بریتانیا از دستگیری فعالان زن در ایران ابراز نگرانی کرد

ویلیام هیگ حق نشر عکس PA
Image caption وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید ادامه تلاش مقام‌های ایران برای خاموش کردن صداهای ناراضی به شدت نگران‌کننده است

دولت بریتانیا از دستگیری‌ شماری از فعالان زن در ایران طی هفته‌های اخیر به شدت انتقاد کرده است.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا از مریم مجد، عکاس، مهناز محمدی، فیلمساز، زهرا یزدانی، روزنامه نگار، مریم بهرمان، فعال حقوق زنان و منصوره بهکیش، از گروه مادران عزادار به عنوان کسانی نام برده که "در هفته های اخیر بدون اتهام مشخصی دستگیر شده اند".

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه بریتانیا آقای هیگ گفته است: "ادامه تلاش مقام‌های ایران برای خاموش کردن صداهای ناراضی و محروم کردن آنها از حقوق اساسی‌شان به شدت نگران‌کننده است."

مریم مجد، عکاس ورزشی حدود دو هفته پیش و در آستانه سفر به آلمان برای پوشش خبری جام جهانی فوتبال زنان بازداشت شد. درباره اتهامات خانم مجد و محل نگهداری او اطلاع دقیقی در دست نیست.

مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان، روز یکشنبه، ۵ تیر، در خانه اش در تهران بازداشت شد.

خانم محمدی پیش از این هم در مرداد ۱۳۸۸ و در مراسم چهلمین روز کشته‌شدگان حوادث ۳۰ خرداد در تهران، به همراه جعفر پناهی و چند سینماگر دیگر بازداشت شده بود.

زهرا یزدانی، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی نیز روز ۳۱ خرداد ماه در منزل خود بازداشت شد. بنا بر گزارش‌ها ماموران امنیتی ایران با ورود به منزل خانم یزدانی او را بازداشت و بعضی از لوازم شخصی اش را ضبط کردند.

درباره دستگیری مریم بهرمان که در اظهارات آقای هیگ به نام او اشاره شده، گزارشی منتشر نشده است.

منصوره بهکیش از گروه "مادران عزادار پارک لاله" روز ۲۲ خرداد در تهران بازداشت شد و هم‌اکنون در بازداشتگاه اوین، زندانی است.

خانم بهکیش که شماری از اعضای خانواده‌اش در تابستان سال ۱۳۶۷ در زندان اعدام شده‌اند، پیش از این هم چند بار در ارتباط با برگزاری مراسم سالگرد بستگانش بازداشت شده بود.

آقای هیگ با انتقاد از دستگیری این افراد گفته است: "این زنان به روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان، دانشجویان و فعالان حقوق بشر پیوسته‌اند که هم‌اکنون در کنار بعضی از وکلای مدافعشان در زندان هستند... این زنان به جای آن که شرافت و دستاوردهایشان مورد تقدیر قرار گیرد، اکنون پشت میله‌های زندان هستند."

به گفته وزیر خارجه بریتانیا بازداشت های اخیر نشان می‌دهد "ایران که مدعی حمایت از باز شدن فضا و انجام اصلاحات در خاور میانه است، در داخل کشور خود کاملا برعکس عمل می‌کند."

دیگر کشورهای اروپایی از جمله آلمان، هلند و نروژ نیز پیش از این از بازداشت شماری از فعالان زن در ایران طی هفته های اخیر انتقاد یا ابراز نگرانی کرده بودند.

مطالب مرتبط