رهبر ایران اعتراضات سوریه را حرکت انحرافی خواند

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران: ماهیت حوادث سوریه با ماهیت حوادث دیگر کشورهای منطقه متفاوت است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین موضع گیری خود درباره ناآرامی های سوریه، اعتراضات مردم این کشور علیه حکومت بشار اسد را یک حرکت انحرافی توصیف کرده است.

این سخنان یک روز پس از آن بیان می شود که آمریکا نیروی انتظامی ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده این نیرو و احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی را به اتهام کمک به سوریه در سرکوب معترضان این کشور تحریم کرد.

به گزارش وب سایت رسمی رهبر ایران، آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه در دیدار با تعدادی از مقام های حکومتی و مردم، دولت های آمریکا و اسرائیل را به دخالت در امور داخلی سوریه متهم کرد.

او گفت: "جوهره بیداری اسلامی در کشورهای منطقه، حرکت ضدصهیونیستی و ضد آمریکایی است اما در حوادث سوریه، دست آمریکا و اسرائیل آشکار است و منطق و معیار ما ملت ایران این است که هر جا به نفع آمریکا و صهیونیسم شعار داده شود حرکت انحرافی است."

رهبر ایران "شبیه سازی" را یکی از طرح های پیچیده آمریکا توصیف کرده است.

به گفته او: "آمریکایی ها با تلاش برای شبیه سازی حوادث مصر، تونس، یمن و لیبی، در سوریه، سعی می کنند این کشور (سوریه) را که در خط مقاومت قرار دارد دچار مشکل کنند، اما ماهیت حوادث سوریه با ماهیت حوادث دیگر کشورهای منطقه متفاوت است."

آمریکا بارها ایران را به اتخاذ موضعی "ریاکارانه" در برابر اعتراضاتی که از چند ماه پیش در بسیاری کشورهای عرب آغاز شده متهم کرده است.

مقام های ارشد دولت باراک اوباما می گویند که جمهوری اسلامی در داخل کشور مردم معترض را سرکوب می کند اما می گوید که از حقوق مردم معترض در مصر، تونس و بحرین حمایت می کند.

حق نشر عکس fars
Image caption آمریکا می گوید آقای رادان در سفر به سوریه برای سرکوب معترضان مشاوره داده است

رهبر ایران درباره بحرین گفت: "حرکت مردم بحرین، ماهیتا شبیه حرکت ملت مصر و تونس و یمن است و تفکیک میان این تحرکات مشابه، معنا ندارد اما متاسفانه برخی به جای توجه به حرف دل ملت ها، همان راهی را می روند که دشمنان اسلام می خواهند."

روز چهارشنبه، آمریکا نیروی انتظامی ایران را هدف تحریم های یکجانبه خود قرار داد.

آمریکا به ویژه احمدرضا رادان، جانشین فرمانده این نیرو را متهم کرد که در ماه آوریل سال جاری به دمشق سفر و درباره سرکوب معترضان سوری به مقام های امنیتی حکومت بشار اسد (کمکهای) "تخصصی" ارائه کرده است.

سوریه اتهام دریافت کمک از ایران برای سرکوب معترضان را بی اساس می داند.

آمریکا همچنین سازمان امنیت سیاسی سوریه را به اتهام سرکوب معترضان تحریم کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در اواخر ماه آوریل طی فرمانی سه مقام سوریه، سازمان اطلاعات این کشور و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را به اتهام شرکت در سرکوب معترضان سوریه مشمول تحریم کرد.

نیروی قدس که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران است پیش‌تر نیز به اتهام فعالیت های تروریستی مورد تحریم آمریکا قرار گرفته بود.

دولت آمریکا نیروی قدس را متهم کرده است که به نیروهای امنیتی سوریه برای سرکوب تظاهرکنندگان کمک مادی می کند.

ایران این اتهام را بی اساس می‌داند.

پیش از این دولت باراک اوباما سپاه پاسداران، سازمان بسیج، نیروی انتظامی و اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران را به اتهام نقض جدی حقوق بشر شهروندان ایران تحریم کرده بود.

مطالب مرتبط