سپاه پاسداران: سیلوهای زیرزمینی پرتاب موشک آماده اند

حق نشر عکس AP
Image caption برنامه موشک های بالستیک ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم شده است

سپاه پاسداران ایران می گوید که در مرحله اول از یک مانور موشکی، از تعدادی سکوی زیرزمینی پرتاب موشک رونمایی کرده است.

سرهنگ اصغر قلیچ خانی، سخنگوی مانور "پیامبر اعظم ۶" گفته است که این "سیلوهای پرتاب موشک" در داخل کشور ساخته شده است.

به گزارش شبکه خبر صدا و سیمای ایران، وی گفت: "فن آوری ساخت این سیلوها از ۱۵ سال پیش در اختیار فرماندهی موشکی نیروی هوا فضای سپاه بوده و با تنوع و حجم بالا، بهره ‌برداری از آن برای اولین بار در این رزمایش در معرض نمایش قرار گرفت."

در این رابطه، سردار سرتیپ امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته است پیام این مانور ۱۰ روزه که در آن موشک های خلیج فارس، سجیل، فاتح، قیام، شهاب ۱و۲ مورد آزمایش قرار خواهد گرفت، "پیام صلح و دوستی" برای کشورهای منطقه است.

آمریکا برنامه موشکی ایران را تهدیدی جدی علیه منافع خود و سایر کشورهای متحدش در خاورمیانه می داند و طی سال های گذشته، دفاع موشکی خود در خلیج فارس و چند کشور عرب همسایه ایران را تقویت کرده است.

سپاه پاسداران می گوید که سیلوهای یادشده این امکان را فراهم می آورد که موشک هایش به صورت عمودی آماده پرتاب باشد و برخی از این موشک ها از راه دور نیز قابل کنترل است.

سرهنگ قلیچ خانی گفت: "نقش این سیلوها به عنوان بخشی از یگان های واکنش سریع فرماندهی موشکی محسوب می شود به طوری که موشک ها همواره عمود و آماده پرتاب بر علیه اهداف پیش بینی شده هستند."

برنامه موشک های بالستیک ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم شده است.

این شورا به ویژه انجام آزمایش های مرتبط با فن آوری موشک های بالستیک توسط ایران را ممنوع اعلام کرده است.

یک هیات بازرسی شورای امنیت که درباره موارد نقض تحریم ها توسط ایران تحقیق کرده است اخیرا در گزارشی به این شورا اطلاع داده است که ایران طی یک سال گذشته شش آزمایش موشک های بالستیک انجام داده که دو مورد آن از دید رسانه ها دور بوده است.

به گفته این هیات، یک دولت که نام آنرا اعلام نکرده درباره این دو آزمایش به بازرسان شورای امنیت اطلاع رسانی کرده است.

گزارش هیات مذکور به طور رسمی منتشر نشده اما متن آن به رسانه ها درز کرده است.

بازرسان شورای امنیت گفته اند تحریم ها پیشرفت برنامه های موشکی و اتمی ایران را کند کرده است چرا که حکومت ایران برای دریافت فن آوری و تجهیزات مورد نیاز در این برنامه ها با مشکلات فزاینده ای رو به روست.

ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد اما دولت های غربی به ویژه آمریکا حکومت ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید بمب هسته ای متهم می کنند.