بانک مرکزی ایران: مسافران برای خرید ارز محدودیتی ندارند

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران حق نشر عکس isna
Image caption محمود بهمنی می گوید که بانک مرکزی قیمت دلار را به نزدیک هزار تومان خواهد رساند

در ادامه تلاش‌های بانک مرکزی ایران برای کاهش نرخ ارز و طلا در این کشور، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که مسافران به هر میزان ارز نیاز داشته باشند، بانک مرکزی به آنها می فروشد.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس از افزایش باجه ها و شعب عرضه ارز در فرودگاه ها خبر داد و گفت که شعب بانک ها و صرافی های داخل کشور هم هیچ منعی برای فروش ندارند و مسافران می توانند ارز خود را از آنها تامین کنند.

آقای بهمنی افزود: "وقتی بانک مرکزی به میزان کافی ارز در اختیار صرافی ها و مردم قرار دهد، دلیلی ندارد که نرخ آزاد ارز افزایش یابد و مردم به بازار مراجعه کنند."

تا پیش از این مسافرانی که از طریق هوایی سفر می کردند، می توانستند ۲۰۰۰ دلار و مسافران زمینی ۱۰۰۰ دلار ارز به قیمت رسمی دریافت کنند. البته به استثنای مسافران عازم عراق که بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی فروش ارز به آنها ممنوع اعلام شده است.

اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادامه فروش ارز توسط صرافی ها در حالی مطرح می شود که یک روز قبل، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ممنوعیت فروش ارز مسافرتی در صرافی ها خبر داده بود.

ارسلان فتحی پور به خبرگزاری فارس گفته بود که بر اساس تصمیمی که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد اتخاذ شده، فروش ارز در صرافی ها متوقف خواهد شد و در عوض باجه های فرودگاه ها ارز مورد نیاز مسافران را عرضه خواهند کرد.

'دلار هزار تومانی'

محمود بهمنی با اشاره به کاهش پلکانی قیمت دلار در بازار آزاد و رسمی در روزهای گذشته گفت که بانک مرکزی با ادامه تلاش هایش برای حذف تقاضای کاذب از بازار ارز، قیمت دلار را به نزدیک هزار تومان خواهد رساند.

دلار آمریکا که بعد از افزایشی ناگهانی قیمت آن در بازار ایران، طی روزهای گذشته کاهشی تدریجی داشته، روز چهارشنبه در بازار رسمی ۱۰۹۶ تومان و در بازار آزاد از ۱۱۷۳ تا ۱۱۸۵ تومان به فروش رفت.

تلاش بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پس از آن صورت گرفت که تقاضا در بازار ایران برای خرید ارز افزایش یافت و نرخ ارزهای خارجی در بازار غیر رسمی نوسان ناگهانی پیدا کرد.

افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی فروش به ویژه پس از آن جهش بیشتری یافت که بانک مرکزی ایران با هدف "مدیریت بازار و تک نرخی نگه داشتن" قیمت ارز، از هفدهم خرداد، نرخ رسمی و مرجع آن را بالا برد.

افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر باعث افزایش هزینه های تولید در واحد های صنعتی ایران شده است.

دبیر کل کانون انجمن های صنعتی صنایع غذایی و انجمن قطعه سازان خودرو اعلام کرده اند که با افزایش ۱۲ درصدی قیمت ارز، هزینه های تولید هم بین ۵ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

عرضه سکه 'به قیمت جهانی'

رئیس بانک مرکزی ایران در بخشی دیگر از سخنانش به سیاست این بانک برای کاهش قیمت طلا در بازار ایران پرداخت.

محمود بهمنی گفت که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی بر اساس دلار سنجیده می شود و به همین دلیل با کاهش قیمت دلار در بازار ایران سکه هم ارزانتر خواهد شد.

آقای بهمنی در عین حال گفت که قیمت فروش سکه توسط بانک مرکزی برابر با نرخ جهانی آن است.

او تاکید کرد که بانک مرکزی نمی تواند سکه را کمتر از قیمت جهانی آن وارد بازار کند، زیرا "طلا جزو ذخایر کشور است و عرضه ارزان ذخایر هیچ توجیهی ندارد."

این در حالی است که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس روز قبل خبر داده بود که بر اساس تصمیمی که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد اتخاذ شده، قرار است بانک مرکزی سکه را با ۲ درصد تخفیف عرضه کند.

ارسلان فتحی پور گفته بود که کاهش ۲ درصدی نرخ فروش سکه در شعب بانک ملی از روز سه شنبه آغاز شده است.

مطالب مرتبط