واکنش قوه قضاییه به تجاوزهای کاشمر و اصفهان

امام جمعه کاشمر حق نشر عکس roozagar
Image caption خبر تجاوز گروهی بیش از ده مرد به زنی در شهرستان کاشمر تنها چند روز پس از بازتاب گسترده خبر تجاوز گروهی در خمینی شهر به رسانه های پایتخت ایران رسید

در حالی که معاون اول قوه قضاییه از عزم مسئولان برای برخورد "عبرت آموز" با عاملان تجاوز گروهی به زنی در یکی از روستاهای اطراف کاشمر خبر داده است، امام جمعه کاشمر می گوید که زن قربانی این تجاوز گروهی اکنون در بازداشت به سر می برد.

خبر تجاوز بیش از ۱۰ مرد به زنی در روستایی به نام "قوژد" از توابع کاشمر نخستین بار سه روز پیش و در شرایطی منتشر شد که منابع آگاه می گویند از زمان وقوع این جرم بیش از یک ماه و نیم می گذرد.

قاسم یعقوبی، امام جمعه کاشمر روز جمعه در خطبه های نماز جمعه این شهرستان ضمن اشاره به جزییاتی از این پرونده، از مسئولان قضایی خواست هرچه سریعتر به آن رسیدگی کنند، زیرا به گفته او "اگر مردم ببینند در روز روشن به ناموسشان تجاوز می‌شود و کسی نیست که برخود کند... هرج و مرج به وجود می آید".

امام جمعه کاشمر در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه روزگار که در شماره امروز، یکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۰ منتشر شده گفته است در حال حاضر تمامی متهمان این پرونده دستگیر شده اند و زن قربانی این تجاوز دستجمعی هم اکنون در بازداشت به سر می برد.

قاسم یعقوبی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه روزگار که دلیل بازداشت قربانی تجاوز که خود شاکی پرونده هم بوده را جویا شده، گفته است باید دلیل این امر را از "مسئولان شهر" بپرسید.

هفته گذشته خبر دیگری در ارتباط با تجاوز گروهی به ۶ زن در یک مهمانی در روستایی در خمینی شهر، واقع در استان اصفهان منتشر شده بود که واکنش مردم و عده ای از مسئولان را در پی داشت.

از جمله در یکی از تازه ترین واکنش ها در ارتباط با این دو پرونده تجاوز، ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه گفته است: "مردم به زودی می توانند شاهد صدور احکام متهمان حوادث کاشمر و خمینی شهر اصفهان باشند".

آقای رییسی که در یک نشست خبری سخن می گفت در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسیده بود چرا قوه قضاییه تنها پس از رسانه ای شدن اخبار تعرض به زنان اقدام به پیگیری می کند گفت: "دستگاه قضایی وظیفه اش رسیدگی است. شما که این سئوال را مطرح می کنید یک سری به دادگاه کیفری همان شهری که پرونده تجاوزش رسانه ای شده بزنید، می بینید که دهها مورد از این پرونده ها که رسانه ای نشده در حال رسیدگی است".

البته با وجودیکه معاون اول قوه قضاییه از وجود دهها پرونده دیگر تجاوز در کاشمر خبر داده که به گفته او رسانه ای نشده اند، معتقد است که امنیت زنان ایرانی نسبت به جوامع غربی بسیار بیشتر است.

ابراهیم رییسی در این ارتباط به خبرنگاران گفت: "زنان و دختران ما در جمهوری اسلامی ایران در پرتو انوار نورانی اسلام، امن ترین وضعیت را دارند".

این در حالی است امام جمعه کاشمر در مصاحبه اخیر خود با روزنامه روزگار از گسترده بودن "عوامل فساد" در همه جا خبر داده و گفته است که باید دلایل این مساله را از مسئولان قضایی و انتظامی پرسید.

مطالب مرتبط