پلیس ایران: کسانی که دوباره تجهیزات ماهواره نصب کنند به دادگاه می‌روند

طرح جمع آوری ماهواره ها حق نشر عکس fars
Image caption استفاده کنندگان مجدد ماهواره به دادگاه معرفی می شوند

سرتیپ احمد رضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران هشدار داد که افرادی که پس از جمع آوری آنتن های ماهواره ای توسط پلیس، دوباره آنها را نصب کنند، به دادگاه معرفی خواهند شد.

آقای رادان که در استان چهار محال و بختیاری سخن می گفت، همچنین اعلام کرد که نیروی انتظامی براساس ضوابط و حکم اخلاق، در مرحله نخست از ورود به منازل افراد خودداری می کند.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران نیز در قزوین اعلام کرد که طرح جمع آوری ماهواره ها با قاطعیت از سوی نیروی انتظامی اجرا می شود.

آقای احمدی مقدم روز دوشنبه ۶ تیرماه اعلام کرده بود که با واحدهای صنفی فعال در زمینه تولید تجهیزات دریافت ماهواره برخورد شدیدی خواهد شد.

او همچنین از مراجع قضایی خواسته بود که برای "تشدید مجازات ها" در این زمینه اقدام کنند.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه اخیرا با اشاره به جمع‌آوری آنتن های ماهواره‌ای در ماه‌های اخیر اعلام کرد که استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.

او افزود که در مواردی که آنتن های ماهواره ای در معرض دید و آشکار است، نیروی انتظامی نیاز به حکم ندارد، ولی در مواردی که مستلزم ورود به خانه هاست، پلیس باید حکم قضایی داشته باشد.

طرح جمع آوری تجهیزات دریافت برنامه های تلویزیونی ماهواره ای و منع استفاده از این تجهیزات از سال ۱۳۷۳ در ایران مطرح شد و آیین نامه اجرایی آن در فروردین ۱۳۷۴ در هیئت وزیران به تصویب رسید. براساس ماده ۲ این قانون وزارت کشور موظف شد که با استفاده از نیروی انتظامی اقدام به جمع آوری آنتن های ماهوراه ای کند، اما بر اساس این ماده قانونی برای ورود به خانه افراد مجوز دستگاه قضایی لازم است.

دور تازه مقابله با دیش های ماهواره ای بر اساس طرحی جدید و به عنوان بخشی از طرح امنیت اخلاقی و لایحه استفاده مدیریت شده از ماهواره که در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسیده است، اجرا می‌شود.