امیر ارجمند: موسوی از اعدام های ۶۷ بی خبر بود

امیرارجمند حق نشر عکس a
Image caption امیر ارجمند می گوید قبلا درباره اعدام های ۱۳۶۷ با میرحسین موسوی صحبت کرده و او از بی خبری دولت خبر داده است

اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید از بی خبر بودن نخست وزیر وقت ایران از اعدام های سیاسی سال ۱۳۶۷ خبر داده و خواهان "پاسخ قانع کننده تر" او در این باره شده است.

آقای امیر ارجمند که در موسسه فناوری ماساچوست، ام آی تی، در آمریکا سخنرانی می کرد گفت آقای موسوی بنا به گفته خودش از این اعدام ها بی خبر بوده است و خواهان تشکیل هیات تحقیق در این باره شده بود.

هزاران نفر از زندانیان سیاسی در ایران در تابستان ۱۳۶۷ درحالی که مشغول گذراندن دوران محکومیت خود بودند، با رای یک "هیات ۳ نفره" دوباره محاکمه و اعدام شدند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد شمار این اعدام شدگان را ۱۸۷۹ نفر اعلام کرده است.

آیت الله منتظری، مرجع درگذشته شیعه و از شخصیت های مخالف حکومت، این رقم را در خاطرات خود ۲۸۰۰ یا ۳۸۰۰ نفر عنوان کرده است و گروههای مخالف جمهوری اسلامی نیز فهرستی از نامهای ۴۴۸۱ نفر از اعدام شدگان را منتشر کرده اند.

میرحسین موسوی، پیش از این در سخنانی به این نکته اشاره کرده بود که دولت او در آن زمان از اعدام های دسته جمعی زندانیان سیاسی بی خبر بوده است ولی از این رخداد که در زمان رهبری آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رخ داد، انتقاد نکرد.

آقای موسوی در ۱۳ مرداد سال گذشته در دیدار با گروهی از روزنامه نگاران گفت: "مساله سال ۶۷ را باید در منظر تاریخی خود بررسی کرد و بعد هم باید دید که آیا دولت در این زمینه اطلاعی داشته است؟ نقشی داشته است؟ آیا اصلا مکانی برای دخالت داشته است؟ آیا در احکام و اسناد نامی از دولت وجود داشته است؟ دولت که نقشی در این مساله نداشته است، خیلی از کسان دیگر هم اطلاع نداشته اند. اما برای مطرح کردن این مسائل با جزئیات هم محذوراتی دارم".

اردشیر امیر ارجمند در سخنان خود گفت: " آقای مهندس موسوی در آن هنگام نخست وزیر بوده و عضو قوه قضائیه نبوده است. بنا به گفته خودش بی خبر بوده و حتی تقاضای تشکیل هیات تحقیق داده بود. ولی این تقاضا نیز کفایت نمی کند."

او ادامه داد که آقای موسوی "ظاهرا" در پی با خبر شدن از اعدام های دسته جمعی استعفا داده است.

در این حال، آقای امیر ارجمند خواهان "پاسخ قانع کننده تر" آقای موسوی در رابطه با این موضوع شد.

اردشیر امیر ارجمند گفت: " ایشان (میرحسین موسوی) باید قطعا در هنگامی که معذوریت های فعلی را نداشت، پاسخ روشن تری بدهد. ولی باید یک مساله را به فال نیک گرفت و آن اینکه جنبش پذیرفته است که باید گذشته را نقد کند و من امیدوارم این نقد منصفانه باشد."

مطالب مرتبط