده "ورزش مادر" در المپیک آتلانتا بود. به همین خاطر با آن کت و شلوارهای سفید که اعضای کاروان ایران به تن داشتند، اغلب اوقات همراه با کشتی گیرها بود. رفاقتش با اکبر فلاح که هر دو در آن بازی ها بی مدال ماندند، تا امروز ادامه داشته است.

همان کشتی گیرها می گفتند سجادی برای این که درد نکشد آن قدر پماد بدبو به پاهایش می مالید که کسی دلش نمی خواست با او هم اتاق شود.

در المپیک آتلانتا، شاید سجادی نیز بر این باور بود که در آن کاروان اگر روزی در آینده کسی بر صندلی ریاست ورزش ایران برسد، یکی از دو برادر خراسانی، امیر و رسول خادم خواهد بود.

عباس جدیدی هم آن سال ها نزد رهبر ایران چنان محبوبیتی داشت که او را خادم بارگاه امام هشتم شیعیان کند و در ملاقات ورزشی ها با آیت الله خامنه ای، جدیدی تنها کسی باشد که دیدگاه های شخصی اش را از روی کاغذ بخواند.

در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ که رسول خادم ۲۶ ساله به عنوان یکی از گزینه ریاست سازمان ورزش در کابینه احتمالی علی اکبر ناطق نوری مطرح شده بود، سجادی فقط مسئول هیئت دوومیدانی بنیاد شهید بود.

روی کار آمدن اصلاح طلبان، جایگاه او را ارتقا نداد. هر روز به باشگاه دیهیم در خیابان نظام آباد می رفت و در دبیرستان تربیت بدنی و علوم ورزشی تدریس می کرد.

وقتی امیر خادم راهی مجلس شد و رسول خادم به شورای شهر رسید، سجادی تازه سرمربی تیم ملی دو و میدانی نوجوانان شده بود.

بین کت سفیدهای اعزامی به المپیک آتلانتا، حمید سجادی از کم اقبال ترین افراد برای بالا رفتن از نردبان مدیریت ورزش ایران در دهه های بعدی محسوب می شد.

بی اعتمادی به سجادی در انتخابات دو و میدانی

از جمع ورزشکارانی که قدم به ساحت سیاست گذاشتند، وقتی علیرضا دبیر و هادی ساعی نیز به شورای شهر آمدند، سجادی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر دور از مرکز، مسئول ورزش جزیره کیش شده بود.

اما ارتقای ناگهانی در دولت های نهم و دهم، کسی را متعجب نمی کرد.

سجادی در شرایطی به یک قدمی صندلی وزارت رسیده که در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی، حتی برای صندلی ریاست فدراسیون دو و میدانی نیز به او اعتماد نشد.

در انتخابات سال ۱۳۸۲، سجادی کاندیدای احراز سمت ریاست فدراسیونی شده بودد که خود پر افتخارترین ورزشکارش بود. اما سازمان تربیت بدنی به ریاست محسن مهرعلیزاده، گزینه خودش را داشت و حمایتی از سجادی نکرد.

آرای دور اول به این قرار بود: حسین جلالی ۱۷ رای، عیدی علیجانی ۱۰ رای و حمید سجادی ۷ رای. دو نفر اول به دور دوم رسیدند و جلالی که به شدت مورد انتقاد سجادی بود، به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد.

پس از ناکامی در مدیریت بر ورزش مورد علاقه اش، معاون فرهنگی ورزشی شرکت شهر سالم در شهرداری تهران شد.

ورزش از نگاه ۲

جهانگیر کوثری پس از سال ها به صداوسیما بازگشت. صندلی سمت راست او در برنامه ورزش از نگاه ۲ بارها تغییر کرد و هر بار، یک چهره ورزشی یا رسانه ای کنارش نشست.

حمید سجادی یکی از آن ها بود. وقتی کوثری برای حضور در یک جشنواره سینمایی عازم اسپانیا شد، سجادی برنامه را به تنهایی اجرا کرد. از نگاه مدیران شبکه اما با اجرای سجادی، تبلیغ منطقه آزاد تجاری کیش بر بقیه موضوعات ورزشی چربش پیدا کرده بود.

وقتی کوثری بازگشت، ناراحت از ماجراهای پیش آمده رای به عدم استفاده از سجادی و بکارگیری محسن ابوفاضلی داد.

سجادی دیگر به عنوان مجری جلوی دوربین نیامد اما عضو شورای عالی سیاست گذاری ورزش در سازمان صدا و سیما شد.

دوران مدیرعاملی در سایپا

حق نشر عکس Mehr
Image caption در خرداد ۸۷ حمید سجادی مدیر عامل جدید باشگاه ساپیا شد

ششم خرداد ۸۷، مهرداد بذرپاش مدیرعامل شرکت سایپا، حکم مدیرعاملی حمید سجادی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه این شرکت را صادر کرد. یک سال قبل، بذرباش و سجادی در فهرست رایحه خوش خدمت، بازنده های انتخابات شورای شهر بودند.

سجادی تیم قهرمان لیگ برتر را تحویل گرفت. سایپا اما فصل بعد به عنوانی بهتر از یازدهمی دست نیافت و حاشیه های فراوانی احاطه اش کردند.

روزنامه دنیای فوتبال در شماره ویژه شانزدهمین دوره نمایشگاه مطبوعات، گزارشی با عنوان "هزینه های جالب توجه در سایپا" منتشر کرد.

برخی ارقام میلیونی، پاداش ها و هزینه ها در این فهرست به زعم این روزنامه، وجود خارجی نداشت.

پرداخت مبلغی حدود ۷۸ میلیون تومان به علی دایی عضو هیات مدیره همین باشگاه برای البسه ورزشی، آن هم در شرایطی که این باشگاه با آرم تولیدی او به زمین می رفت از جمله ابهامات مطروحه بود.

گزارش اقتصادی مزبور، موارد دیگری هم داشت. مثلاً پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان برای هزینه نگهداری زمین چمن، آن هم در شرایطی که زمین مورد نظر متعلق به سایپا نبود و در ازای استفاده از آن، اجاره بهای مجزایی پرداخت می شد.

در این گزار آمده بود که بیش از ۱۵۰ میلیون تومان برای عکاسی و فیلمبرداری و حدود ۲۴۰ میلیون تومان بدهی به دو شرکت تبلیغاتی، پرداخت ۸۸۰ میلیون تومان به عنوان حقوق و مزایای کارکنان باشگاه، اختلاس ۱۲۵ میلیون تومانی مترجم لیت بارسکی سرمربی آلمانی تیم نیز در فهرست گنجانده شده بود.

پرداخت ۶۲ میلیون تومان به بیمارستان بهمن برای چکاب مدیران باشگاه نیز از موارد جالب توجهی بود که در کنار سایر عناوین، این باشگاه بر آن داشت که از روزنامه دنیای فوتبال شکایت کند.

دنیای فوتبال تنها روزنامه ورزشی در ایران است که توقیف شده. اتهام این روزنامه نشر اکاذیب بود.

اما به زودی حکم جلب برخی افراد در باشگاه سایپا صادر شد. به نظر می رسید مطالب منتشر شده در آن روزنامه چندان هم کذب نبوده است.

ماجرای لیت بارسکی

حق نشر عکس FARS
Image caption پرونده لیت بارسکی، بزرگترین چالش سجادی در سایپا بود

پیر لیت بارسکی که برای فوتبال دوستان در دهه نامی ۱۹۸۰ آشنا بود، سال ها بعد بار دیگر در برنامه ورزش از نگاه ۲ توسط حمید سجادی و جهانگیر کوثری به عنوان مربی مطرح شد.

آن ها با تاکید بر انضباط آلمانی و شهرت لیت بارسکی، نوید یک تحول فوتبالی را در سایپا دادند.

دیری نگذشت که سایپا در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۵-۱ به بنیادکار ازبکستان باخت و حدف شد. لیت بارسکی بدون اعلام قبلی و به صورت پنهانی از ایران رفت تا در لیختن اشتاین مربیگری کند.

علی دایی عضو هیات مدیره باشگاه سایپا که همزمان سرمربی تیم ملی هم بود، در تلویزیون به تندی از انتصاب لیت بارسکی توسط سجادی انتقاد کرد.

اما سجادی در پاسخ گفت: "در نشست هیات مدیره از دایی خواهش کردم با انتخاب سرمربی تیم و مسائل فنی را برعهده بگیرد. قرار شد دایی در یک هفته مربی آلمانی مورد نظرش را معرفی کند."

به گفته سجادی، زمانی که لیت بارسکی سرمربی شد دایی به او گفت در کارش دخالت نمی‌کند. "نمی‌دانم حالا چرا در برنامه زنده آن طور حرف زده. شاید چون برنامه زنده بوده تمرکز لازم را نداشته."

پرونده لیت بارسکی، بزرگترین چالش سجادی در سایپا بود. سجادی گفت که مترجم لیت‌بارسکی ۹۰ هزار یورو از مربیان آلمانی اخاذی کرده و گفته بود این پول را برای افرادی در داخل باشگاه می‌خواهد.

ناکامی لیت بارسکی در ایران و رفتن او و سیر نزولی سایپا که فصل قبل قهرمان شده بود، بزرگترین چالش سجادی در این تیم بود.

علی دایی در جلسه های هیات مدیره اش شرکت نمی کرد و منتقدان، این غیبت ها و همچنین حضور دائمی حسین رضازاده در جلسه های کاملاً فوتبالی را به یک اندازه نقد می کردند.

سجادی آبان ۸۷ در کنفرانس خبری باشگاه سایپا گفت: "من حرف‌های محرمانه بسیاری در دلم دارم و نمی‌توانم همه چیز را بگویم و نمی‌توانم به همه چیز خوشبین باشم."

واکنش ورزشی ها به معرفی سجادی

حق نشر عکس MEHR
Image caption حمید سجادی در کنار حسین هدایتی و محمد حسن انصاری فرد

در خصوص معرفی او به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش تقریبا مخالفی وجود ندارد. دست کم در خبرگزاری ها این طور به نظر می رسد.

حتی منتقد همیشگی بسیاری از انتصاب ها در ورزش یعنی محمد مایلی کهن. او می گوید: "این برای اولین بار است که می‌بینیم فردی استخوان خرد کرده که کلیه مراتب تحصیلی و ورزشی را طی کرده و سوابق مدیریت ورزشی دارد به عنوان رییس ورزش معرفی می‌شود."

یا حتی امیر رضا واعظی آشتیانی. حمایت او از این حیث جالب است که یک سال قبل، او نایب رئیس سازمان تربیت بدنی بود اما در اعتراض به نامشخص بودن اختیاراتش در برابر حمید سجادی معاون این سازمان، از سمت خود کناره گیری کرد.

سعید فائقی که منتقد تصمیمات ورزشی محمود احمدی نژاد است می گوید؛ این انتخاب بهترین اتفاقی بود که می توانست بیافتد و در تاریخ ماندگار خواهد شد.

مصطفی هاشمی طبا رئیس سازمان تربیت بدنی در دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و دوره نخست ریاست جمهوری خاتمی نیز همواره از منتقدان تصمیمات رئیس جمهور ایران در عرصه ورزش بوده است.

با این حال، او نیز از انتصاب سجادی تمجید کرده و گفت: "این اولین بار در تاریخ ورزش ماست که یک قهرمان ورزشی مسئول ورزش کشور می شود."

به رغم رویکرد مثبت ورزشی ها به معرفی حمید سجادی، همه نگاه ها به مجلس شورای اسلامی است.

مطالب مرتبط