خباز: کسی نمی‌تواند جلوی شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات را بگیرد

محمدرضا خباز حق نشر عکس ILNA
Image caption آقای خباز گفته که "هیچ کس و هیچ دستگاهی نمی تواند" مانع حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس ایران شود

محمدرضا خباز، عضو شورای مرکزی فراکسیون اقلیت مجلس ایران از شرکت اصلاح طلبان در انتخابات دور بعدی مجلس که اسفندماه امسال برگزار می شود، خبر داد.

او به خبرگزاری ایلنا گفت: "جریان اصلاح طلبی به عنوان جریانی ریشه دار در کشور، مانند دفعات گذشته با لیستی مشخص و معرفی چهره های خود وارد انتخابات می شود تا شانس خود را برای به دست آوردن کرسی های مجلس نهم بیازماید".

آقای خباز گفت: "هیچ کس و هیچ دستگاهی نمی تواند چنین اجازه ای به خود بدهد که از نقش آفرینی این جریان مهم سیاسی در اتفاقات سیاسی ایران ممانعت به عمل آورد."

اظهارات آقای خباز در حالی مطرح می شود که سخنان چهره های سرشناس اصلاح طلب طی ماههای گذشته پیرامون حضور اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس، با واکنش تند بسیاری از اصولگرایان و حامیان دولت آقای احمدی نژاد روبرو شده بود.

جریان موسوم به اصلاح طلبی در ایران، پس از وقایع انتخاباتی خرداد سال ۱۳۸۸، تا حدود زیادی از صحنه سیاسی این کشور کنار گذاشته شده است و بسیاری از مقام های سابق دولت اصلاح طلب محمد خاتمی، رئیس دولت های هفتم و هشتم، هم اکنون در زندان به سر می برند.

'دولت رکورددار قانون شکنی است'

آقای خباز که عضو هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت در مجلس ایران است، همچنین گفت که دولت های نهم و دهم با ۲۶۰ مورد اقدام غیر قانونی، رکورددار قانون شکنی در میان دولت های جمهوری اسلامی است.

او گفت که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، "در حالی دولت های پیش از خود را تخریب می‌کند که این روزها دولت اصولگرایش از جانب اصولگرایان با سوالات متعددی مواجه است."

این نماینده مجلس ایران با اشاره به موارد تخلف دولت که در هیئت بررسی و تطبیق مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، گفت که تاکنون ۲۶۰ مورد غیرقانونی به قوه مجریه اعلام شده و همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، چندی پیش ۲۶ مورد دیگر از تخلفات را به رئیس جمهوری ابلاغ کرده که با احتساب این موارد و "با نگاهی به آمار دولت های پیش، با سند و مدرک می توان گفت که دولت نهم و دهم، رکورد قانون شکنی را از آن خود کرده است".

آقای خباز در بخش دیگری از گفتگوی خود با ایلنا، به "تخلفات دولت" و "سکوت مجلس" در برابر برخی از این تخلفات اشاره کرده و گفته است: "بنده معتقدم که دولت با قانون گریزی و مجلس هم با سکوت خود به مردم جفا کرده است. مجلسی‌ها ابزار جلوگیری دارند و می توانند از تخلفات همه دستگاهها جلوگیری کنند."