لاریجانی یک قانون دیگر را به جای احمدی نژاد ابلاغ کرد

وزارت اطلاعات حق نشر عکس
Image caption در صورت تغییر نیافتن سن بازنشستگی کارکنان وزارت اطلاعات، بسیاری از آنان به زودی بازنشسته می شدند

با پایان مهلت قانونی رئیس جمهوری برای ابلاغ مصوبه مجلس هشتم در مورد افزایش سن بازنشستگی کارکنان وزارت اطلاعات، علی لاریجانی رئیس مجلس این مصوبه را برای اجرا ابلاغ کرد.

خبرگزاری مهر چهارشنبه ۸ تیر (۲۹ ژوئن) گزارش کرد که با ابلاغ مصوبه جدید، که از تصویب شورای نگهبان هم گذشته است، از این پس سن بازنشستگی کارکنان وزارت اطلاعات از ۶۰ به ۶۵ سال افزایش می یابد.

طبق قوانین ایران، اگر رئیس دولت طی ۷۲ ساعت قوانین مصوب مجلس را که برای اجرا به وی ارسال می شود ابلاغ نکند، رئیس قوه مقننه می تواند به جای او این کار را انجام بدهد.

مصوبه مجلس در مورد سن بازنشستگی کارکنان وزارت اطلاعات، اول خرداد ۱۳۹۰ در مجلس تصویب شده و در ۱۱ خرداد به تائید شورای نگهبان رسیده است.

طبق این مصوبه، کارمندان رسمی وزارت اطلاعات از این پس با داشتن ۶۵ سال سن یا ۳۰ سال سابقه خدمت بازنشسته می شوند و در صورت نیاز، ادامه خدمت بالاتر از ۳۰ سال نیز، "طبق دستورالعملی که به تصویب وزیر اطلاعات می رسد" امکانپذیر خواهد بود.

نگرانی از کنار رفتن نیروهای "با تجربه"

در اسفند ماه گذشته، در هنگام بحث راجع به یک فوریت طرح افزایش سن بازنشستگی کارمندان وزارت اطلاعات در مجلس، روح الله حسینیان، رئیس فراکسیون محافظه کار "انقلاب اسلامی"، نسبت به بازنشستگی قریب الوقوع بسیاری از کارکنان قدیمی این وزارتخانه هشدار داد.

آقای حسینیان با ابراز نگرانی از "خالی شدن وزارت اطلاعات از تجربیات نیروهایی که اساس این وزارتخانه را تشکیل می‌دهند" تاکید کرد: "این نیرو‌ها شرایط توطئه‌ها و بحران‌های مختلف علیه کشورمان را دیده‌اند و تجربه نحوه برخورد با این شرایط را دارند؛ به همین دلیل نباید این تجربه‌ها از وزارت اطلاعات بیرون برود."

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۲ تاسیس شده است و در نتیجه، بسیاری از کارکنان قدیمی این وزارتخانه که از بدو تاسیس در آن عضویت داشته‌اند، قبل از تغییر قانون، به سن بازنشستگی رسیده یا در آستانه رسیدن به این سن قرار گرفته بودند.

سن بازنشستگی کارمندان وزارت اطلاعات در حالی افزایش یافته که به گفته منتقدان دولت، پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد و به ویژه بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، بسیاری از نیروهای قدیمی این وزارتخانه از سمت‌های خود برکنار شده‌اند.

مطالب مرتبط