درخواست ۱۲۰روزنامه نگار ایرانی برای پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی

هدی صابر و هاله سحابی حق نشر عکس
Image caption درگذشت هاله سحابی و هدی صابر موجی از اعتصابات را در زندان های ایران به راه انداخته است

در پی اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ایران، گروهی از روزنامه نگاران این کشور با انتشار نامه ای از اعتصاب کنندگان زندان های اوین و رجایی شهر خواسته اند که برای جلوگیری از تاثیر منفی این اقدام بر سلامتی‌شان به اعتصاب خود پایان دهند.

۱۲۰ روزنامه نگاری که این نامه را امضا کرده اند در نامه خود با عنوان "عزیزان در اعتصاب" نوشته اند که"ضمن ارج گذاشتن به پایداری شما بر خواسته های بحق تان در باره رعایت آزادی مصرح سیاسی و شهروندی تقاضا داریم که به اعتصاب غذای خود پایان دهید."

به گزارش کلمه، روزنامه‌نگاران امضاکننده این نامه از صادق لاریجانی رییس قوه قضائیه، علی لاریجانی رئیس مجلس و نمایندگان و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته‌اند با تلاش برای بررسی علل مرگ هاله سحابی و هدی صابر که منجر به شکل‌گیری این اعتصاب‌ها شده است، از تکرار چنین "اتفاقات دردناکی" جلوگیری کنند.

پیش از این محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران نیز از زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، خواسته بود تا اعتصاب خود را بشکنند.

طبق گزارش‌ها، ۱۹ نفر از زندانیان سیاسی در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر کرج در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر، از فعالان ملی-مذهبی، به اعتصاب غذای اعتراضی و نامحدود دست زده‌اند.

به گزارش کلمه، از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران، محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، در پیامی خطاب به فیض‌الله عرب‌سرخی، از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، تصریح کرده است: "انتظار همه این است که به تقاضای دوستان، سریعا این اعتصاب شکسته شود. آنچه مهم و فوری است حفظ سلامتی شما و بازگشتتان به زندگی عادی است."

فیض‌الله عرب‌سرخی یکی از زندانیان سیاسی در زندان اوین است که دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای خاتمی در این پیام نوشته که "اگر صدای ما به مسئولان می‌رسد، از آنان می‌خواهیم که یکبار هم که شده است از طریق مذاکره با معترضان به حل مسائل بپردازند."

بر اساس گزارش‌ها، بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان‌نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمدجواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی ، ۱۲ زندانی سیاسی در اوین، با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از روز شنبه، ۲۸ خرداد، دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

بر همین اساس، در روزهای اخیر و به دنبال آزادی عمادالدین باقی و مرخصی محمدجواد مظفر از زندان، محسن امین‌زاده و مهدی کریمیان اقبال به جمع اعتصاب‌کنندگان در زندان اوین پیوسته‌اند، هرچند محمدجواد مظفر اعلام کرده است که در خارج از زندان اوین هم به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد.

آنها اعتراض به مرگ هاله سحابی در مراسم ترحیم پدرش و مرگ هدی صابر از فعالان ملی-مذهبی در زندان اوین را دلیل اعتصاب غذای خود اعلام کرده‌اند.

هاله سحابی، از فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی، در مرخصی از زندان به سر می‌برد، خرداد ماه امسال و پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان این تشییع جنازه، درگذشت.

هدی صابر، روزنامه‌نگار و از فعالان ملی مذهبی نیز که در زندان اوین به سر می‌برد، در اعتراض به مرگ هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زد و جان سپرد.

به دنبال اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین، شش زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج هم از روز پنجشنبه، دوم تیرماه، اعتصاب غذا کرده‌اند.

کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌الله طبرزدی از زندانیان سیاسی در رجایی‌شهر هستند که در حمایت از اعتصاب‌کنندگان در زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده‌اند که تا "پایان اعتصاب غذای هم‌بندیان خود در اوین" آنان را همراهی خواهند کرد.

مطالب مرتبط