صالحی: ایران به صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اطمینان دارد

صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ایران می گوید که متخصصان همه کشورها می تواند از تاسیسات اتمی ایران دیدن کنند

وزیر امور خارجه ایران می گوید که این کشور بر دعوت از تمامی کشورها و به ویژه کشورهای ۱+۵ برای بازدید از تاسیسسات اتمی خود تاکید دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز پنج شنبه ۲۶ خرداد (۱۶ژوئن) پس از بازگشت از اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت: "همکاری ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره خوب بوده و از نظر شفاف سازی شاید ایران جزو نادر کشورهایی باشد که فعالیت هسته ای آن به این میزان زیر نظر آژانس است."

آقای صالحی در ادامه سخنان خود افزود که ما کشوری را سراغ نداریم که چنین اجازه ای را به دیگران داده باشد، زیرا ایران به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود اطمینان دارد.

این در حالی است که رهبران چین و روسیه روز چهارشنبه ۲۵ خرداد از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خواستند که برای رفع بن بست ناشی از اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران تلاش بیشتری به خرج دهد.

این درخواست در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مطرح شد که در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شده بود.

بنا به این گزارش، روسیه و چین هفته گذشته در اقدامی مشترک با قدرت های غربی به ایران هشدار دادند که "خودداری مستمر" از پیروی از قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل باعث تشدید نگرانی درباره "ابعاد نظامی احتمالی" برنامه اتمی این کشور می شود.

قطعنامه های شورای امنیت در مورد برنامه های اتمی ایران از این کشور می خواهد بخشی از فعالیت های هسته ای خود را به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم به حالت تعلیق در آورد و در مورد این فعالیت ها، اطلاعات جامع و شفافی را در اختیار آژانس بین المللی قرار دهد.

ایران این قطعنامه ها را غیرقانونی دانسته و رد کرده و تاکید داشته است که براساس پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای، غنی سازی اورانیوم را حق انکار ناپذیر خود می داند.

بیانیه آمریکا، آلمان، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا خطاب به ایران یک روز پس از آن صادر شد که مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که ظرفیت تولید اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را به سه برابر افزایش می دهند.

آنان همچنین گفتند که فرآیند غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد از نطنز به تاسیسات زیرزمینی فردو منتقل می شود.

مطالب مرتبط