معاون مستعفی وزارت امور خارجه ایران بازداشت شد

محمد شریف ملک زاده حق نشر عکس FARS
Image caption آقای ملک‌زاده اتهامات علیه خود را تکذیب کرده بود

محمد شریف ملک زاده، معاون مستعفی وزیر امور خارجه ایران، دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، صبح امروز پنجشنبه ۲ تیر (۲۳ ژوئن) بازداشت شد.

خبرگزاری فارس ساعتی پیش به نقل از "یک مقام آگاه" از بازداشت آقای ملک زاده خبر داده بود و اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری مهر این خبر را تأیید کرد.

آقای کوثری علت دستگیری آقای ملک زاده را "اتهامات مالی و داشتن پرونده های فراوان در قوه قضائیه" اعلام کرد و گفت که کمیسیون امنیت ملی مجلس پیش تر در مورد او به نهادهای دولتی هشدار داده بود.

انتصاب آقای ملک زاده به عنوان معاون وزیر امور خارجه ایران در روزهای اخیر با مخالفت شدید نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس مواجه شد که به طرح استیضاح وزیر خارجه و نهایتا استعفای آقای ملک زاده انجامید.

آقای ملک زاده در استعفا نامه خود تمام اتهاماتی را که علیه او مطرح شده بود تکذیب کرد و نوشت که در هیچ دادگاهی پرونده ندارد و فاقد سوءسابقه کیفری است.

مخالفان انتصاب آقای ملک زاده، از جمله گفتند که "جریان انحرافی" از دستگیری قریب الوقوع او مطلع شده بود و قصد داشت با سپردن سمت معاونت وزارت امور خارجه، نوعی مصونیت برای او تدارک ببیند.

تعدادی از رسانه ها و چهره های اصولگرای منتقد دولت از عنوان "جریان انحرافی" برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر و مشاور محمود احمدی نژاد و نزدیکان او استفاده می کنند.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران گفته بود که دادستان تهران موضوع تصمیم قوه قضائیه مبنی بر بازداشت آقای ملک زاده را پیش تر به وزیر امور خارجه ایران اطلاع داده بود.

در هفته های اخیر گزارش هایی از دستگیری چند تن از نزدیکان دفتر رئیس جمهوری ایران منتشر شده بود.

آقای احمدی نژاد در کنفرانس خبری اخیر خود در پاسخ به سئوالی در مورد نفوذ افراد نامناسب در دفتر رئیس جمهوری، با اشاره به این دستگیری ها گفت: "آنها را که دستگیر کرده اند، دیگر بگذارند دولت کار خود را بکند".

او موضع خود در مورد اتهامات و حملات ماه های اخیر علیه دولت را "سکوت الهام بخش وحدت" اعلام کرد.

مطالب مرتبط