گزارشگران بدون مرز: مقامات ایرانی مسئول مرگ هدی صابر هستند

هدی صابر حق نشر عکس a
Image caption گزارشگران بدون مرز مقامات جمهوری اسلامی را مسئول درگذشت هدی صابر دانسته است

یک سازمان بین المللی حمایت از روزنامه نگاران مقامات ایران را مسئول مرگ هدی صابر دانسته است.

گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه ای، ضمن تشریح نحوه درگذشت هدی صابر، فعال ملی مذهبی، گفته است که این سازمان "چگونگی مرگ هدی صابر، روزنامه نگار و نویسده زندانی ایرانی را به شدت تقبیح و رژیم ایران را متهم می کند که مسئول این واقعه است."

در این بیانیه آمده است که هدی صابر روز ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) به خاطر درد در ناحیه سینه به بیمارستان انتقال یافت و ساعاتی بعد، بر اثر حمله قلبی درگذشت.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، مقامات زندان اوین خانواده صابر را از واقعه مرگ او مطلع نکردند و تنها دو روز بعد بود که اعضای خانواده از طریق اینترنت، از درگذشت هدی صابر آگاه شدند.

دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن ابراز "همدردی عمیق با خانواده صابر و تمامی روزنامه نگاران ایرانی" گفته است که مقامات جمهوری اسلامی آقای صابر را بدون توجیه قانونی بازداشت کردند و مانع از دسترسی او به مراقبت های پزشکی لازم شدند.

این سازمان با ابراز حمایت از شکایت خانواده صابر از مسئولان به خاطر نحوه رفتار با هدی صابر، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تا "در مورد نحوه مرگ تمامی روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی در ایران تحقیقات لازم صورت گیرد."

در ادامه بیانیه آمده است که هدی صابر، پنجاه و دو ساله، در مجله ایران فردا فعالیت داشت و از زمان بازداشت در روز ۱۲ اوت سال گذشته (۲۰۱۰)، در زندان به سر می برد.

'تعلل مسئولان زندان اوین'

به گفته گزارشگران بدون مرز، این روزنامه نگار زندانی در روز ۲ ژوئن سال جاری در اعتراض به درگذشت هاله سحابی، از همکاران خود، دست به اعتصاب غذا زد و مسئولان زندان اوین نیز در مغایرت با ماده ۱۰۳ مقررات زندان، در اعزام او به بیمارستان تا روز ۱۰ ژوئن تعلل ورزیدند.

حق نشر عکس
Image caption به گفته گروهی از زندانیان سیاسی، هدی صابر مسئولان بهداری اوین را به شکنجه متهم کرده بود

سازمان گزارشگران بدون مرز افزوده است هدی صابر در ده سال گذشته، چهار بار زندانی شده بود و یکی از شخصیت های مخالف شناخته شده برای مقامات امنیتی و قضایی زندان اوین محسوب می شد.

در ادامه این بیانیه آمده است که در سال ۲۰۰۳، هدی صابر و رضا علیجانی، برنده جایزه بنیاد فرانسه سازمان گزارشگران بدون مرز، همراه با تقی رحمانی پس از محاکمه ای مخفیانه به اتهام "تضعیف امنیت نظام و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی" به پنج سال زندان محکوم شدند اما یک سال بعد، این دوره محکومیت به شش ماه کاهش یافت.

سازمان گزارشگران بدون مرز یادآور شده است که روز دوشنبه این هفته، شصت و چهار تن از زندانیان سیاسی همبند هدی صابر با صدور اطلاعیه ای گفتند که سحرگاه روز ۱۰ ژوئن، دو ساعت پس از آنکه این روزنامه نگار زندانی به درمانگاه زندان اوین انتقال یافت، به بند بازگردانده شد در حالیکه فریاد می زد به جای رسیدگی پزشکی، در درمانگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در نظر دارد در این مورد شکایت کند.

ساعاتی بعد، هدی صابر به بیمارستان مدرس تهران اعزام شد و در همان بیمارستان بر اثر ایست قلبی درگذشت.

این بیانیه افزوده است که هدی صابر قبل ازدست زدن به اعتصاب غذا، دچار هیچگونه ناراحتی قلبی نبوده است.

گزارشگران بدون مرز یک سازمان غیر دولتی است که در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و هدف خود را حمایت از اصل آزادی بیان از طریق دفاع از آزادی رسانه ها اعلام کرده است.

این سازمان در موارد متعدد نسبت به شرایط رسانه های همگانی و وضعیت روزنامه نگاران در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی و ناخرسندی کرده و خواستار رعایت اصل آزادی اطلاع رسانی در ایران و رعایت حقوق اساسی روزنامه نگاران ایرانی شده است.

مطالب مرتبط