تحریم آمریکا علیه نیروی انتظامی ایران، اینبار به خاطر سوریه

حق نشر عکس fars
Image caption آمریکا می گوید که احمدرضا رادان در دمشق با مقام های امنیتی سوریه در رابطه با سرکوب معترضان سوری گفتگوهایی داشته است

دولت آمریکا نیروی انتظامی ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی و احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی را به اتهام کمک به سوریه در سرکوب معترضان این کشور تحریم کرده است.

این تصمیم در حالی اعلام می شود که دولت باراک اوباما روز نهم ژوئن، نیروی انتظامی ایران و فرمانده آنرا به همراه سپاه پاسداران و سازمان بسیج، به اتهام نقض جدی حقوق بشر شهروندان ایران تحریم کرده بود.

وزارت خزانه داری و امور خارجه آمریکا چهارشنبه (۲۹ ژوئن) در بیانیه ای مشترک احمد رضا رادان را متهم کردند که در ماه آوریل سال جاری به دمشق سفر و درباره سرکوب معترضان سوری به مقام های امنیتی حکومت بشار اسد "تخصص" ارائه کرد.

سوریه اتهام دریافت کمک از حکومت ایران برای سرکوب معترضان را بی اساس می داند.

مقام های ایرانی هنوز به دور تازه تحریم های آمریکا واکنش نشان نداده اند.

آمریکا همچنین سازمان امنیت سیاسی سوریه را به اتهام دست داشتن مستقیم در سرکوب معترضان تحریم کرده است.

ژنرال جمیل حسن، رئیس سازمان اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه، نیز در این رابطه تحریم شده است. سازمان وی پیشتر تحریم شده بود.

براساس این تحریم، کلیه دارایی های احتمالی این افراد در آمریکا مسدود و هرگونه معامله تجاری از آمریکا با آنها ممنوع می شود و نیز از دریافت ویزای ایالات متحده محروم خواهند شد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در اواخر ماه آوریل طی فرمانی سه مقام سوری، سازمان اطلاعات این کشور و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را به اتهام شرکت در سرکوب معترضان سوریه مشمول تحریم کرده بود.

نیروی قدس که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران است به اتهام فعالیت های تروریستی مورد تحریم آمریکا قرار دارد.

دولت آمریکا می گوید نیروی قدس سپاه به نیروهای امنیتی سوریه برای سرکوب تظاهرکنندگان کمک مادی می کند.

ایران این اتهام را بی اساس می داند.

دولت باراک اوباما در ماه مه همچنین بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تحریم کرد.

کاخ سفید روز ۱۸ مه همچنین شش مقام ارشد سوری از جمله فاروق شرع معاون رئیس جمهوری، عادل سفر نخست وزیر، محمد ابراهیم شعار وزیر کشور و علی حبیب محمود وزیر دفاع را در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به اتهام دست داشتن در سرکوب معترضان سوری تحریم کرد.

به گفته مقام های آمریکایی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و فردی بنام محسن چیذری که او را فرمانده ستاد عملیاتی و آموزشی نیروی قدس معرفی کرد، به اتهام کمک به سرکوب ها در سوریه کمک می کنند.