مجازات حبس محمد سیف زاده به دو سال کاهش یافت

محمد سیف‎زاده حق نشر عکس ISNA
Image caption اتهام آقای سیف زاده اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر

مجازات حبس محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر ایران از ۹ سال به ۲ سال کاهش یافته است.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و از همکاران آقای سیف زاده در گفت و گو با بی بی سی فارسی از تخفیف در مجازات او در دادگاه تجدید نظر خبر داد.

خانم عبادی به نقل از یکی اعضای خانواده آقای سیف زاده گفت حکم زندان آقای سیف زاده به ۲ سال کاهش یافته است.

دادگاه بدوی محمد سیف زاده را آبان گذشته به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم کرده بود.

آقای سیف زاده اواخر فروردین امسال دو هفته مفقود شد و در اوائل اردیبهشت به خانواده او اطلاع داده شد که او در ارومیه بازداشت شده است.

او در آن زمان از سوی مقام های امنیتی به "تلاش برای خروج غیرقانونی از کشور" متهم شد.

محمد سیف زاده که به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است و از جمله ۶۴ زندان سیاسی است که در نامه ای بر بدرفتاری ماموران با هدی صابر، فعال ملی مذهبی پیش از مرگش در زندان شهادت داده بودند.

به گفته خانم عبادی، حکم دو سال زندان آقای سیف زاده مربوط به اتهام شرکت در تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر است و پرونده مربوط به اتهام خروج غیرقانونی از کشور همچنان باز است.

خانم عبادی گفت: "به عبارتی گناه آقای سیف زاده این است که برای پیش بردن حقوق بشر در ایران فعالیت کرده است."

شیرین عبادی همچنین با "غیرقانونی" خواندن حکم صادر شده، تاکید کرد کانون مدافعان حقوق بشر به طور قانونی و با تایید وزارت کشور تشکیل شده است.

به گفته خانم عبادی، پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران، این سازمان غیردولتی را تعطیل کردند و شکایت مدیران آن به دادگاه انقلاب هم هیچ نتیجه ای نداشته است.

کانون مدافعان حقوق بشر، در سال ۱۳۸۰ به وسیله شیرین عبادی، محمد علی دادخواه، محمد سیف زاده ، محمد شریف و عبدالفتاح سلطانی، از وکلای دادگستری در ایران تشکیل شد.

مطالب مرتبط