بررسی 'تخلف' انتخاباتی دولت ایران در مجلس

حق نشر عکس Fars
Image caption برخی از چهره های ارشد حکومت ایران به طور صریح از دخالت احتمالی دولت در انتخابات آینده ابراز نگرانی کرده اند

یک نماینده مجلس ایران گفته که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بررسی تخلف احتمالی دولت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را آغاز کرده است.

به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) علی بروغنی، نماینده سبزوار گفته است: "بحثی از سوی برخی از نمایندگان در خصوص پرداخت مبلغ ۸۰ هزار تومان توسط دولت به عنوان سود سهام عدالت به ۹ میلیون نفر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم مطرح شده که در کمیسیون اصل نود مجلس در حال بررسی است."

پیش از این، اقدام دولت ایران در پرداخت سهام عدالت در زمان برگزاری انتخابات از طرف مخالفان به عنوان یکی از نشانه های مخدوش کردن انتخابات ریاست جمهوری از سوی برگزار کنندگان آن دانسته شده بود.

دولت محمود احمدی نژاد این اتهام را بی اساس می داند.

آقای بروغنی گفت که نتیجه نهایی تحقیقات کمیسیون اصل ۹۰ در آینده اعلام خواهد شد.

نمایندگان مجلس روز چهارم خرداد، با ۱۷۶ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع، به طرح تحقیق و تفحص درباره نحوه "واگذاری و پرداخت سود سهام عدالت" در خرداد ماه ۱۳۸۸ رای داده بودند.

به گفته محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه، این تصمیم نمایندگان مجلس، بر مبنای گزارش این کمیسیون درباره عملکرد دولت در واگذاری سهام عدالت پیش از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بوده که در آن زمان "به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده ارائه نشد و امروز پس از دو سال، نوبت به ارائه این گزارش رسیده است".

این در حالیست که برخی از چهره های ارشد حکومت ایران به طور صریح از دخالت احتمالی دولت در انتخابات آینده ابراز نگرانی کرده اند.

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه به دولت محمود احمدی نژاد توصیه کرده که "عملا به مردم نشان دهد در انتخابات هیچ دخالتی نخواهد کرد".

وی هشدار داده است که دادگستری های کل کشور، به این گونه تخلفات به صورت "خارج از نوبت" رسیدگی خواهند کرد.

هشدارهای محافظه کاران در ارتباط با انتخابات آینده از سه هفته قبل و پس از آن شدت گرفت که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، با توصیه به مسئولان سه قوه در "نگه داشتن احترام انتخابات" گفت: "هیچ کس نباید به هیچ نحوی در انتخابات دخالت کند."

علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم، به تازگی با تاکید بر "حفظ احترام انتخابات از سوی قوا" به قوه مجریه توصیه کرد که "مراقبت کند تا متهم به دخالت در امر انتخابات مجلس نشود."

پیش از آن احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز، یک "جریان انحرافی" را متهم کرده بود که با "سوء استفاده ازمقام و جایگاه خود و با توسل به راه های نامشروع و پول های کلان که با سوء استفاده از قدرت کسب کرده" می خواهد مجلس را "قبضه کند".

"جریان انحرافی" عنوانی است که محافظه کاران منتقد دولت، برای گروهی از همکاران آقای احمدی نژاد و به ویژه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر او، به کار می گیرند.

اخیرا محمود عباس‌زاده مشکینی مدیرکل سیاسی وزارت کشور، در پاسخ به علی لاریجانی و دیگر کسانی که قوه مجریه را به تلاش برای تاثیر گذاری غیرقانونی بر انتخابات متهم می کنند، گفته است: "متهم کردن دولت به دخالت در امر انتخابات دلیل، سند و مدرک می‌خواهد".

مطالب مرتبط