توافق برای همکاری علیه تروریسم در نشست تهران

مراسم گشایش کنفرانس امنیتی تهران حق نشر عکس FARS
Image caption ایران هدف از برگزاری اجلاس تهران را بررسی راهکارهای مقابله با پدیده تروریسم و نقش سازمان های منطقه ای و بین المللی در این راستا اعلام کرده

در نخستین روز از اجلاس بین المللی مبارزه با تروریسم در تهران روسای جمهوری کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در مقابله با تروریسم با یکدیگر همکاری می کنند.

مقامات ایران هدف از برگزاری این اجلاس امنیتی دو روزه را که رهبران سودان، تاجیکستان و عراق هم در آن حضور دارند، رایزنی درباره راهکارهای مقابله با پدیده تروریسم و نقش سازمان های منطقه ای و بین المللی در این راستا عنوان کرده اند.

در بیانیه مشترک ایران، پاکستان و افغانستان همچنین بر همکاری برای مبارزه با افراط گرایی و دخالت خارجی تاکید شده است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در پیامی به شرکت کنندگان این کنفرانس، با اشاره به مواردی چون حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک افغانستان و پاکستان و همچنین سرنگون شدن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس توسط ارتش آمریکا، ایالات متحده را به اقدامات تروریستی و همچنین حمایت مالی و تسلیحاتی از گروهای تروریستی متهم کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم در سخنانش در افتتاحیه اجلاس تهران بار دیگر روایتهای رسمی در مورد ماجرای حملات یازده سپتامبر در آمریکا را زیر سوال برد و آن را بهانه ای برای "اشغال دو کشور و کشته و مجروح و آواره شدن میلیونها نفر و فقر و عقب ماندگی مردم منطقه" دانشت.

صدور بیانیه مشترک ایران، افغانستان و پاکستان همزمان با انفجار یک بمب در بیمارستانی در افغانستان صورت می گیرد که شمار کشته شدگان آن بین ۲۰ تا ۶۰ نفر برآورد شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی خود در اجلاس تهران کشورهای اسلامی را اصلی ترین قربانیان تروریسم خواند و گفت که کشورهای اسلامی باید در مبارزه با تروریسم متحد شوند.

آقای کرزی افزود: "در سه چهار دهه گذشته افغانستان نزدیک به ۲ میلیون کشته داده است که حاصل تروریسم است و زیرساختهای اقتصادی این کشور نیز ویران شده است."

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان هم گفت که اقدامات عوامل تروریستی در پاکستان در طی دهه گذشته منجر به کشته شدن ۵ هزار نفر از نیروهای امنیتی پاکستان و ۳۷ میلیارد دلار ضرر و زیان اقتصادی شده است.

در بیانیه مشترک سه کشور آمده است: "طرف‌ها بر تعهد عمیق خود به منظور تلاش برای حذف افراط‌گرایی، نظامی‌گری، تروریسم و نفی مداخلات خارجی که در مخالفت آشکار با روح اسلام و سنت‌های فرهنگی صلح‌آمیز منطقه و منافع مردم آن است، تاکید کردند."

این بیانیه دو روز پس از آن صادر می شود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از خروج ۳۳ هزار نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۱ خبر داد.

مطالب مرتبط