تاکید احمدی‌نژاد بر لزوم ورود کالاهای نظامی از گمرک

احمدی نژاد و مرتضوی حق نشر عکس ISNA
Image caption سعید مرتضوی از کاهش ۲۵ درصدی قاچاق کالا از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ خبر داده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران گفته است که هیچ وزارت‌خانه ای حق ندارد اسکله یا گذرگاه مرزی خارج از کنترل گمرک ایران در اختیار داشته باشد.

آقای احمدی نژاد روز شنبه (۱۱ تیر) در همایشی مربوط به پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تهران با تأکید بر لزوم بسته شدن همه گذرگاه های مرزی غیر قانونی در ایران گفت: "در این موضوع هیچکس نباید مصونیت داشته باشد و اگر کالای دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی هم قرار است وارد کشور شود، می تواند از مرز قانونی وارد شود.

آقای احمدی‌نژاد مشخص نکرد که کدام وزارت‌خانه یا نهاد احتمالا برای ورود و خروج کالا خارج از نظارت گمرک، اقدام کرده است.

رئیس جمهور ایران آثار جابه‌جایی غیرقانونی کالا را "بسیار گسترده" خواند و گفت: "نمی‌خواهم بگویم سهم قاچاق کالا معادل حجم قانونی جابه‌جایی کالاست، ولی نمی توان گفت خیلی کمتر از آن است."

هم‌زمان درحاشیه این همایش سعید مرتضوی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کاهش ۲۵ درصدی قاچاق کالا از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ خبر داد و گفت که در این مدت حجم قاچاق کالا از ۱۹ میلیارد دلار در سال به ۱۴ میلیارد دلار رسیده است.

این در حالی است که هفته گذشته عباسعلی نورا، نماینده زابل و زهک در مجلس ایران از سهم "ناچیز" کشفیات قاچاق در برابر حجم "گسترده" ورود و توزیع کالاهای قاچاق انتقاد کرده و گفته بود کشفیات کالای قاچاق در بهترین حالت سه درصد از حجم کالای قاچاق در ایران را شامل می‌شود و نباید ملاک محاسبه آمار قاچاق کالا باشد.

به گفته آقای نورا بسیاری از کالاهای قاچاق با حجم انبوه از مرزهای آبی وارد کشور می‌شود و حجم بالای ورود کالای قاچاق از این مرزها، این شائبه را ایجاد کرده است که هنوز هم اسکله‌های غیرمجاز در جنوب کشور فعال هستند.

در اردیبهشت ماه سال گذشته ۱۱۶ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به آقای احمدی نژاد خواهان جلوگیری از "قاچاق بی‌سابقه کالا" شده بودند.

داستان ناتمام اسکله‌های غیرمجاز

طرح موضوع اسکله‌ها و مبادی ورودی غیرمجاز کالا به ایران از سوی مجلس سابقه‌ای طولانی دارد.

هفت سال پیش نمایندگان دوره ششم مجلس ایران که اکثر آنها از جناح اصلاح‌طلب بودند، در مورد واردات و قاچاق چای به ایران تحقیق و تفحصی انجام دادند که نتیجه آن روز ۵ خردادماه سال ۱۳۸۳ در یکی از آخرین جلسات مجلس ششم اعلام شد.

در بخشی از این گزارش، فهرست اسکله‌هایی که فعالیت تجاری غیرمجاز در آنها صورت می‌گرفت ارائه شده بود که در آن به صراحت از سه اسکله متعلق به سپاه پاسداران در چابهار، خور زنگی و هرمزگان در کنار چندین اسکله متعلق به نیروی انتظامی، نیروی دریایی ارتش، استانداری و چند نهاد دولتی دیگر نام برده شده بود.

در این گزارش از بنادر بزرگ نظامی متعلق به سپاه در چابهار، بندرعباس، قشم، بوشهر، ماهشهر، جزیره ابوموسی و چند جزیره دیگر، در کنار بندرهای متعلق به نیروی دریایی ارتش و پلیس، به عنوان بنادری یاد شده بود که "شایعات و گفته‌هایی" در مورد تجارت غیرقانونی از طریق آنها وجود دارد.

اظهار نظر آقای احمدی‌نژاد درباره لزوم وارد کردن کالاهای نظامی و دفاعی از گمرکات رسمی کشور در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی دولت آمریکا یک شرکت ایرانی را که مدیریت چند بندر مهم ایران را بر عهده دارد، تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا علت تحریم شرکت تایدواتر خاورمیانه را وابستگی به سپاه پاسداران و دست داشتن در انتقال تسلیحات اعلام کرده است.

مطالب مرتبط