'ممانعت از ورود گزارشگر سازمان ملل به ایران'

مجلس شورای اسلامی در ایران حق نشر عکس FARS
Image caption رییس کمیته حقوق بشر مجلس ایران نقل کرد که "تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست"

یک کمیته کارشناسی در مجلس شورای اسلامی در ایران اعلام کرده که گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر که بتازگی منصوب شده، حق ورود به ایران را نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی دولتی در ایران، موضوع انتخاب وزیر خارجه مالدیو به سمت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران در کمیته حقوق بشر مجلس ایران مورد بررسی قرار گرفته و تصمیم گرفته شده از ورود وی به ایران برای تهیه گزارش ممانعت بعمل آید.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از قول زهره الهیان رییس کمیته حقوق بشر مجلس ایران نقل کرد که "تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست".

محمد کریم عابدی، معاون کمیته حقوق بشر مجلس ایران، نیز در گفتگو با ایرنا مدعی شده که آمریکا، انگلیس و اسرائیل بزرگترین نقض کنندگان حقوق بشر در جهان هستند و گفته است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باید به جای ایران به نقض حقوق بشر در آن کشور ها رسیدگی کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز ، شنبه ۱۸ ژوئن، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران معرفی کرد.

بدنبال اعتراضات گسترده ای که پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری دو سال پیش ایران را فرا گرفت و برخوردهایی که از سوی حکومت و نیروهای امنیتی و نیروهای موسوم به لباس شخصی‌ها با مردم صورت گرفت، درخواست ها برای تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در نهایت منجر به انتصاب آقای احمد شهید به این سمت شد.

مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسر حقوق بشر این سازمان و دبیرکل آن در ماه های اخیر بارها نسبت به گزارش های حاکی از نقض حقوق بشر در ایران توسط حکومت این کشور ابراز نگرانی کرده اند.

گزارشگر ویژه ای که توسط شورای حقوق بشر تعیین شده است، وظیفه بررسی این گزارش ها را به عهده خواهد داشت و خواهد کوشید که به ایران سفر کند و در تماس با نهادهای حکومتی و منابع مستقل از حکومت، میزان درستی آنها را بسنجد.

پیش از این، رینالدو گالیندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موریس کاپیتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) به عنوان نمایندگان ویژه حقوق بشر سازمان ملل فعالیت کرده و چند بار به ایران سفر کرده‌اند.

شماری از فعالان حقوق بشر پیش از این ابراز نگرانی کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران از کار گزارشگر تازه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران جلوگیری کند.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر چندی پیش به بی بی سی فارسی گفت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، محدودیتی برای فعالیت و تحقیقات خود ندارد، اما وی این پرسش را مطرح کرد که "آیا ایران به این گزارشگر اجازه ورود به کشور را می‌دهد؟ و در مرحله بعد این موضوع مطرح است که اگر گزارشگر ویژه حقوق بشر به ایران برود، آیا اجازه کار به او داده خواهد شد؟"

هنوز مشخص نیست که اعلام نظر کمیته حقوق بشر مجلس ایران نظر نهایی در قبال ورود احمد شهید به ایران است یا اینکه دولت و سایر نهادها ممکن است نظر کمیته یاد شده را نقض کنند.

مطالب مرتبط