وکیل دراویش در 'بند معتادان' زندان ساری

مصطفی دانشجو، دراویش حق نشر عکس Courtesy Picture
Image caption دراویش می گویند که مصطفی دانشجو به بیماری آسم مبتلاست

جامعه دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی اعلام کرده که مصطفی دانشجو، از وکلای آنان که در شهرستان ساری زندانی است، توسط مسوولان زندان به بند معتادان منتقل شده است.

مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش نعمت اللهی در خارج از کشور، به بی بی سی فارسی گفت که آقای دانشجو به علت اینکه به زندانیان دیگر مشاوره حقوقی ارائه می کرد "تا با حق و حقوق خود آشنا شوند" به بخش معتادان منتقل شده است.

او گفت: "از نظر دراویش، انتقال آقای دانشجو به بند معتادان نشانه ای از سیاست سرکوب و فشار مستمر نظام جمهوری اسلامی علیه دگراندیشان عقیدتی و دینی است."

مقام های قضایی ایران هنوز در این باره اظهار نظری نکرده اند.

آنها بارها گفته اند که در ایران افراد به خاطر عقاید مذهبی تحت تعقیب قرار نمی گیرند، مگر آنکه قوانین کشور را نقض کنند.

به گفته آقای آزمایش، دراویش و خانواده مصطفی دانشجو به طور مستمر با وی که به بیماری آسم مبتلاست در ارتباط بوده اند.

در این رابطه، یکی از وکلای دراویش به نام فرشید یداللهی که پروانه وکالتش باطل شده، به کمیته گزارشگران حقوق بشر گفته است: "انتقال یک زندانی سیاسی- عقیدتی به اردوگاهی که محل نگهداری معتادین به مواد مخدر است خلاف قانون آئین نامه زندان‌ها است و مسوولین زندان های استان مازندران باید هرچه سریع‌ تر وی را به محلی امن و استاندارد منتقل کنند."

فرشید یداللهی و امیر اسلامی، دو وکیل دادگستری دیگر دراویش گنابادی که پیشتر در جزیره کیش وکالت شماری از دراویش را برعهده داشتند در بهمن گذشته به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به شش ماه زندان محکوم شدند.

این حکم هنوز به اجرا گذاشته نشده است.

مصطفی دانشجو در پرونده تخریب حسینیه دراویش قم که در سال ۱۳۸۴ با بولدوز با خاک یکسان شد، فعال بود و وکالت دراویش را برعهده داشت.

دراویش گنابادی می گویند پس از ماجرای قم، علیه وی در شهرستان نکا، واقع در استان مازنداران، پرونده سازی شد که در نهایت ابطال پروانه وکالت و ممنوعیت فعالیت حرفه ای وی را در پی داشته است. دفتر وکالت وی در تهران بود.

این وکیل بر اساس اتهام تمرد در برابر مامور دولت، اخلال در نظم عمومی و تشویق اذهان عمومی به هفت ماه حبس محکوم شده است.

برخوردهای سال های اخیر با پیروان سلسله دراویش نعمت الهی گنابادی که به تخریب حسینیه های دراویش در شهرهای بروجرد و اصفهان انجامید از بهمن ماه سال ۱۳۸۴ و با تخریب حسینیه دراویش در قم آغاز شد.

شماری از روحانیان سنتی شیعه در ایران در سال های اخیر از گرایش روزافزون جوانان به بعضی اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند.

رهبر یا "قطب" فعلی دراویش گنابادی نورعلی تابنده، معروف به مجذوبعلی شاه است که احضار او به دادگاه موج جدید اعتراض پیروانش را به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط