ایران یک ماهواره تصویر برداری را در مدار زمین قرار داد

ماهواره ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption ایران پیش از این هم از پیشرفتهایی در زمینه فعالیتهای فضایی خبر داده بود

ایران یک ماهواره تصویربرداری ساخت داخل را به فضا پرتاب کرده و در مدار زمین قرار داده است.

به گزارش رسانه های خبری ایران، شامگاه چهارشنبه و در آستانه سالروز ولادت حضرت علی، نخستین ماهواره تصویربرداری ساخت ایران به نام رصد با ماموریت برقراری ارتباط با ایستگاه های زمینی، تصویربرداری از زمین و ارسال تصاویر به ایستگاه های گیرنده در مدار زمین قرار گرفت.

براساس این گزارش ها، ماهواره رصد هم مانند ماهواره ملی امید، به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

ماهواره امید در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد.

ماهواره رصد ۱۵.۳ کیلوگرم وزن دارد و در مداری به ارتفاع ۲۶۰ کیلومتر، هر شبانه روز پانزده بار به دور زمین می چرخد.

این ماهواره با موشک ماهواره بر سفیر به فضا پرتاب شده و بخشی از برنامه سازمان هوافضای جمهوری اسلامی برای پژوهش در مورد پدیده های طبیعی مانند زلزله و بهبود سیستم مخابراتی این کشور توصیف شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، این ماهواره می تواند تصاویری را با شفافیت قابل توجه از سطح زمین تهیه و به ایستگاه های زمینی مخابره کند.

حق نشر عکس AP
Image caption برخی کشورها نسبت به هدف ایران از برنامه های موشکی و فضایی ابراز نگرانی کرده اند

در گذشته، منابع خبری دولتی در ایران گزارش هایی از پیشرفت های چشمگیر در زمینه های مختلف علمی، از جمله فعالیت های موشکی و فضایی پخش کرده اند و از جمله سال گذشته، از پرتاب یک موشک حامل موش، لاک پشت و کرم به فضا خبر دادند.

مقامات دولتی گفته اند که برنامه ای را برای فرستادن فضانورد به مدار زمین طی ده سال آینده در دست اجرا دارند و دستاوردهایی از این قبیل را به عنوان نشانه شکست تحریم های بین المللی قلمداد کرده اند.

این کشور همچنین برنامه هایی در زمینه تولید موشک های پیشرفته نظامی را نیز دنبال کرده است که پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای حاشیه خلیج فارس، بخش هایی از جنوب اروپا و اسرائیل را در برد خود دارد.

با توجه به برنامه های هسته ای و موضعگیری حکومت ایران در قبال مسایل منطقه ای و بین المللی، فعالیت های موشکی و فضایی جمهوری اسلامی حساسیت هایی را در میان کشورهای غربی و منطقه ای بر می انگیزد.

این کشورها از امکان کاربرد موشک های ساخت ایران برای عملیات تهاجمی در منطقه و حتی تجهیز احتمالی آنها به کلاهک هسته ای ابراز نگرانی کرده اند.

برخی ناظران خارجی هم گفته اند که ایران امیدوار است با پیشرفت در برنامه های فضایی خود بتواند تحولات نظامی در سطح منطقه را دنبال کند و در صورت امکان، نسبت به آنها واکنش نشان دهد.

خبرگزاری های بین المللی خبر پرتاب ماهواره رصد به فضا را به نقل از منابع خبری جمهوری اسلامی نقل کردند و افزودند که به دلیل محدودیت فعالیت رسانه های خارجی در جمهوری اسلامی، امکان تایید مستقل این گزارش ها وجود نداشته است.