بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۸ خرداد

از پرتاب موشک ماهواره بر به فضا تا شکایت از گسترش فقر در کشور

بیشتر روزنامه های اول هفته با چاپ عکس هائی از پرتاب موشک ماهواره بر به فضا خبر داده اند. قدس "حرکت ایران به سمت ساخت ماهواره برهای بزرگ" را در صدر اخبار خود آورده، خراسان "بازتاب جهانی پرتاب ماهواره ایرانی رصد" را با اهمیت دیده و کیهان خبر داده "تصاویر ماهواره ای رصد به زمین رسید". به نوشته رسالت امام جمعه موقت تهران هم از "در مورد خطر شبکه های ماهواره ای" هشدار داده است.شکایت هائی از گسترش فقر و ادعای این که گرسنه ای در ایران نیست توسط محمود احمدی نژاد، التهاب بازار ارز و احتمال لغو قرارداد بزرگ استخراج گاز ایران و چین به علت وقت کشی چینی ها، بخش دیگری از عنوان های بزرگ صفحه اول این روزنامه هاست.

حق نشر عکس fars
Image caption عکس خبرگزاری فارس در صفحه اول روزنامه های مختلف تهران

افتخار دروغین به نبود گرسنه در کشور

روزگار از زبان علی مطهری درباره دولت نوشته ""به جای این که شرمنده باشند طلبکارند".

عبدالجواد موسوی در سرمقاله همین روزنامه خطاب به رییس دولت نوشته اینکه در ایران حتی یک نفر گرسنه سر بر بالین نمی گذارد، ترجیع بند سخنان اخیرتان شده است. نمیدانم از این جمله خوشتان آمده یا دیده اید کسی نیست با شما سر این جمله مخالفت کند. فکر کرده اید این کشف بدیع را دم به دقیقه باید اعلام کنید. شاهد نقض سخن شما بسیار است.

نویسنده سپس با اشاره پیرترین رفتگر تهران که به علت گرسنگی پیکر نیمه جانش در یکی از پارک های تهران پیدا شد نوشته من نمیدانم منظور شما دقیقاً از گرسنگی چیست اما این را خوب میدانم که قرار بود همه ما در سایه عدالت وعده داده شده دغدغه معاش نداشته باشیم و به چیزهای مهمتری مثل تعالی و رستگاری بیندیشیم. الحمدلله و به لطف مهرورزی های بسیار فرادستان و از ما بهتران امروز قریب به اتفاق جامعه ایرانی دغدغه ای جز دغدغه معاش ندارند.

سرمقاله روزگار اضافه کرده: آقای احمدی نژاد! کیفیت گرسنه نماندن مهم است. اینکه یکی کلیه اش را بفروشد تا نان زن و بچه اش را تامین کند یا دست به هر کاری بزند تا قوت لایموتش را فراهم آورد، چه جای افتخاری برای شما دارد؟! تازه به فرض بر اینکه دعوی شما درست باشد در خیلی از کشورهای دیگر دنیا هم وضع بر همین منوال است. البته با دو تفاوت؛ هیچکدام از آن کشورها به اندازه کشور ما ثروتمند نیستند. دیگر اینکه در هیچ کشوری رئیس جمهور چنین جمله ای را – حتی اگر صحت داشته باشد- اینقدر تکرار نمیکند. منت که سرمان ندارید، دارید؟!

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از مشغول بودن مسئولان کشور به امور حاشیه‌ای و غفلت آنها از متن نوشته و اضافه کرده یک بخش عمده دیگر صرف مشاجرات سیاسی می‌شود و در این چند سال اخیر بخش قابل توجهی نیز با سرگرم کردن مردم به کرامات ادعائی و جادوگری و رمالی و خرافات و معجزه هزاره سوم و مالک اشتر علی دانستن یک مسئول اجرائی و اطاعت از او را اطاعت از خدا و انتقاد از او را با انکار همه اصول و فروع و افتادن در دام شیطان همسان کردن گذشت.

روزنامه جمهوری اسلامی اشاره کرده که از آغاز استخراج نفت و ورود پول نفت به خزانه دولت ایران تاکنون ۱۰۶ سال می‌گذرد و پول نفتی که در این شش سال اخیر عاید دولت شده برابر است با کل پول نفت ۱۰۰ سال قبل از آن و تحویل گیرندگان این پول هنگفت افتخار می‌کنند که فلان راه را ساخته‌ایم و فلان پل را قرار است بسازیم. خدا قوت که اینها را با نفت بشکه‌ای ۱۲۰ دلار ساخته اید.

خطاب این روزنامه اصولگرا به رییس دولت این است که: چرا یک مقایسه میان خودتان با آنها نمی کنید که ۸ سال جنگ را و ۸ سال ساختن کشور جنگ زده را با نفت بشکه‌ای ۷ دلار پشت سر گذاشتند و خم به ابرو نیاوردند و بدون آنکه از مدیریت امام زمان خرج کنند کشور را با زیرساخت‌های آماده تحویل شما دادند. به جای آنکه یک خدا قوت به آنها بگوئید آنها را به چپاول بیت المال متهم می‌کنید؟

اختلافات و غفلت از سرنوشت مردم

"اصولگرایان احمدی نژاد را محور وحدت خود نمی دانند" تیتر اصلی مردم سالاری است. شرق و ابتکار در عنوان اول خود "پروژه ادغام وزارت خانه ها را در گرو "مذاکره مستقیم لاریجانی و احمدی نژاد" دیده اند و سیاست روز در گزارش اصلی خود پرسیده "اکثریت صندلی های مجلس آینده از آن کیست".

مردم سالاری در سرمقاله خود به تشریح معنای فراکنی پرداخته و نوشته مجلس شورای اسلامی به صورت رسانه ای از فهرست بلند بالای تذکرات نمایندگان به رئیس جمهور و دولت سخن گفت که با علم تحلیل، محتوای پیام، این معنا را می داد که مجلس نقشی در مشکلات و نارسائی های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نداشته و این نقش را به تمامی به دولت حوالت داد. از سوئی دیگر چند روز قبل، سایت رسمی دولت،۴۰۰ مورد از تذکرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور را غیر قانونی و نامربوط نامید و اقدام مجلس در انتشار فهرست تذکرات را جریان سازی توصیف کرد.

حق نشر عکس arman
Image caption صفحه اول روزنامه آرمان

نویسنده این مقاله هر دو اقدام و اقدامات مشابه چند هفته اخیر بین مجلس، دولت و کمی هم قوه قضائیه را از نوع فرافکنی دانسته و نوشته هیچ یک از این اقدامات مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی جامعه را حل نخواهد کرد. در این رابطه اشاره ای داشته باشیم به مبحث جدیدی در مدیریت به نام "مدیریت عملکرد" که هدفش ارزیابی عملکرد و پیدا کردن حل مشکلات است.

التهاب در بازار ارز و وقت کشی چینی ها

"برنامه مشروط برای مهار دلار" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است، فرهیختگان از "الهتاب بازار سکه در کشمکش های سازمانی" خبر داده، تهران امروز از "سه تصمیم برای مهار بازار سکه و ارز" نوشته است و "وقت‌کشی چینی‌ها در توسعه پروژه‌های گازی ایران" تیتر اول ‌جهان صنعت است.

تهران امروز در سرمقاله خود از تلاش برای کاهش نرخ ارز، پیشنهاد حذف مالیات بر ارزش افزوده سکه و طرح دوباره افزایش نرخ سود سپرده بانکی خبر داده و آن را تازه‌ترین تحرکات محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی برای کنترل بازار سرمایه کشور خوانده است.

به نوشته تهران امروز محمود بهمنی که اواسط هفته گذشته خبر داد ظرف ۲۴ ساعت بازار ملتهب ارز و دلار را مهار خواهد کرد و نرخ دلار آزاد و دلار رسمی را یکسان می‌کند، چهارشنبه هفته گذشته که با بخش نیمروزی سیما مصاحبه می‌کرد باز هم از مردم خواست سه روز دیگر منتظر باشند تا قیمت ارز شدیدا کاهش یابد. او انتظار داشت که نرخ دلار در روز سه‌شنبه هفته گذشته حدود ۱۰۰ تومان سقوط قیمتی داشته باشد اما این کاهش قیمتی حدود ۴۰ تومان بوده است.

این روزنامه اضافه کرده رییس بانک مرکزی در شرایطی از تلاش برای افزایش نرخ سود سپرده بانکی خبر داده که دو هفته پیش هم پیشنهاد او مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده بانک در جلسه شورای پول و اعتبار رد شده بود و این در حالی است که نرخ تورم به سمت ۲۰ درصد تمایل پیدا کرده است. و کاهش نرخ سود سپرده بانکی در شرایطی که تورم روند افزایشی دارد باعث خروج سپرده‌ها از بانک‌ها و هدایت نقدینگی به سمت بازارهایی چون ارز، طلا و مسکن با متراژهای پایین شده است.

جهان صنعت در عنوان اصلی صفحه اول خود از وقت کشی چینی ها در اجرای پروژه گاز در جنوب کشور خبر داده و ابتکار در همین باره نوشته با گذشت بیش از ۲ سال از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱پارس‌جنوبی با CNPC، شرکت چینی با وقت‌کشی هنوز توسعه این پروژه مشترک گازی را آغاز نکرده که احتمال تعلیق این قرارداد ۵ میلیارددلاری را قوت بخشیده است.

به گزارش این روزنامه شرکت ملی نفت ایران و سی.ان.پی.سی چین ۷۳۰ روز قبل، قراردادی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد دلار برای توسعه فاز ۱۱ میدان پارس‌جنوبی امضا کردند و باوجود گذشت بیش از دو سال، این شرکت چینی هنوز عملیات توسعه‌ای این پروژه مشترک گازی را در عسلویه آغاز نکرده است. باوجودآنکه در حال حاضر توسعه تمامی فازهای این میدان مشترک گازی با قطر توسط پیمانکاران داخلی آغاز شده است، سی.ان.پی.سی چین به‌جز «فنس‌کشی» هیچ‌گونه عملیات جدی اجرایی را در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی آغاز نکرده است.

ابتکار با احتمال دادن این که قرارداد پنجاه میلیاردی ایران و چین لغو شود نوشته مطابق با قرارداد دو سال گذشته شرکت ملی نفت ایران و سی.ان.پی.سی، شرکت چینی باید با سرمایه‌گذاری حدود پنج‌میلیارد دلاری در مدت ۵۲ ماه، فاز ۱۱ پارس جنوبی را به منظور تولید روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب توسعه می‌داد.

حمله سپاه به یک میهمانی

روزنامه جمهوری اسلامی از قول فرمانده سپاه ناحیه نور از شناسایی و کشف ۲ محفل پارتی در این شهرستان و دستگیری عوامل آن خبر داده و نوشته سربازان سپاه به همراه ضابطان قضایی انتظامی پس از کسب دستور مقام قضایی و هماهنگی لازم وارد محل برگزاری پارتی شدند که به محض ورود تعداد زیادی از دختران و زنان و مردان را با وضعیت نیمه عریان و درحال شرب خمر و مستی و رقص و پایکوبی مشاهده کردند.

این فرمانده سپاه به این روزنامه گفته: این افراد که همگی شرب خمر کرده و حالت غیرعادی داشتند با مشاهده ماموران با آنان درگیر و اقدام به فحاشی کردند. وی اضافه کرد: برخی از آنان نیز اقدام به پرتاب و دور کردن مشروبات الکلی خارجی و ادوات و آلات جرم به منازل و ویلاهای همجوار کردند و مانع ورود ماموران می‌شدند که توسط ماموران دستگیر و پس از تفهیم اتهام و ثبت اسامی و تنظیم صورتجلسه به همراه اقلام و آلات مکشوفه به کلانتری منتقل شدند تا پس از تکمیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی ارسال و تحویل شوند.

آن چه در این میهمانی بزرگ توسط نیروهای سپاه به دست آمده به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی هفت بطری یک لیتری مشروبات الکلی خارجی (گرنس، ابسلوت، اسمیرینوف و...) بوده و ۱۵ مرد و زن هم دستگیر شده اند.

اعتماد بازگشت

حق نشر عکس etemad
Image caption صفحه اول شماره جدید اعتماد

روزنامه اعتماد بعد از نزدیک به یک سال و نیم که از توقیف موقتش می گذشت، انتشار دوباره خود را با یادداشتی از محمد خاتمی آغاز کرد.

کارتون جمال رحمتی که خبر از انتشار دوباره اعتماد می دهد و یادداشت هائی از سعید لیلاز، ماشالله شمس الواعظین،زهرا اشراقی، مدیا کاشیگر، محمد رضا تابش و پوریا عالمی از جمله نوشته های شماره اول دوره تازه این روزنامه است.

نشراکاذیب، کذب محض است

سیاست روز در ستون طنز خود نوشته: راستش را بخواهید ما تا همین یک ساعت پیش معنای نشر اکاذیب را نمی دانستیم اما پس از قرائت بیانات تنی چند از مسئولان مملکتی و البته تنی چند از غیرمسئولان مملکتی این راز هم بر ما مکشوف شد که نشر اکاذیب چیست و ناشرش کیست؟

راننده آمبولانس:رها کردن دو بیمار در بیابان کذب محض است.

مدیر مالی بیمارستان امام خمینی(ره): رها کردن دو بیمار در بیابان کذب محض است.

رییس بیمارستان امام خمینی(ره):رها کردن دو بیمار در بیابان کذب محض است.

معاون وزیر بهداشت:رها کردن دو بیمار در بیابان کذب محض است.

وزیر بهداشت:رها کردن دو بیمار ...

طنز نویس سیاست روز چند نکته مدیریتی یادآوری کرده:

اول: شرط عقل این است که ننجون ما هم همگام با مسئولان، رها کردن دو بیمار را در بیابان تکذیب کند اما چون عقل درستی ندارد این کار را نمی کند و از بزرگواران می پرسد نکند این پرونده هم به سرنوشت پرونده خون های آلوده دچار بشود.

دوم: احتمالا این دو برادر بیمار در راستای اجرای طرح شاداب سازی مستقیما از بستر بیماری به شهربازی منتقل شده اند اما چون شب بوده فکر کرده اند بیابان است.

سوم: همه راست می گویند مگر اینکه دروغ بگویند.

چهارم: احتمالا از این دو بیمار یکی به سران فتنه و دیگری به جریان انحرافی وابستگی دارند فلذا به زودی وزارت امور خارجه هم به میدان می آید و ضمن تکذیب وجود بیابان در کشور هر گونه بیماری را هم به شدت محکوم می کند.

نکته آخر: در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم/ گر دوتا بیمار هم گردد رها، هان غم مخور

کارتون روز

حق نشر عکس shargh
Image caption آلودگی هوای تهران در کارتون سلمان طاهری، شرق

مطالب مرتبط