مجلس ایران تشکیل وزارت‌خانه‌های جدید را تصویب کرد

مجلس حق نشر عکس Majlis
Image caption بخشی از اختلاف نظر مجلس با دولت ایران، با ارائه لایحه دو فوریتی از سوی دولت برای ادغام وزارتخانه ها فروکش کرد

نمایندگان مجلس ایران به تشکیل دو وزارتخانه جدید به نام های وزارت "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" و وزارت "صنعت و معدن و تجارت" رای مثبت داده اند.

بر اساس رای نمایندگان مجلس ایران، نخستین وزارتخانه از ادغام وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه و وزارتخانه دوم از ادغام وزارتخانه های صنایع و بازرگانی تشکیل می شود.

با تشکیل دو وزارتخانه جدید در ایران، کلیه وظایفی و اختیارات و همچنین امکانات، تعهدات، اعتبارات و نیروی انسانی ۵ وزارتخانه ادغام شده، به وزارتخانه های "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" و وزارت "صنعت و معدن و تجارت" منتقل می شود.

پایان بخشی از اختلافات دولت و مجلس

دولت ایران از چند هفته پیش درگیر تاسیس ۴ وزارتخانه جدید است که مطابق قانون برنامه پنجم توسعه باید از ادغام ۸ وزارتخانه تشکیل شود اما اصرار دولت محمود احمدی نژاد به ادغام وزارتخانه ها بدون دخالت مجلس باعث اختلاف نظر قوه مجریه و مقننه شده بود.

دولت ایران اعلام کرده بود که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، با ادغام هشت وزارتخانه موجود، چهار وزارتخانه جدید ایجاد می کند، اما مجلس و شورای نگهبان اعلام کردند که ادغام وزارتخانه ها باید به تصویب مجلس برسد.

برخلاف نظر مجلس و شورای نگهبان (که مطابق قانون اساسی مفسر قوانین است) آقای احمدی نژاد در نامه هایی رسمی با سه وزیر رفاه، صنایع و نفت خداحافظی و مقدمه ادغام این وزارتخانه ها را بدون ارائه لایحه به مجلس فراهم کرد.

برخی از منتقدان اصولگرای دولت به شدت از این اقدام آقای احمدی نژاد انتقاد کردند و جدال لفظی بر سر این موضوع تا بلندپایه ترین سطوح مقام های ایرانی کشیده شد؛ از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس از برگزاری نشستی با حضور رهبر ایران برای حل اختلاف بر سر ادغام وزارتخانه ها خبر داد.

بر این اساس و طبق مصوبه هیات دولت، قرار بود وزارت راه با وزارت مسکن، وزارت نفت با وزارت نیرو، وزارت صنایع با وزارت بازرگانی و وزارت کار با وزارت رفاه ادغام شوند.

بخشی از اختلاف نظر مجلس با دولت با ارائه لایحه دو فوریتی از سوی دولت برای ادغام وزارتخانه ها فروکش کرد.

دولت آقای احمدی نژاد بر اساس لایحه ای که به مجلس فرستاده بود و یک بار هم برای "بازبینی" آن را از مجلس پس گرفته بود، خواستار ادغام وزاتخانه های رفاه و کار با یکدیگر و وزارت صنایع و بازرگانی شد.

'آیت الله خامنه ای درباره ادغام وزارت تعاون نظری ندارد'

مجلس ایران در جریان بررسی لایحه دولت، وزارت تعاون را هم به موضوع ادغام ها اضافه کرد که با موافقت نماینده دولت رو به رو شد. موضوع ادغام وزارت تعاون در وزارتخانه جدید در جلسه علنی امروز مجلس واکنش نمایندگانی را در پی داشت که تصور می کردند، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران درباره ادغام وزارت تعاون نظر سلبی یا ایجابی داشته اما رئیس مجلس این موضوع را رد کرد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption دولت ایران مطابق قانون برنامه پنجم توسعه، موظف شده است که تعداد وزارتخانه های فعلی را به هفده وزارتخانه کاهش دهد

علی لاریجانی در جلسه علنی مجلس گفت که آیت الله خامنه ای صبح روز سه شنبه هشتم تیر، به او پیام داده است که نظری درباره ادغام وزارت تعاون ندارد.

پیشتر یکی از نمایندگان مجلس درباره توزیع برگه هایی درباره نظر رهبر ایران درباره ادغام وزارت تعاون از آقای لاریجانی سئوال کرده بود.

آقای لاریجانی در پاسخ به نادر قاضی پور، نماینده ارومیه گفت: "قبلا از مقام معظم رهبری در این باره سئوال کرده بودم که ایشان فرموده بودند من در این باره نظری ندارم و صبح امروز هم رهبر معظم انقلاب به بنده پیغام دادند و فرمودند که من درباره ادغام وزارت تعاون نظری ندارم و مجلس باید تصمیم بگیرد."

تعداد وزارتخانه های ایران به ۱۸می رسد

با مصوبه مجلس ایران در ادغام ۵ وزارتخانه و تشکیل دو وزارتخانه جدید، مجموعا سه وزارتخانه جدید از ادغام هفت وزارتخانه در ایران تشکیل شده است.

مطابق ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت ایران مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به گونه ای در وزارتخانه‌های دیگر ادغام کند که تا پایان سال دوم برنامه، تعداد وزارتخانه‌ها را به هفده وزارتخانه کاهش دهد.

پیشتر تصویب شده بود که با ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی وزارت جدیدی به نام "وزارت راه و شهرسازی" تاسیس شود.

محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران گفته است که با اضافه شدن وزارت تعاون به موضوع ادغام ها، تعداد وزارتخانه های ایران به ۱۷ وزارتخانه می رسید، اما با توجه به اضافه شدن وزارت ورزش و جوانان که پیشتر از سوی مجلس انجام شد، تعداد وزارتخانه ها به ۱۸ رسیده است.

مطابق برنامه پنجم توسعه باید یک وزارتخانه از مجموع وزارتخانه های فعلی هم حذف شود.

پیش از اصرار مجلس به لزوم ارائه لایحه از سوی دولت برای ادغام وزارتخانه ها، دولت ایران در صدد ادغام وزارتخانه های نفت و نیرو بود، اما معاون پارلمانی دولت ایران می گوید که در حال حاضر دولت برنامه‌ای برای ادغام وزاتخانه های نفت و نیرو ندارد.