مطهری: سوال از احمدی نژاد را تا ۱۰ روز دیگر به هیئت رئیسه مجلس می دهیم

علی مطهری حق نشر عکس khabaronline.com
Image caption آقای مطهری می گوید که طرح سوال از رئیس جمهوری دارای ۹۰ امضاء است

علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت می‌گوید پس از دیدار با روحانیون مجلس ایران "مصمم شده" که طرح سوال از رئیس جمهوری این کشور را سریعتر تقدیم هیئت رئیسه مجلس کند.

آقای مطهری در گفتگویی اختصاصی با وبسایت خبرآنلاین، نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران (جمعه ۲۷ خرداد) گفت که طرح سوال از محمود احمدی نژاد نباید تضعیف دولت و رئیس جمهوری تلقی شود "بلکه فرصتی است که رئیس جمهور می تواند منطق خود را مطرح کند".

وی محتوای سوالهای احتمالی از آقای احمدی نژاد را مرتبط با "تخلفات قانونی اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی" دولت دانست و گفت که این طرح "دارای ۹۰ امضاء است و امضاء کنندگان آن اصرار دارند که زودتر به جریان بیفتد. در جلسه ای که با برخی از روحانیون مجلس داشتیم، تصمیم بر این شد که این سوال ظرف ۱۰ روز آینده به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شود و بیش از این تاخیر نشود."

آقای مطهری، از سال گذشته به دنبال احضار محمود احمدی نژاد به مجلس برای پاسخگویی به مواردی بوده که آنها را نشانه "نقض قانون" می داند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی ایران، در صورتی که حداقل‏ یک‏ چهارم‏ نمایندگان‏ از رئیس‏ جمهور درباره‏ نحوه انجام وظایفش سوال‏ کنند، او موظف‏ است‏ طی حداکثر یک ماه در مجلس‏ حاضر شود و به‏ سوال‏ نمایندگان جواب‏ دهد.

عده ای از تحلیلگران معتقدند که اقدامی در حد احضار رئیس جمهوری به مجلس برای طرح سوال، نیازمند کسب رضایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

مطالب مرتبط