عراق: اعضای مجاهدین خلق به کشور دیگری می روند

صالحی و زیباری حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هوشیار زیباری در یک نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه ایران شرکت داشت

وزیر امور خارجه عراق که به ایران سفر کرده می گوید که اعضای سازمان مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرف در این کشور حضور دارند، تا پایان سال جاری میلادی باید به کشور دیگری بروند.

هوشیار زیباری در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی خود گفت که کشورش از سازمان ها و پارلمان های اروپایی خواسته است که کمک و تشویق کنند تا کشورهای اروپایی و غربی تعدادی از این افراد را بپذیرند.

حدود ۳۵۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در اردوگاهی در شمال بغداد زندگی می کنند. دولت عراق مسئولیت اردوگاه اشرف را در سال ۲۰۰۹ از نیروهای آمریکایی تحویل گرفت.

در جریان حمله سربازان ارتش عراق به اشرف در روز ۱۹ فروردین سال جاری خورشیدی، بیش از ۳۰ تن از ساکنان آن اردوگاه کشته شدند.

همزمان حسن دانایی فرد، سفیر ایران در عراق گفته بود که تمام ساکنان اشرف از نظر ما عفو هستند و به جز کمتر از صد نفر از آنها که پرونده قضایی دارند، سایرین می توانند به ایران باز گردند یا به هر جا که مایل هستند مسافرت کنند.

سازمان مجاهدین خلق می گوید که افراد این گروه در عراق با خطر بازگردانده شدن اجباری به ایران و تعقیب قضایی و مجازات های شدید از جمله اعدام رو به رو هستند.

در جریان سفر اخیر وزیر امور خارجه عراق به ایران، آقای زیباری گفته است که ایران و عراق پیشنهاد داده اند که با حضور نمایندگانی از دو کشور و صلیب سرخ، درخواست‌های اعضای مجاهدین خلق بررسی شود.

وزیر خارجه عراق می گوید که در آینده نزدیک کمیته‌ای در این باره در بغداد تشکیل خواهد شد و راهکارها را مشخص خواهد کرد.

انتقاد از نقض قوانین عراق از سوی ایرانی ها

وزیر امور خارجه عراق در ادامه نشست خبری خود در تهران از نقض قوانین ورود اتباع خارجی به کشورش از سوی برخی اتباع ایرانی انتقاد کرده است.

آقای زیباری این موضوع را در پاسخ به پرسشی درباره دلایل زندانی بودن شماری از اتباع ایران در عراق ذکر کرده است. به گفته آقای زیباری، ورود غیر مجاز و اقامت بیشتر از مهلت قانونی در عراق از موارد نقض قانون ورود اتباع خارجی به آن کشور از سوی برخی از شهروندان ایرانی است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از قول آقای زیباری گفته است که عراق براساس "احساسات انسان‌دوستانه"، بیشتر ایرانیان زندانی را آزاد کرده‌ و در تلاش است تا در آینده نزدیک سایر زندانیان ایرانی را نیز آزاد کند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هم در این نشست از جانمایی بخش عمده ای از میله های مرزی بین ایران و عراق که در جریان جنگ هشت ساله بین دو کشور از بین رفته بود خبر داده است. به گفته آقای صالحی نصب میله های مرزی در مرزهای شمالی دو کشور، در مراحل پایانی قرار دارد.

در جریان نشست خبری وزیران خارجه ایران و عراق در تهران اعلام شد که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران اوایل تابستان به عراق سفر می کند.