واکنش ها به اعتصاب غذا در اوین تشدید می شود

هاله و عزت الله سحابی حق نشر عکس Jaras
Image caption درگذشت هاله سحابی پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان تشییع جنازه پدرش، موج جدیدی از اعتراضات را به همراه داشته است

خانواده های صابر و سحابی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، شش وکیل دادگستری، آیت الله بیات زنجانی و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران از ۱۲ زندانی سیاسی خواسته اند به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه صلح نوبل نیز گفته است اجابت خواسته اعتصاب کنندگان وظیفه اساسی حکومت ایران است.

دوازده نفر از زندانیان سیاسی وقایع انتخاباتی خرداد ۸۸، در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر اعلام کرده اند به طور نامحدود دست به اعتصاب غذا می زنند.

با آغاز سومین روز این اعتصاب غذا، خانواده های هدی صابر و هاله سحابی طی نامه ای از اعتراض این دوازده زندانی تشکر کرده اما خواسته اند هر چه زودتر به اعتصاب خود پایان دهند.

خانواده های صابر و سحابی روز دوشنبه خواستار ملاقات با این زندانیان شدند تا از آنها بخواهند به اعتصاب خود پایان دهند.

به گزارش سایت کلمه، آنها پس از مخالفت مسئولان، نامه ای که برای این زندانیان نوشته اند را به مقام های اوین دادند، اما هنوز مشخص نیست که بدست مخاطبانش رسیده است.

شاخه خارج از کشور سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز طی بیانیه ای از این زندانیان سیاسی خواسته است اکنون که صدای اعتراضشان شنیده شده، به اعتصاب خود پایان دهند.

در این بیانیه آمده است: "متاسفانه کارنامه حاکمیت مستبد نشان می دهد که آنها مسئولیت این فجایع انسانی در شکنجه گاه های خود را نمی پذیرند."

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از این دوازده زندانی خواسته است "برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به سرمایه های گرانقدر جنبش سبز ایران" به اعتصاب خود پایان دهند.

این دوازده زندانی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده اند که همزمان با سالروز تولد علی ابن ابیطالب (امام نخست شیعیان) و مقارن شدن آن با دومین سالگرد وقایع انتخاباتی خرداد ۸۸ که "به یاد شهدای جنبش سبز از ندا تا هاله و از سهراب تا صابر نامگذاری شده است، ما ضمن اعلام تسلیت و همدردی با خانواده همه این شهدا، به ویژه خانواده‌های هم زندانیان عزیز از دست رفته مان، هاله سحابی و هدی صابر و مردم متین و صبور ایران، از روز ۲۸ خرداد (شنبه ۱۸ ژوئن) اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغاز می کنیم."

شش وکیل دادگستری که وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی را بر عهده داشته اند نیز در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد از این دوازده زندانی سیاسی خواستند از آنجا که "اعتصاب غذا روشی است که با موازین دینی و شرعی و هم موازین حقوق بشری مباینت دارد" به این اعتصاب پایان دهند.

این بیانیه می افزاید زندانی زمانی دست به اعتصاب غذا می زند که از سایر اقدامات قانونی مایوس شده باشد.

این شش وکیل هشدار می دهند این اعتصاب غذا ممکن است "نتایج زیان بار و غیرقابل جبرانی" داشته باشد.

امضا کنندگان این بیانیه عبارتند از: فریده غیرت، عبدالفتاح سلطانی، صالح نیکبخت، سید محمود علیزاده طباطبایی، محمد علی دادخواه و محمد رضا فقیهی.

حق نشر عکس a
Image caption تشکل ها و چهره های مختلف سیاسی خواهان دستگیری عوامل "قتل" هدی صابر و هاله سحابی شده اند

آیت الله اسد الله بیات زنجانی، از مراجع تقلید قم در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد گفت "تکلیف" این زندانیان شکستن اعتصاب غذا و رفع نگرانی جامعه است.

وی که جزء روحانیون مخالف حکومت است، افزود این اعتصاب غذا "پیامی واضح به بخشی از حاکمیت است" که به گفته او به خواسته های مردم در سالهای اخیر بی توجه بوده است.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران نیز در بیانیه ای از این زندانیان خواسته است اعتصاب غذای خود را غروب روز دوشنبه بشکنند.

در این بیانیه آمده است: "اعتصاب غذای خود را بشکنید و به آن خاتمه دهید و مطمئن باشید به همین اندازه که همت کرده اید، اثر گذاشته اید. ملت قدردان همت والای شماست و از شما الهام و انگیزه می گیرد."

انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران پیشنهاد می کند که همه روز سه شنبه را "روزه سیاسی" بگیرند.

این بیانیه در پایان از این زندانیان سیاسی می خواهد: "نگذارید محنت مردم با رنجی که هر لحظه با تداوم اعتصاب غذای شما در وجود خود احساس می کنند افزوده شود."

'حرکت سیستماتیک'

این دوازده زندانی سیاسی در بیانیه خود گفته اند حبس هدی صابر به مدت ۱۰ ماه "بدون محکومیت و قرار قانونی" و "رفتار سهل انگارانه و مغرضانه" در برابر آثار اعتصاب غذای او به همراه "ضرب و شتم" وی و همچنین مرگ هاله سحابی که در مراسم تشییع و تدفین پدرش (عزت الله سحابی) پس از "حمله ماموران امنیتی" روی داد، "چالش مشروعیتی بزرگی" برای نظام جمهوری اسلامی به وجود آورده است.

امضاء کنندگان این بیانیه عبارتند از: بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمد جواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی.

یکی از این امضا کنندگان، عمادالدین باقی، روز دوشنبه با سپری شدن دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.

شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه نوبل گفته است خواسته های این زندانیان "منطقی" بوده و حکومت موظف به اجرای آن است.

وی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت افراد مسئول "قتل" هدی صابر و هاله سحابی باید دستگیر و "در یک دادرسی عادلانه که مردم هم حق شرکت داشته باشند" محاکمه شوند.

خانم عبادی گفت فوت زندانیان در ایران سهوی نیست بلکه حرکت سیستماتیک و منظم برای از بین بردن مخالفان سیاسی است.

وی افزود وقتی یک زندانی سیاسی حاضر به تمکین نمی شود، حکومت سعی می کند با آزار و اذیت جسمی او را بشکند که در بعضی موارد منجر به فوت می شود.

خانم عبادی به امید میرصیافی وبلاگ نویس ایرانی اشاره کرد که به گفته او تنها به دلیل آنکه از آیت الله خامنه ای خواسته بود همان امتیازاتی را که برای جوانان فلسطینی و لبنانی قائل است برای او نیز قائل باشد، دستگیر شد و در زندان جان داد.

پیشتر تعدادی از زندانیان بند ۳۵۰ اوین با ارسال نامه ای شهادت داده بودند که "هدی صابر در هشتمین روز اعتصاب غذای خود در بهداری از سوی مامورانی که حدس می زنند ماموران امنیتی و اطلاعاتی بوده اند به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت."

در همین حال، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران هم در واکنش به مرگ هدی صابر، تلویحا از مقام های زندان انتقاد کرد و گفت که ایراد دادستانی این است که باید گزارش وضعیت زندانی پس از وخامت حال با سرعت بیشتری گزارش می شد.

مطالب مرتبط