'مخالفت' هیات رئیسه مجلس با طرح سوال از احمدی نژاد

حق نشر عکس ISNA
Image caption در پی انتشار اخبار اختلاف رئیس جمهوری و رهبر ایران، محمود احمدی نژاد هدف انتقادهای شدیدی قرار گرفته است

دو عضو هیات رئیسه مجلس گفته اند این هیات در حال حاضر با طرح سوال از محمود احمدی نژاد که ۱۰۰ نماینده خواهان آن هستند، مخالف است.

محمد دهقان، نماینده مردم چناران و طرقبه و عضو هیات رئیسه مجلس، به خبرگزاری مهر گفته است که اکثر اعضای هیات رئیسه طرح سوال از رئیس جمهوری را با توجه به اوضاع کشور، به مصلحت نمی دانند.

این طرح علی مطهری، نماینده اصولگرای مردم تهران و از منتقدان دولت محمود احمدی نژاد، به امضای ۱۰۰ نماینده رسیده است و روز یکشنبه به محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس ارائه شد.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای دهقان می گوید: "در جلسه هیات رئیسه مقرر شد تعدادی از اعضا با آقای مطهری گفتگو کرده و فضای فعلی کشور را برای وی تشریح کنند تا فعلا این سوال در دستور کار مجلس قرار نگیرد."

حسین سبحانی ‌نیا، نماینده نیشابور و عضو هیات رئیسه مجلس نیز به خبرگزاری فارس گفته است که این هیات با طرح سوال از آقای احمدی نژاد مخالف است و در نظر دارد که برای تغییر نظر مطرح کنندگان این طرح، با آنان رایزنی کند.

بر اساس گزارش ها، مهم ترین محورهای طرح سوال از رئیس جمهوری عدم اجرای مصوبه تامین نیاز ارزی شرکت مترو، خودداری از معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و کوتاهی در امور فرهنگی از جمله اجرای قانون "عفاف و حجاب" است.

حسین سبحانی ‌نیا گفته است: "آنچه که هیات رئیسه راجع به آن نظر داشت این بود که اگر بشود و بتوانیم، دوستان را متقاعد کنیم به اینکه سؤال را مطرح نکنند چراکه شاید این مناسب‌تر باشد."

وی می افزاید: "اما اگر آقایان امضا کننده طرح سوال از رئیس ‌جمهوری اصرار داشته باشند، هیات رئیسه مجلس بر اساس آئین ‌نامه داخلی به وظیفه قانونی خودش عمل خواهد کرد."

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان مجلس سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان جواب دهد و این جواب نباید بیش از یک ماه به تاخیر افتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس.

ماده ۱۹۶ قانون آئین نامه داخلی مجلس نیز مقرر می کند که نمایندگان امضا کننده طرح، باید سوال خود را به طور صریح و روشن و مختصر به رئیس مجلس تسلیم کنند، و رئیس مجلس نیز این موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون تخصصی ارجاع دهد.

در ادامه این ماده آمده است که کمیسیون موظف است ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهوری و نماینده منتخب سوال کنندگان تشکیل جلسه دهد و در این جلسه، نماینده رئیس جمهوری پاسخ مقتضی را از طرف او ارائه خواهد کرد تا به نمایندگان سوال کننده منتقل گردد.

پس از یک هفته اگر هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس که طرح سوال را امضا کرده اند از سوال خود منصرف نشده باشند، رئیس مجلس آن را به اطلاع رئیس جمهوری می رساند و طبق ماده ۱۹۷ همین قانون، رئیس جمهوری موظف است حداکثر ظرف یک ماه در جلسه علنی حضور یابد و به سوال پاسخ گوید.

علی مطهری از مدتها پیش، ضمن انتقاد از برخی سیاست های دولت، موضوع طرح سوال از آقای احمدی نژاد را دنبال می کرد اما، به گزارش خبرگزاری مهر، "پیش از این به خاطر جلوگیری از بر هم زدن آرامش کشور، از اقدام در این زمینه خودداری کرده و آن را به شرایط مناسب محول کرده بود."

آقای مطهری می گوید که این طرح شامل سه سوال اقتصادی، سه سوال درباره اجرای قانون، سه سوال سیاسی و دو سوال فرهنگی است.

این نماینده مجلس در مورد طرح سوال در مورد تخلفات دولت گفته است: "سوال از رئیس جمهوری مانند سوال از وزیر برای روشن شدن ابهامات و زدودن گرد و غبارها از روی واقعیت و نزدیک شدن افکار به یکدیگر و یافتن راه حلی برای معضلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است."

طرح سوال از آقای احمدی نژاد در حالی تسلیم هیات رئیسه مجلس شده است که پس از انتشار اخبار اختلاف بین محمود احمدی نژاد و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، بر سر برخی انتصاب های دولتی، آقای احمدی نژاد هدف انتقادها و حملات تند شماری از اصولگرایان، از جمله تعدادی از حامیان قبلی خود قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز پیشتر گفته بود که گزارش "تخلف" دولت در مورد عدم معرفی به موقع وزیر کشور را تهیه کرده و به هیات رئیسه مجلس تحویل داده است.

مطالب مرتبط