مهمان پرست: تحریم مقام‌های ایران تحریف واقعیات است

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حق نشر عکس s
Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران بـر عدم مداخله ایران در امـور داخلی سوریه تاکید کرده است

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به تحریم سه تن از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از سوی اتحادیه اروپا در ارتباط با حوادث سوریه واکنش نشان داده است.

آقای مهمان پرست گفته است که ادعاهای اتحادیه اروپا "نشان دهنده تلاش این اتحادیه برای فضاسازی هدفمند علیه جمهوری اسلامی ایران و تحریف واقعیات است."

اواخر هفته گذشته اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا سه عضو ارشد سپاه پاسداران ایران را به اتهام کمک به حکومت سوریه در مقابله با تظاهرات اعتراضی در آن کشور تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) سخنگوی وزارت خارجه ایران بـر عدم مداخله ایران در امـور داخلی سوریه تاکید کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است که "ارزش های انسانی و مطالبات مردمی نباید بعنوان ابزار سیاسی توسط این کشورها مورد سوء استفاده قرار گیرد."

تحریم

روزنامه رسمی اتحادیه اروپا روز جمعه (۳ تیر) گزارش کرد که در واکنش به ادامه برخورد خشونت آمیز حکومت سوریه با معترضان در آن کشور، کشورهای عضو اتحادیه سه تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران را، همراه با چند شهروند و موسسه اقتصادی سوری مشمول تحریم قرار داده اند.

براساس این اطلاعیه، سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس (واحد برون مرزی سپاه پاسداران) و حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مشمول تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفته اند.

اتحادیه اروپا این سه عضو سپاه پاسداران را به "تامین امکانات تجهیزاتی و پشتیبانی برای کمک به رژیم سوریه در سرکوب اعتراضات در آن کشور" متهم کرده است.

سفر این سه نفر به کشورهای عضو، ممنوع و دارایی های آنان در این کشورها مسدود می شود.

چهار شهروند سوری که براساس تصمیم اخیر اتحادیه اروپا مشمول تحریم شده اند عبارتند از دو تن از خویشاوندان نزدیک بشار اسد، رئیس جمهوری، که یکی سرپرستی بخش امنیتی ریاست جمهوری و دیگری مدیریت شرکت خانه سازی ارتش را برعهده دارند و دو تن از شرکای تجاری ماهر اسد، برادر رئیس جمهوری.

همچنین، چهار شرکت سوری نیز به اتهام کمک مالی به حکومت این کشور برای سرکوب مردم مشمول تحریم قرار گرفته و ارتباط تجاری موسسات و شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا با آنها منع شده است.

پیشتر، اتحادیه اروپا بیست و سه تن از مقامات حکومت سوریه، از جمله رئیس جمهوری این کشور را به دلیل خشونت علیه شهروندان این کشور تحریم کرده بود.

تصمیم به اعمال تحریم های جدید علیه سوریه پس از آن اتخاذ شده است که اخیرا برخی از کشورهای عضو اتحادیه، با انتقاد شدید از نحوه برخورد حکومت سوریه با معترضان، خواستار فشار بیشتر بر رهبران این کشور و حامیان آنان شده بودند.

از جمله ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، اوایل هفته جاری حکومت جمهوری اسلامی را به حمایت از سرکوب معترضان سوری متهم کرد و خواستار برخورد با این موضوع شد.

مطالب مرتبط