انتقاد رهبر ایران از 'فشار به قوه قضائیه برای افشاگری'

صادق لاریجانی و آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای گفته است قوه قضائیه نباید تا وقتی جرمی اثبات نشده آن را رسانه ای کند (عکس آرشیوی)

آیت‎الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از "برخی فشارها به قوه قضاییه برای افشاگری" گفت: "هیچ لزومی به افشاگری وجود ندارد و هیچ‏ کس حق ریختن آبروی یک مسلمان را ندارد."

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، آقای خامنه ای دوشنبه ۶ تیر (۲۷ ژوئن) در دیدار با رئیس و مسئولان قوه قضاییه اظهار داشت: "متهم شدن به معنای مجرم بودن نیست؛ بنابراین هیچ‎کس در قوه قضاییه و در خارج از این قوه و در رسانه ها حق ندارد تا زمانی که جرمی ثابت نشده، آن را رسانه ای کند."

اظهارات آیت الله خامنه ای در شرایطی عنوان می شود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴، در چندین مورد تهدید به افشای اسامی "مفسدان اقتصادی" کرده و طرفداران وی هر از گاه قوه قضاییه را به خاط اعلام نکردن این اسامی مورد انتقاد قرار داده اند.

در اواسط فروردین، رئیس جمهوری در نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود در سال ۱۳۹۰ خبر از ارسال نامه ای به صادق لاریجانی در معرفی ۲۵۰ نفر از متخلفان اقتصادی داد و افزود که دولت منتظر "رسیدگی رئیس قوه قضاییه" در این زمینه است.

با این حال حدود یک ماه بعد، مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت رسیدگی به اتهامات ۲۵۰ "مفسد اقتصادی" گفت که "در پرونده این ۲۵۰ نفر چیزی به نام مفسد اقتصادی موجود نیست".

رهبر ایران امروز با ذکر اینکه "در شرع فقط در مواردی خیلی خاص، اجازه انتشار مجازات یا علنی شدن مشخصات شخص مجازات شونده داده شده" افزود: "حتی در مواردی که جرم در دادگاه نیز اثبات می شود، نباید نام فرد مجرم علنی و رسانه‌ای شود، زیرا خانواده وی تحت فشار قرار می گیرند و دچار مشکل می شوند."

این اظهارات در شرایطی بیان شده که در هفته های اخیر، رسانه های محافظه کار منتقد دولت افشاگری هایی را علیه تعدادی از افراد نزدیک به دولت منتشر کرده اند که دستگیر شده یا دارای پرونده های قضایی هستند.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، اسامی و تصاویر ده ها نفر از دستگیر شدگان اعتراضات انتخاباتی، پیش از صدور حکم قضایی برای آنها توسط قوه قضائیه و رادیو – تلویزیون حکومتی ایران، که روسای هر دو منصوب رهبر ایران هستند، اعلام و منتشر شد.

انتقاد از "زیر سوال بردن آمارها"

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود "هرگونه اقدام یا القای تشکیک برای زیر سؤال بردن فعالیت ها، گزارش ها و آمارهای مسئولان عالی سه قوه به‎ویژه قوه قضاییه" را "نادرست، ضداعتماد عمومی و خلاف مصالح کشور" دانسته است. آیت الله خامنه ای با اذعان به "احتمال اشتباه در برخی گزارش ها یا آمارها" اظهار داشته: " نباید با تعمیم این موضوع و القای شبهه، اعتماد مردم را از بین برد. "

تردید در گزارش های منتشر شده از طرف نهادهای مختلف حکومتی، در سال های اخیر در محافل سیاسی و مطبوعاتی ایران رایج بوده است.

اگرچه رهبر ایران، انتقاد خود از تشکیک در گزارش های نهادهای حکومتی را با تاکیدی ویژه بر گزارش های قوه قضاییه انجام داده، اما به نظر می رسد که این تشکیک در گذشته عمدتا متوجه آمار و گزارش های قوه مجریه بوده است.

منتقدان آقای احمدی نژاد در ایران و به ویژه نمایندگان منتقد مجلس، تاکنون بارها وی و همکارانش را به انتشار ارقام و ادعاهای نادرست در مورد دستاوردهای دولت، به ویژه در زمینه اقتصادی، متهم کرده اند.

مطالب مرتبط