انتقاد وزیر دفاع ایران از طرح ایجاد پایگاه های آمریکا در افغانستان

احمد وحیدی حق نشر عکس isna
Image caption وزیر دفاع ایران می گوید مردم افغانستان با پایگاه سازی آمریکا مخالفند

وزیر دفاع ایران از طرح ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان انتقاد کرده است.

احمد وحیدی پس از پایان سفری دو روزه به افغانستان، به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که "آمریکایی ها اگر عاقل باشند نباید با تلاش برای استقرار پایگاه های دائمی در افغانستان خود را با یک دردسر بلندمدت مواجه کنند."

وزیر دفاع ایران می گوید: "با روحیه ای که از ملت بزرگ افغانستان سراغ داریم، آنان نیز به شدت با پایگاه سازی آمریکا مخالف هستند و طبیعی است که مسئولان این کشور نیز به پیروی از ملت شان موافق اینگونه طرح ها نباشند."

قرار است پیش نویس سند استراتژیک میان آمریکا و افغانستان به زودی تهیه شده و مقام های دو کشور آمریکا و افغانستان روی جزئیات آن با هم به توافق برسند.

ساخت چند پایگاه آمریکایی در افغانستان، از نکات مهم این سند است. قرار است بر سر مدت زمان حضور احتمالی آمریکا در این کشور مذاکره شود.

پیش از این، مقام های دولت افغانستان گفته بودند که آمریکا خواستار ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان است تا بتواند با نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با تهدیدهای داخلی و خارجی همکاری کند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که این سند، در یک جرگه (گردهمایی بزرگ افغان ها) در کابل نیز مطرح خواهد شد.

از زمان آغاز گفت و گو ها بر سر طرح ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان، ایران پی در پی نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان داده است.

پیشتر سعید زینتی، سرکنسول ایران در مزار شریف در دیدار با استاندار /والی سمنگان گفته بود که همسایگان افغانستان نسبت به حضور دائم نظامیان آمریکایی در افغانستان تردید و شرط و شروطی دارند.

جاوید لودین، معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان که حدود دو ماه پیش به تهران سفر کرده بود، به بی بی سی گفته بود که مقامات ایران نگرانی هایی را در مورد امضای این پیمان مطرح کرده اند.

آقای لودین گفته بود با توجه به مشکلاتی که میان ایران و آمریکا وجود دارد نگرانی ایران برای دولت افغانستان قابل درک است و خوشحالیم که ایران موضعش را بارها در این زمینه مطرح کرده و حتی در رسانه ها نیز آمده است ولی آنچه که به ما بر می گردد این است که موقف (موضع) افغانستان را در این زمینه برای ایران روشن کنیم.

معاون وزرات امور خارجه افغانستان گفت: "ما به آنها تعهد کردیم که هیچ گونه توافقی (با آمریکا) صورت نخواهد گرفت که به ضرر همسایه های ما باشد."

به گفته آقای لودین، افغانستان با همسایه های خود مشورت می کند، اما در نهایت اینکه با کدام کشورها همکاری داشته باشد، تصمیمی است که مربوط به افغانستان است و براساس منافع مردم افغانستان اتخاذ خواهد شد.

تشکیل اولین کمیسیون امنیتی دو کشور

در حالی که وزیر دفاع ایران پس از بازگشت از سفری دو روزه به کابل، نسبت به احتمال تاسیس پایگاه های آمریکایی در افغانستان ابراز ناخشنودی کرده است، اولین جلسه کمیسیون امنیتی ایران و افغاستان در تهران و در ساختمان وزارت کشور ایران برگزار شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید علی عبداللهی، معاون سیاسی وزیر کشور ایران و عبدالرحمن رحمان منیر، معاون امنیتی وزارت داخلی جمهوری افغانستان ریاست هیات های دو کشور را در این نشست دو روزه بر عهده دارند. فرمانده مرزبانی، نمایندگانی از وزارت خارجه افغانستان و بخش مبارزه با مواد مخدر و تروریسم این کشور و همتایان ایرانی آنها شرکت دارند.

موافقتنامه امنیتی میان ایران و افغانستان در سال ۱۳۸۶منعقد شده است. بر اساس بند هفتم این معاهده، تشکیل یک کمیته امنیتی پیش بینی شده که یکی از وظایف آن نظارت بر اجرای مفاد این موافقتنامه و همچنین به روزکردن مسائل آن و پیگیری برای اجرای بندهای موافقتنامه است.