ایران ایر: کلیه فعالیت‌های این شرکت قانونی است

هواپیمای ایران ایر حق نشر عکس ISNA
Image caption دولت آمریکا روز پنجشنبه شرکت هما را به اتهام نقض تحریم های بین المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان تحریم کرد

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر، با رد تحریم های جدید آمریکا علیه این شرکت بر قانونی بودن کلیه فعالیتهای خود تاکید کرده است.

فرهاد پرورش مدیرعامل این شرکت به واحد مرکزی خبر گفت که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران جزو اتحادیه شرکت های بین المللی هواپیمایی "یاتا" است و خود را به تعهدات و مقررات این اتحادیه پایبند می داند.

دولت آمریکا روز پنجشنبه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، دو شرکت عمده و یک شهروند ایران را به اتهام نقض تحریم های بین المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان تحریم کرد.

اما آقای پرورش ضمن تاکید بر قانونی بودن فعالیت‌های ایران ایر، افزوده است که هما در زمینه ایمنی هواپیمایی و پروازها هم بر اساس مقررات و استاندارد های بین المللی که از طرف سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، "ایکائو" ابلاغ می شود عمل می کند.

مدیر عامل ایران ایر اذعان کرد که تحریم‌ها، مشکلاتی را برای صنعت هواپیمایی ایران بوجود آورده اما با این حال افزود: "با تلاش مضاعف متخصصان داخلی خوشبختانه بر بسیاری از این مشکلات فائق شده ایم."

پیشتر محمد خزاعی نماینده ایران در سازمان ملل هم در نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران به شدت انتقاد کرده بود.

آقای خزاعی گفت که آمریکا با این تحریم ها، ملتی را تهدید کرده که برای کسب حقوق مشروع خود ایستاده است.

نماینده ایران در سازمان ملل، تحریم ایران ایر را بر اساس ادعاهای واهی خواند و آنرا رد کرد.

شکایت علیه وزارت خزانه داری آمریکا

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم در واکنش به تحریمهایی که از سوی آمریکا علیه این شرکت وضع شده، از تصمیم خود برای شکایت به مراجع قضایی بین المللی خبر داده است.

علا الدین سادات رسول، سرپرست دفتر حقوقی و بیمه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفته است که "از تمام توان و ظرفیتهای کشور برای ابطال تحریمهای اعمال شده و همچنین احقاق حقوق خود در مجامع بین المللی استفاده خواهیم کرد."

وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه در تحریمهایی جداگانه اعلام کرده بود که ۱۰ شرکت کشتیرانی و سه شخصیت حقیقی را به خاطر ارتباط با برنامه هسته ای و موشکی ایران به فهرست تحریم هایش افزوده است.

وزارت خزانه داری آمریکا می گوید که این افراد و شرکت ها با خطوط کشتیرانی دولتی ایران ارتباط دارند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده که "تلاش های مستمر شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL) برای گمراه کردن جهان از ماهیت واقعی فعالیت هایش" نشان می دهد که این شرکت تلاش می کند "در عین کمک به برنامه هسته ای ایران، اقداماتش را مشروع نشان دهد."

اما آقای سادات رسول تاکید کرده است که فعالیتهای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی مطابق با موازین و کنوانسیونهای بین المللی است.

او همچنین در واکنش به تحریمهایی که پیشتر از سوی اتحادیه اروپا علیه کشتیرانی جمهوری اسلامی وضع شده بود، گفت که برای شکایت حقوقی در این مورد هم اقداماتی صورت گرفته است.

حدود یک ماه پیش اتحادیه اروپا هم تحریمهای جدیدی را علیه افراد و نهادهایی که به گفته این اتحادیه ظن ارتباط آنها با برنامه اتمی ایران وجود دارد، اعلام کرد که در چارچوب آن چندین شرکت حمل و نقل وابسته به کشتیرانی ایران نیز مورد تحریم قرار گرفتند.

مطالب مرتبط