'تذکر آیت‌الله خامنه‌ای به نمایندگان مجلس در مورد توهین به رئیس جمهور'

احمدی نژاد در مجلس حق نشر عکس ISNA
Image caption در جلسه هفته پیش مجلس، محمود احمدی نژاد با برخورد سرد و انتقاد آمیز بسیاری از نمایندگان مواجه شد

فاطمه آلیا، نماینده مجلس ایران، اظهارات آیت الله خامنه ای را در انتقاد از نمایندگانی نقل کرده است که در جلسه علنی روز سه شنبه گذشته به محمود احمدی نژاد "اهانت" کرده بودند.

به گزارش خبرآنلاین، این نماینده حامی دولت، امروز ۷ تیر (۲۸ ژوئن) گفت که رفتار نمایندگان با آقای احمدی نژاد در جلسه رای اعتماد وزیر ورزش و جوانان باعث شد که رهبر جمهوری اسلامی "هیات رئیسه و زعمای مجلس را فرا بخواند و به آنها تذکر بدهد".

جهانبخش محبی نیا (عضو هیأت رئیسه) و احمد توکلی (نماینده تهران) هم در جریان جلسه علنی امروز به دیدار مذکور اشاره داشتند.

در جلسه سه شنبه ۳۱ خرداد مجلس، در هنگام سخنرانی محمود احمدی نژاد در دفاع از حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، عده ای از نمایندگان فریاد های "دو – دو" سر دادند که در عرف قوه مقننه ایران، که در آن از عدد دو برای بیان رای منفی استفاده می شود، برای اعلام مخالفت با یک سخنران به کار می رود.

خانم آلیا، بخش هایی از تذکر رهبر ایران به هیات رئیس مجلس را اینچنین "نقل به مضمون" کرده است: "مجلس حق ندارد به هیچ کس به ویژه رئیس جمهور اهانت کند... کاری که مجلس کرد ظلم بود و کار بدی کردید... همین مانده است که بروید و کتک هم بزنید... بنده ناراحت شدم از این کارها... آقای لاریجانی این چه اتفاقی بود؟ شما باید متوقف می​کردید."

به نوشته خبرآنلاین، سخنان فاطمه آلیا با اعتراض و "سروصدای زیاد" نمایندگان مواجه شده و شهاب ​الدین صدر نایب رئیس مجلس با قطع سخنان وی گفته است که قرار نبوده سخنان آیت الله خامنه ای به نمایندگان علنی شود.

برخورد 'علاج جویانه' با دولت

در همین ارتباط، سایت جهان نیوز هم به نقل از محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر نوشته که رهبر جمهوری اسلامی در انتقاد خود از شیوه مدیریت جلسه رای اعتماد وزیر ورزش و جوانان، خواستار آن شده است که برخورد نمایندگان با دولت "علاج جویانه" باشد و نه "کینه جویانه".

نماینده خمینی شهر همچنین خبر داده است که آقای خامنه ای از عملکرد رادیو – تلویزیون دولتی ایران به خاطر پخش کردن فریاد های "دو – دو" نمایندگان هنگامی سخنرانی رئیس جمهوری، انتقاد کرده است.

این سایت افزوده که در پی تذکر آیت الله خامنه ای، علی لاریجانی دو روز پیش، در آستانه جلسه رای اعتماد وزیر راه و شهرسازی و در نشستی غیر رسمی، به نمایندگان تذکر داده که از انجام "کارهای دون شان مجلس" خودداری کنند. این خبر را سید رضا اکرمی، نماینده تهران و حسین ابراهیمی، نماینده بیرجند نیز در مصاحبه با همین سایت تایید کرده اند.

علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم، روز یکشنبه پس از سخنان علی نیکزاد وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی از نمایندگان به خاطر "حفظ نظم جلسه" تشکر کرد و گفت: "درست است که شما در روز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش با دو-دو گفتن، نظر مخالفتان را می​​گفتید، اما ممکن است که در بیرون از مجلس تصور اسائه ادب بشود و مقامات ارشد نظام از جمله رئیس​جمهوری از این موضوع دلگیر شوند."

در آن جلسه علی نیکزاد با ۲۰۵ رای موافق، ۱۶ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع موفق به کسب رای اعتماد از مجلس هشتم به عنوان وزیر راه و شهرسازی شد.

موافقت مجلس با وزارت علی نیکزاد، پنج روز پس از آن صورت گرفت که نمایندگان با ۱۳۷ رای منفی، ۲۳ رای ممتنع و ۸۸ رای مثبت، با وزارت حمید سجادی بر وزارتخانه جدیدالتاسیس ورزش و جوانان مخالفت کرده بودند.

مطالب مرتبط