ارائه دروس حوزوی در دانشگاه خواجه نصیر

حوزه های علمیه در دانشگاه های ایران شروع به کار کردند حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معاون فرهنگی وزیر علوم: اگر دانشجویان در زمینه مباحث دینی از آموزش کلاسیک برخوردار شوند در بینششان تاثیر می گذارد

حجت کاشفی، مدیر حوزه دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی اعلام کرده است که حوزه علوم اسلامی در دانشگاه خواجه نصیر آغاز به کار کرده و دانشجویان می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در دوره‌های دروس حوزوی شرکت کنند.

آقای کاشفی گفته است: "دانشجویان می توانند با دریافت ۶۶ واحد درسی در ۶ ترم این دوره به پایان برسانند و در هر ترم ۱۱ واحد به دانشجویان ارائه می شود."

وی همچنین اعلام کرده که دانشجویان هر زمانی که اعلام آمادگی کنند می توانند در این کلاس ها شرکت کنند و با شروع ترم تحصیلی، کلاس‌های حوزوی در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هر هفته برگزار می شود.

به گفته مدیر حوزه دانشگاه خواجه نصیر این مرکز قرار بوده پیش از این در سال ۱۳۷۷ فعالیتش را آغاز کند؛ اما وی در خصوص اینکه چرا شروع فعالیت این مرکز با تاخیر صورت گرفته است توضیحی ارایه نداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین بار غلامرضا خواجه سروری، معاون فرهنگی وزیر علوم از بخشنامه ایجاد حوزه علمیه در دانشگاه‌ها خبر داده بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر در ۳۰ دانشگاه کشور حوزه علمیه دانشجویی فعال است، گفته بود "که طلاب دانشجو در این حوزه‌ها نزدیک به ۶۴ واحد درسی می گذرانند و ترکیب این دروس هم اعتقادی دینی است و هم مسائل فرهنگی سیاسی ایران است."

معاون فرهنگی وزیر علوم نیز توسعه حوزه های علمیه دانشجویی را به عنوان تدبیری برای ارتقا دانش دینی دانشجویان عنوان کرد و گفت اعتقاد داریم اگر دانشجویان در زمینه مباحث دینی از آموزش کلاسیک برخوردار شوند در بینششان تاثیر می گذارد.

به دنبال انتقادهای مکرر آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از وضعیت دانشگاه ها در این کشور، اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه شورا در این زمینه را به دانشگاه‌های سراسری و آزاد ابلاغ کرد تا اجرا شود.

راه‌اندازی حوزه‌های علمیه در دانشگاه‌ها پس از موضوع "اسلامی کردن دانشگاه‌ها" و "تغییر در علوم انسانی و متون آموزشی دانشگاه‌ها" اعلام شده است.