هشدار چهره‌های ایرانی در مورد 'تجاوز بی‌سابقه‌' حکومت ایران به حقوق بشر

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سرکوب مخالفان نتایج انتخابات ریاست جمهوری؛ نویسندگان نامه وضعیت نقض حقوق بشر در ایران را بی سابقه می خوانند

۶۷ نفر از چهره های شناخته شده ایرانی در خارج از کشور در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به او هشدار داده اند که "تجاوزات حکومت جمهوری اسلامی" در ایران به حقوق بشر به "سطح بی سابقه ای" رسیده است.

نویسندگان در این نامه به آقای شهید نوشته اند که "دستگیری های خودسرانه فعالان حقوق زنان، حقوقدانان٬ روزنامه نگاران٬ دانشجویان٬ رهبران کارگری و فعالان حقوق بشر همچنان رو به افزایش است و موارد فزاینده اعتصاب غذای نامحدود اقدام به خودکشی٬ مرگ مشکوک زندانیان در بند٬ و اعدام ها به راستی هراس آور است."

نامه ایرانیان فعال در خارج از کشور خطاب به آقای شهید پس از آن منتشر شده که مقام های ایران اعلام کردند سیاست کشورشان پذیرش گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر نیست و آقای شهید را برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران به این کشور راه نخواهد داد.

نویسندگان نامه به آقای شهید نوشته اند: "قصد جمهوری اسلامی از نپذیرفتن انتصاب جنابعالی به این سمت و ممانعت از سفر شما به ایران، این است که از بازبینی و بررسی این جنایات توسط جامعه جهانی جلوگیری کند."

رامین جهانبگلو، یرواند آبراهامیان، حسین قاضیان، مهرانگیز کار، پیام اخوان، عباس امانت، داریوش آشوری، رضا براهنی، مهرزاد بروجردی، حمید دباشی، منصور فرهنگ، احمد کریمی حکاک، فرهاد خسروخاور، آزاده کیان، هدایت متین دفتری، عباس میلانی و نیره توحیدی از جمله امضاءکنندگان این نامه هستند.

رامین جهانبگلو، پژوهشگر عرصه فلسفه و سیاست و از امضا کنندگان نامه به احمد شهید که در کانادا اقامت دارد به بخش فارسی بی بی سی گفت که هدف از ارسال این نامه توجه دادن به آقای شهید درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و ارائه پیشنهاداتی به او است.

نویسندگان نامه به آقای شهید نوشته اند که هم اکنون تعداد زیادی از زندانیان سیاسی سابق و اعضای خانواده آنها در خارج از ایران به سر می برند و می توانند اطلاعات و تجربیات خود را در مورد شکنجه، تجاوز جنسی، حبس ها و اعدام ها با شما در میان بگذارند.

پیش از این آیلین داناهو، نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به برنامه صفحه دو بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که اگر ایران به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر اجازه ورود به این کشور را ندهد، او در خارج از ایران "تحقیق همه جانبه ای درباره نقض حقوق بشر" در این کشور خواهد کرد.

خانم داناهو هشدار داده بود که ممانعت ایران از ورود آقای شهید به این کشور، به جامعه بین المللی اجازه می دهد که فشار بر حکومت ایران را زیاد کند و "به دلیل سابقه حقوق بشری، ایران را هر چه بیشتر به انزوا بکشاند."

از ابتدای انقلاب اسلامی در ایران، کمیسون حقوق بشر سازمان ملل که بعدها به شورای حقوق بشر تغییر نام داد، سه نماینده ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین کرد.

ندرس آگوئیلار، رینالدو گالیندوپل و موریس دنبی کاپیتورن گزارشگران ویژه حقوق بشر درباره ایران بوده اند که ماموریت دو نفر اول در ایران به سرانجام نرسیده و ماموریت گزارشگر آخر هم در سال ۲۰۰۲ پس از آنکه قطعنامه نقض حقوق بشر ایران در کمیسیون حقوق بشر رأی لازم را کسب نکرد، پایان یافت.

احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو، چهارمین گزارشگری است که به تازگی برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده است.