دو تن از نزدیکان مشائی بازداشت شدند

محمد شریف ملک زاده حق نشر عکس FARS
Image caption آقای ملک‌زاده اتهامات علیه خود را تکذیب کرده بود

رسانه های ایران گزارش کرده اند که محمد شریف ملک زاده، معاون مستعفی وزارت امور خارجه ایران و علی اصغر پرهیزکار، مدیر عامل منطقه آزاد اروند که از نزدیکان اسفندیار رحیم مشائی هستند، بازداشت شده اند.

خبرگزاری فارس به نقل از "یک مقام آگاه" از بازداشت آقای ملک زاده که دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور است در بامداد پنجشنبه، خبر داد و اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در گفت و گو با خبرگزاری مهر این خبر را تأیید کرد.

آقای کوثری علت دستگیری آقای ملک زاده را "اتهامات مالی و داشتن پرونده های فراوان در قوه قضائیه" اعلام کرد و گفت که کمیسیون امنیت ملی مجلس پیش تر در مورد او به نهادهای دولتی هشدار داده بود.

ساعاتی بعد، خبرگزاری فارس اعلام کرد که علی اصغر پرهیزکار که "ارتباط دیرینه ای با لیدرهای اصلی جریان انحرافی" دارد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تعدادی از رسانه ها و چهره های اصولگرای منتقد دولت از عنوان "جریان انحرافی" برای اشاره به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر و مشاور محمود احمدی نژاد و نزدیکان او استفاده می کنند.

محمد تهوری، تحلیلگر سیاسی در بوستون گفت تاکنون بیش از ۲۵ نفر از اطرافیان آقای احمدی نژاد که "منابع مالی و لجستیک" او بوده اند دستگیر شده اند.

او در گفتگو با بی بی سی فارسی افزود آقای احمدی نژاد اکنون یاران خود را یکی پس از دیگری از دست می دهد، اما حاکمیت احتمالا به دستگیری بدنه این گروه اکتفا می کند و به سراغ افراد بالاتر نظیر آقای مشائی نمی رود.

انتصاب آقای ملک زاده به عنوان معاون وزیر امور خارجه ایران در روزهای اخیر با مخالفت شدید نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس مواجه شد که به طرح استیضاح وزیر خارجه و نهایتا استعفای آقای ملک زاده انجامید.

آقای ملک زاده در استعفا نامه خود تمام اتهاماتی را که علیه او مطرح شده بود تکذیب کرد و نوشت که در هیچ دادگاهی پرونده ندارد و فاقد سوءسابقه کیفری است.

مخالفان انتصاب آقای ملک زاده، از جمله گفتند که "جریان انحرافی" از دستگیری قریب الوقوع او مطلع شده بود و قصد داشت با سپردن سمت معاونت وزارت امور خارجه، نوعی مصونیت برای او تدارک ببیند.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران گفته بود که دادستان تهران موضوع تصمیم قوه قضائیه مبنی بر بازداشت آقای ملک زاده را پیش تر به وزیر امور خارجه ایران اطلاع داده بود.

خبرگزاری فارس علت دستگیری آقای پرهیزکار را گزارش نکرده اما نوشته است او از "اخراجی های رادیو تهران" است.

در هفته های اخیر گزارش هایی از دستگیری چند تن از نزدیکان دفتر رئیس جمهوری ایران منتشر شده بود.

آقای احمدی نژاد در کنفرانس خبری اخیر خود در پاسخ به سئوالی در مورد نفوذ افراد نامناسب در دفتر رئیس جمهوری، با اشاره به این دستگیری ها گفت: "آنها را که دستگیر کرده اند، دیگر بگذارند دولت کار خود را بکند".

او موضع خود در مورد اتهامات و حملات ماه های اخیر علیه دولت را "سکوت الهام بخش وحدت" اعلام کرد.

مطالب مرتبط