هشدار مطهری در مورد فشار بر نمایندگان سوال کننده از احمدی نژاد

علی مطهری حق نشر عکس a
Image caption پیشتر یک عضو هیات رئیسه مجلس گفته بود که قرار است تلاش هایی برای منصرف کردن علی مطهری از پی گیری طرح سوال از رئیس جمهوری صورت بگیرد

علی مطهری نماینده تهران با تاکید بر لزوم محرمانه ماندن اسامی امضا کنندگان طرح سوال از رئیس جمهوری گفت: "نباید به گونه ای رفتار شود که زمینه اعمال فشار به امضا کنندگان با انتشار اسامی آنان فراهم شود".

خبرگزاری مهر امروز ۱۲ تیر (۳ ژوئیه) گزارش داد آقای مطهری در نامه ای به هیات رئیسه مجلس هشتم، اظهارات برخی اعضای این هیات در مورد مصلحت نبودن سوال از محمود احمدی نژاد را "مقدمه اعمال فشار به نمایندگان برای پس گرفتن امضاها" دانسته است.

در واکنشی جداگانه، علی مطهری در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری مهر نسبت به امکان "تحت فشار قرار دادن" نمایندگان سوال کننده از رئیس جمهوری توسط استانداران و فرمانداران هشدار داده و افزوده که در صورت وارد آمدن چنین فشاری، استیضاح وزیر کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت.

محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس، هفته پیش با تاکید بر اینکه "در شرایط فعلی هر اقدامی که موجب تضعیف و سستی رابطه دولت و مجلس شود به نفع کشور نیست" گفته بود: "در جلسه هیات رئیسه مقرر شده که تعدادی از اعضا با آقای مطهری گفتگو کرده و فضای فعلی کشور را برای وی تشریح کنند تا فعلا سوال از رئیس جمهوری در دستور کار مجلس قرار نگیرد."

طرح سوال از رئیس جمهوری، که علی مطهری نماینده محافظه کار تهران از طراحان اصلی آن است، روز یکشنبه گذشته با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس ارائه شد.

آقای مطهری پیشتر گفته بود که طرح سوال از رئیس جمهوری شامل سه سوال اقتصادی، سه سوال درباره نحوه اجرای قانون، سه سوال سیاسی و دو سوال فرهنگی است.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ بدهد.

ادعای رسیدن تعداد امضاها به کمتر از ۷۵

امروز ولی اسماعیلی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا‏ مدعی شده که که تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس‌جمهوری به کمتر از ۷۵ رسیده است.

این در حالی است که روز گذشته محمدجواد ابطحی عضو فراکسیون انقلاب اسلامی، فراکسیون حامیان دولت در مجلس هشتم، در گفت‌وگو با باشگاه خبری فارس "توانا" گفته بود که که ۲۰ نفر از نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهوری، امضاهای خود را پس گرفته اند.

دیروز، همچنین روح الله حسینیان رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی، از احتمال منتفی شدن طرح سؤال از محمود احمدی نژاد خبر داد و افزوده بود: "این امضاها در روزهایی که نمایندگان از احمدی‌نژاد ناراحت بودند جمع‌آوری شده است و برخی از این نمایندگان در شرایط کنونی مطرح شدن طرح را مصلحت نمی‌دانند."

اشاره آقای حسینیان به "روزهایی که نمایندگان از احمدی‌نژاد ناراحت بودند"، ظاهرا به نیمه اول اردیبهشت بود که محمود احمدی نژاد، در واکنش به مخالفت آیت الله خامنه ای با برکناری حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، از حضور در دفتر کار خود و شرکت در جلسات کابینه خودداری می کرد.

روح الله حسینیان در بخش دیگری از اظهارت روز گذشته خود، تاکید کرده بود که "با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر معظم انقلاب، قطعا طرح سؤال از رئیس جمهوری مورد رضایت مقام معظم رهبری نیست."

تاکید آقای حسینیان بر "ملاقات اخیر" نمایندگان با آیت الله خامنه ای، چهار روز بعد از آن صورت گرفت که فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس گفته بود که رفتار تند نمایندگان با آقای احمدی نژاد در جلسه رای اعتماد وزیر ورزش و جوانان، باعث شده تا رهبر جمهوری اسلامی "هیات رئیسه و زعمای مجلس را فرا بخواند و به آنها تذکر بدهد".

در جلسه سه شنبه ۳۱ خرداد مجلس، در هنگام سخنرانی محمود احمدی نژاد در دفاع از حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، عده ای از نمایندگان فریاد های "دو – دو" سر دادند که در عرف قوه مقننه ایران، که در آن از عدد دو برای بیان رای منفی استفاده می شود، برای اعلام مخالفت با یک سخنران به کار می رود.

در پاسخ به این گفته روح الله حسینیان که با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر ایران طرح سوال از رئیس جمهوری به مصلحت نیست، علی مطهری دیروز گفت که آیت الله خامنه ای، در آن ملاقات تنها به نمایندگان به خاطر قطع کردن سخنان محمود احمدی نژاد در هنگام سخنرانی تذکر داده و این تذکر "ربطی به سوال از رئیس جمهوری ندارد".

مطالب مرتبط