'احضار ۱۲ زندانی اعتصاب غذا کننده به دادسرای اوین'

هدی صابر و هاله سحابی حق نشر عکس
Image caption درگذشت هاله سحابی و هدی صابر موجی از اعتصاب غذا را در زندان های ایران به راه انداخته است

به گزارش سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران، در پی انتقال زندانی های اعتصاب غذا کننده به دادسرای زندان اوین، این زندانیان حاضر به پاسخگویی به سوالات بازجویان و بازپرسان و استفاده از چشم بند نشده اند.

بنا بر این گزارش، این واکنش اعتراضی چهارشنبه و پنج شنبه گذشته و پس از آن صورت گرفته که مسئولان زندان، تمام ۱۲ زندانی اعتصابی را با اجبار برای بازجویی به دادسرای اوین برده اند.

سایت کلمه امروز ۴ تیر (۲۵ ژوئن) نوشت که مسئولان دادسرای اوین، اعتصاب کنندگان را تهدید کرده اند که به خاطر اعتصاب غذا پرونده های جدیدی برای آنها گشوده شده و بر احکام زندان آنها افزوده خواهد شد.

این ۱۲ زندانی، اعتصاب غذای خود را روز ۲۸ خرداد و در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر آغاز و اعلام کردند که این حرکت اعتراضی را به طور نامحدود ادامه خواهند داد.

این زندانیان عبارت بودند از: بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمد جواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی.

بعد از آزادی عمادالدین باقی و به مرخصی رفتن محمدجواد مظفر، محسن امین زاده و مهدی اقبال به جمع اعتصاب کنندگان زندان اوین پیوستند و از دیروز، محسن امین زاده به دنبال رو به وخامت گذاشتن حالش، به بیمارستان مدرس تهران منتقل شده است.

این در حالی است که محمدجواد مظفر اعلام کرده که در خارج از زندان اوین هم به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد و گزارش های تایید نشده از وخامت وضعیت جسمانی و بستری شدن چند نفر دیگر از اعتصابیون حکایت دارد.

به دنبال عمل اعتراضی زندانیان سیاسی در اوین، شش زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج نیز از روز دوم تیرماه اعتصاب غذای مشابهی را برای ابراز همبستگی با آنان آغاز کرده اند.

کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، علی عجمی، جعفر اقدامی و حشمت‌الله طبرزدی زندانیانی هستند که در رجایی شهر کرج، به اعتصاب غذای همفکران خود در زندان اوین پیوسته اند.

به گزارش کلمه، ۱۲ زندانی اعتصاب کننده در اوین، بعد از احضار به دادسرای این زندان به یادآوری "ضرب و شتم" هدی صابر در هنگام اعتصاب غذا و تعلل در انتقال وی به بیمارستان پرداخته و از مسئولان خواسته اند به جای بازجویی از آنان، به رسیدگی به "مرگ مشکوک هدی صابر و هاله سحابی" بپردازند.

۶۴ تن از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین بعد از درگذشت هدی صابر، با امضای نامه ای شهادت دادند که آقای صابر قبل از انتقال به بیمارستان در بهداری زندان اوین توسط ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با تاخیر زیاد به بیمارستان منتقل شده است.

هدی صابر، روزنامه‌نگار و از فعالان ملی - مذهبی که در زندان اوین زندانی بود، در ۲۱ خرداد گذشته در اعتراض به مرگ هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زد و جان سپرد.

پیش از وی، هاله سحابی از فعالان سیاسی و اجتماعی ایران که برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی، در مرخصی از زندان به سر می‌برد، پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان این تشییع جنازه درگذشته بود.

مطالب مرتبط