پلیس ایران: ورود زمینی موادمخدر غیر ممکن می شود

کاروان مواد مخدر که توسط ایران متوقف شده حق نشر عکس DCHQ.IR
Image caption ایران حدود ۱۸۰۰ کیلومتر مرز خاکی با پاکستان و افغانستان دارد

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، رئیس پلیس ایران می گوید که با انسداد کامل مرزهای شرقی این کشور با پاکستان و افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی، ورود زمینی مواد مخدر به ایران "غیرممکن" می‌شود.

آقای احمدی مقدم، روز جمعه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) گفت: "با مسدود شدن مرزهای افغانستان و دو سوم مرز پاکستان با ایران، مسیر ترانزیت مواد مخدر در حال تغییر است و مسیر آسیای میانه می‌تواند چشم‌انداز بهتری برای مافیای مواد مخدر باشد."

وی که در اجلاس روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر کشورهای حاشیه دریای خزر در بندرانزلی حاضر شده بود، از تلاش ایران برای کامل کردن عملیات انسداد مرزهای شرقی این کشور خبر داد و گفت که در سالهای گذشته حدود ۶۰ درصد از مواد مخدر تولید شده در افغانستان از مرزهای ایران می گذشت اما اکنون این میزان به ۳۰ درصد کاهش یافته است.

ایران در سرحدهای شرقی خود، بیش از ۱۸۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای افغانستان و پاکستان دارد.

مناطق مختلف مرزی ایران دارای ویژگی های اقلیمی بسیار متفاوت است و این موضوع کنترل کامل تمامی نقاط مرزی را دشوار می کند. برای مثال، ممکن است در یک روز عادی، دمای هوای یک نقطه از مرز شرقی ایران در ناحیه کوههای هزار مسجد (استان خراسان) با نقطه ای کویری در نزدیکی شهر میرجاوه (استان سیستان و بلوچستان) بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد اختلاف داشته باشد.

همچنین ایران به خاطر تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل و آمریکا علیه این کشور، نمی تواند بسیاری از تجهیزات مرزبانی پیشرفته و جدید را خریداری کند. به همین دلیل، پلیس ایران بارها گزارش کرده است که کاروان‌های قاچاق مواد مخدر از رادارها و تجهیزات مخابراتی سود می برند که پلیس ایران از داشتن آنها محروم است.

در طول سالهای گذشته، ایران با احداث دیوار و سدهای بتونی، حفر کانال‌های عمیق و احداث برجک‌های دیدبانی در نقاط مختلف مرزی، تلاش کرده تا جلوی حرکت کاروان‌های قاچاق مواد مخدر از سوی پاکستان و افغانستان به داخل خاک این کشور را محدود کند.

از طرف دیگر، مقام های مرزبانی و انتظامی ایران بارها از عدم کنترل کافی مرزها توسط همسایگان شرقی خود (پاکستان و افغانستان) انتقاد کرده‌اند.

آنها می گویند که کمبود پاسگاه‌ها و مرزبانان در کشورهای افغانستان و پاکستان، منجر به آن شده که کاروان‌های قاچاق مواد مخدر با کمترین مانع به مرز ایران برسند و با استفاده از تاریکی شب از نقاط کور مرزی عبور کنند.