بارزانی گلوله‌باران مناطق مرزی ایران با کردستان عراق را محکوم کرد

مسعود بارزانی حق نشر عکس s
Image caption مسعود بارزانی، گلوله‌باران مناطق مرزی ایران و کردستان عراق توسط نیروهای نظامی ایران را "غیر قابل قبول" خوانده است

مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودگردان کردستان عراق به ایران هشدار داده است که ادامه گلوله‌باران مناطق کردنشین مرزی، روابط کردستان عراق با ایران را خدشه‌دار خواهد کرد.

در بیانیه آقای بارزانی که در سایت رسمی او منتشر شده، آمده است: "ما گلوله‌باران توپخانه‌ای شهروندانمان در منطقه مرزی با کردستان را محکوم می کنیم."

این بیانیه از شروع مجدد گلوله‌باران این منطقه توسط ایران و "کشتن شماری از روستاییان، مزرعه‌داران و دامداران" خبر داده است.

همچنین بنا بر این بیانیه تعدادی از ساکنان مناطق مرزی ایران و کردستان عراق در اثر این حملات آواره شده‌اند.

آقای بارزانی وضعیت این مناطق مرزی را "بی‌ثبات" توصیف کرده و حملات توپخانه‌ای ایران را "غیر قابل قبول" خوانده است.

نیروهای نظامی ایران هر از گاهی مناطق مرزی این کشور با کردستان عراق را که گفته می شود پناهگاه گروه‌هایی مانند پژاک (گروه مسلح حیات آزاد کردستان) است، هدف گلوله باران توپخانه‌ای قرار می‌دهند.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای ایران روز پنج شنبه (۹ تیر)، منطقه حاج‌عمران در ۷۰ کیلومتری شمال شرق اربیل، مرکز کردستان عراق را گلوله باران کردند.

'راه حل عملی به جای رعب و وحشت'

رئیس منطقه خودگردان کردستان عراق در بیانیه خود در واکنش به این حملات آورده است: "به جای ایجاد رعب و وحشت، باید در جهت حل مشکلات با گفت‌وگو و پیدا کردن راه حلی عملی تلاش کرد."

در این بیانیه همچنین آمده است: "ما معتقدیم این اقدامات روابط منطقه (کردستان عراق) با جمهوری اسلامی ایران را خدشه دار خواهد کرد. هیچ توجیهی برای این گلوله‌باران‌های بی هدف وجود ندارد."

پیش از این حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران در عراق درباره این حملات نظامی گفته بود: "طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت مرزهای خود حساسیت جدی دارد، اما آنچه مهم است و آنچه باید به عنوان ریشه اصلی بحران و تنش حل کنیم، وجود این عناصر تروریستی است که باید از منطقه پاکسازی شود".

گروه موسوم به حیات آزاد کردستان (پژاک) یک سازمان کرد مخالف جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق ایرانیان کرد در چارچوب یک نظام دموکراتیک در این کشور اعلام کرده است.

گفته می‌شود که این گروه با حزب کارگران کردستان، پ ک ک، که یک گروه جدایی طلب کرد ترکیه است ارتباط دارد اما پژاک می‌گوید که خواستار تجزیه ارضی ایران نیست و از جایگزینی نظام جمهوری اسلامی با یک نظام فدرال حمایت می‌کند.

دولت ایران پژاک را به تجزیه‌طلبی مسلحانه متهم می‌کند.

مطالب مرتبط