وبسایت جدید مدرسه روزنامه نگاری بی‌بی‌سی

مدرسه روزنامه نگاری بی بی سی بار دیگر وبسایت های خود به زبان های فارسی، عربی و روسی را همراه با انتشار مجموعه ای از مطالب متنوع راه‌اندازی کرده است.

این اولین مرحله از اجرای برنامه ای است که در نهایت، به سازماندهی جدید تمامی ۳۰ میکروسایت مدرسه به زبان های مختلف منتهی خواهد شد.

وسایت های مدرسه روزنامه نگاری بی بی سی حاوی رهنمودهایی ارزشمند راجع به ضوابط ویراستاری مورد استفاده بی بی سی و ارزشهای بنیادین ناظر بر فعالیت ماست و در عین حال، به منزله ابزار زبانی بسیار مهمی محسوب می شود که استفاده از آن، اعمال این ضوابط به خصوص الزام به گزارشگری بیطرفانه را در ترجمه مطالب هم تضمین می کند.

مطالب این وبسایت ها به روز شده و یکی از محورهای اصلی مطالب آنها را نحوه کار با شبکه های اجتماعی تشکیل می دهد که از آن جمله می توان به چگونگی احراز صحت و سقم گزارش های ارائه شده توسط این شبکه ها و منابع آنها و همچنین، مسئولیت های تهیه کنندگان و گزارشگران بی بی سی در استفاده از این مطالب اشاره کرد.

سایتهای جدید به طور رایگان و از طریق وبسایت مدرسه روزنامه نگاری بی بی سی به آدرس www.bbc.co.uk/journalism در دسترس است و علاقمندان می توانند برای استفاده از آنها، به صفحات اصلی وبسایت های فارسی، عربی و روسی بی بی سی مراجعه کنند.

میکروسایت های زبان های مختلف روی هم هر ماه بیش از هشتاد هزار بازدید کننده دارد.

فارسی

وبسایت فارسی مدرسه روزنامه نگاری بی بی سی مطالب و رهنمودهای جدیدی را در زمینه چگونگی استفاده از رسانه های اجتماعی برای روزنامه نگاران بی بی سی منتشر می کند. در حال حاضر، رسانه های اجتماعی نقشی عظیم در کلیه زمینه های روزنامه نگاری بی بی سی در سطح جهانی ایفا می کنند. در مورد ایران، با توجه به محدودیت های وضع شده بر فعالیت منابع و ابزار سنتی کسب و انتشار اخبار، شبکه های اجتماعی از اهمیت ویژه ای در تهیه گزارش وقایع در این کشور برخوردار هستند.

وبسایت فارسی مدرسه روزنامه نگاری نکات کلیدی را در زمینه فراگیری و ارتقای مهارت های لازم در حوزه های خبررسانی تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی منتشر می کند. این وبسایت همچنین از نظر ارائه رهنمودهای مربوط به کاربرد زبان فارسی، شامل دستور زبان، واژه گذاری و هنر ترجمه، حاوی مطالبی غنی و ارزشمند است.

در این وبسایت، لیلیان لندور، سرپرست بخش زبان های خارجی اخبار جهانی بی بی سی، قواعد ناظر بر چگونگی استفاده گزارشگران بی بی سی از سایت هایی مانند فیس بوک و توئیتر را هم تشریح می کند.

سینا مطلبی، سرپرست تولید در تلویزیون فارسی بی بی سی، می گوید: "شبکه های اجتماعی و شهروند گزارشگری مواد اصلی را برای ارتباط ما با مخاطبانمان در ایران تشکیل می دهند. چنین وضعیتی به آن معنی است که گزارشگران ما باید در مراجعه به رسانه های اجتماعی دقت بیشتری از خود نشان دهند به نحوی که اعتبار، ارزش ها و ضوابط مورد نظر بی بی سی را به طور کامل رعایت کنند و با کسانی که از خارج از بی بی سی با ما همکاری می کنند، برخوردی منصفانه داشته باشند و به نحوی عمل شود که امنیت آنان به خاطر کمک به تهیه برنامه های ما به مخاطره نیافتد."

عربی و روسی

وبسایت عربی مدرسه روزنامه نگاری بی بی سی فیلم و رهنمودهای جدیدی را در مورد مهارت های روزنامه نگاری با توجه به ویژگی ها و نیازهای خاص زبان عربی منتشر می کند.

با توچه به سرعت تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، هدف این وبسایت حفظ سطح بالای گزارشگری و رعایت ضوابط بی طرفی و دقت در خبررسانی است. در این وبسایت، کارشناسان بخش عربی بی بی سی نحوه تشخیص منابع و تحقیق در مورد اعتبار وقایع را شرح می دهند، در مورد اجتناب از درگیر شدن در مشکلات حقوقی و لزوم احراز صحت و سفم مطالب قبل از استفاده از آنها سخن می گویند و راه تمایز بین منابع واقعی خبر و کسانی که به قصد مزاح به انتشار اخبار جعلی می پردازند را بیان می کنند.

وبسایت روسی نیز که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ و همزمان با وبسایت های عربی و فارسی راه اندازی شد، در مطالب جدید خود، به مباحثی مانند رعایت موازین اخلاقی و توصیه هایی در استفاده بی طرفانه زبان روسی می پردازد.

به گفته سارا گیبسون، سردبیر بخش روسی بی بی سی، آنچه که وبسایت مدرسه روزنامه نگاری منتشر می کند حقیقتا باعث بهبود کیفیت و ارتقای سطح مطالبی می شود که از طریق بخش روسی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

آدرس وبسایت های مدرسه روزنامه نگاری به زبان های فارسی، عربی و روسی:

http://www.bbc.co.uk/journalism/intl/persian

http://www.bbc.co.uk/journalism/intl/arabic

http://www.bbc.co.uk/journalism/intl/russian

مطالب مرتبط