توکلی برای وزیر خارجه مهلت تعیین کرد

حق نشر عکس .
Image caption احمد توکلی گفته اطرافیان آقای احمدی نژاد یا فاسدند یا منحرفند یا هر دو

ادامه مجادله میان احمد توکلی نماینده منتقد دولت در مجلس ایران و محمد شریف ملک زاده معاون اداری و مالی وزارت امورخارجه سبب شده است تا احتمال استیضاح علی اکبر صالحی وزیرامورخارجه افزایش یابد.

آقای توکلی گفته است که تا ظهر روز دوشنبه ۳۰ خرداد تعداد امضای نمایندگان برای استیضاح آقای صالحی به ۳۱ امضا رسیده است.در همین حال آقای توکلی گفته اگر آقای صالحی "تا فردا" آقای ملک زاده را کنار بگذارد "ما استیضاح را روز سه شنبه پس می گیریم."

در حالی که در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه آقای ملک زاده اتهامات مطرح شده علیه خود در مجلس را رد کرد چند ساعت بعد آقای توکلی دوباره به انتقادات خود علیه آقای صالحی و آقای ملک زاده ادامه داد.

بنا بر گزارش رسانه های ایران آقای توکلی روز یکشنبه گفته بود "متاسفانه افرادی در کشور پست می گیرند که دلال سرمایه داران بی دینی هستند که برای بچه‌شان یک ساعت به قیمت ۴۵ میلیون تومان خریداری می کنند و برای دو پسرشان بنز می خرند به قیمت ۱۶۰ میلیون تومان. اما این فرد می شود معاون وزیر."

اکنون آقای توکلی می گوید که وزیر اطلاعات و دادستان کشور در تماس با آقای صالحی اعلام کرده اند که مخالف انتصاب آقای ملک زاده هستند.

آقای توکلی می گوید" دادستان تلفنی به وزیر امور خارجه گفته بود که آقای ملک زاده در شرف بازداشت است و برای معاونت منصوبش نکنید."

همچنین آقای توکلی در یک گفت و گو با رادیو ایران که متن آن را سایت الف منتشر کرده گفته است که " آخرین خبری که دارم این است که وزیر اطلاعات شفاهی به آقای صالحی گفته است که نظر من منفی است اما به رغم آن این شخص نصب می شود."

روز یکشنبه تعدادی از نمایندگان مجلس ایران با امضای طرحی خواستار استیضاح علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه این کشور شدند. علت این استیضاح، انتصاب آقای ملک‌زاده به سمت معاون وزارت امورخارجه اعلام شده که از چهره های نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد است.

گفته می شود قرار است طرح استیضاح روز سه شنبه این هفته -فردا- اعلام وصول شود. در پاسخ به خواست این گروه از نمایندگان ، محمد رضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد به ایرنا گفته بود تلاش هایی در جریان است تا مساله از راهی غیر از استیضاح حل و فصل شود.

آقای ملک زاده یک روز پس از حملات علیه او در مجلس به رسانه های ایرانی گفته است" پاسخ من سکوت است چرا که تمام این موارد دروغ محض است." آقای ملک زاده از کسانی که این اتهامات را مطرح می کنند خواسته است تا اگر پرونده ای از او دارند آن را منتشر کنند.

آقای ملک زاده گفته است که تاکنون نتوانسته است در مورد شکایات خود از آقای توکلی در قوه قضاییه به نتیجه ای برسد.

فرصتی برای یادآوری

به نظر می رسد منازعه بر سر انتصاب آقای ملک زاده بار دیگر فرصتی را در اختیار آقای توکلی قرار داده تا به یادآوری انتقادات خود به محمود احمدی نژاد بپردازد.

آقای توکلی گفته است که " آقای صالحی سه گزینه برای این پست معرفی کرده اما رییس جمهوری نپذیرفته و گفته که حتما باید این شخص را بگذارید."

در اشاره ای به آنچه این روزها وجود "جریان انحرافی" نامیده می شود، آقای توکلی گفته است"نمی دانم چرا آقای رییس جمهوری اصرار دارد که افراد مساله دار را دور خود جمع کند؟"

همچنین آقای توکلی می گوید "من یک بار گفتم که اطرافیان اصلی رییس جمهوری یا منحرفند یا فاسدند و یا هر دو."

رییس مرکز پژوهش های مجلس اقای احمدی نژاد را به " التهاب آفرینی " متهم کرده و با اشاره به مواردی مانند"بلاتکلیفی ۸ وزارتخانه" و "اشتغال و بیکاری" گفته است که "آقای احمدی نژاد مرتب مسایل را فرعی و اصلی می کند با تصمیمات عجیب و غریب که ما را ناچار می کند از کار اصلی دور شویم."

آقای توکلی همچنین گفته است که طی ۵ یا ۶ ماه ۱۸ جلسه برای رسیدگی به اختلافات میان مجلس و دولت تشکیل شده است که "در تمامی موارد حق با مجلس تلقی شده است."

به گفته آقای توکلی نامه آقای احمدی نژاد به مجلس سبب شده است تا نمایندگان این اختلافات را آشکار سازند.