ستوده به صادق لاریجانی: متشکرم که زندانم طولانی تر از موکلانم است

نسرین ستوده حق نشر عکس wechange
Image caption نسرین ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در بازداشت است

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان در نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران با فهرست کردن بعضی از وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و رفتار حکومت با مخالفان، از این که حکم زندانش طولانی تر از موکلانش است، تشکر کرده است.

خانم ستوده در نامه خود نوشت "رهایی از زندان قبل از موکلانم برایم بسیار دردناک بود."

خانم ستوده در نامه خود همچنین از این که "شکاف عظیم میان تصمیمات حاکمان و آرزوی مردمان" ایران به نمایش گذاشته شده است، تشکر کرد.

خانم ستوده در نامه خود نوشت: " بابت حکم خودم به طور ویژه از شما سپاسگزارم. از اینکه قاضی شما در صدور حکم خویش به هیچ روی ملاحظه‌ی دو کودک خردسال مرا ننمود، بسیار سپاسگزارم."

نسرین ستوده که شهریور ۱۳۸۹ بازداشت شد، در دی ماه سال گذشته به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

او همچنین به دلیل حضور بدون حجاب در یک پیام ویدیویی که برای مراسم جایزه حقوق بشر ایتالیا فرستاده بود، ۵۰ هزار تومان جریمه شده است.

وکلای خانم ستوده خواهان تجدید نظر در حکم صادر شده اند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفت به رغم برقراری ملاقات هفتگی با خانم ستوده، وکلای خانم ستوده هنوز اطلاعاتی را از رویه صورت گرفته در دادگاه تجدید نظر دریافت نکرده اند.

آقای خندان گفت: "تا جایی که می دانم رای دادگاه تجدید نظر اگر هم صادر شده باشد، هنوز به وکلای محترم ابلاغ نشده است."

حق نشر عکس wechange
Image caption نسرن ستوده بعد از جلسه دادگاه کانون وکلای دادگستری همسرش را در آغوش کشید

آقای خندان همچنین گفت: "آخرین حکم بازداشت موقت همسرم در آذر ماه سال ۱۳۸۹ صادر شده که این حکم حداکثر دو ماه اعتبار دارد و بعد از آن هم تمدید نشده و بنابراین مشخص نیست همسر من از بهمن ماه به این طرف با چه مبنای قانونی زندانی است."

آقای خندان همچنین از بی پاسخ ماندن درخواست مرخصی خانم ستوده خبر داد.

او گفت: "من به دادستان تقاضای کتبی برای مرخصی دادم ولی متاسفانه تا این لحظه هیچ جوابی به ما نداده اند."

فهرست تشکرها

به گزارش سایت های خبری مخالفان دولت ایران، نامه خانم ستوده پس از صدور حکمش نوشته شده ولی به تازگی منتشر شده است.

نسرین ستوده در این نامه که در آن بارها از ریاست قوه قضائیه تشکر شده ، از "دادرسی عادلانه" پرونده خود سپاسگزاری کرده و نوشته است: " قاضی شما نشان داد زنان ایران را به هیچ بهانه‌ای نمی‌توان نادیده گرفت. من حکم شما را با هیچ چیز در دنیا عوض نمی‌کنم، زیرا این حکم لطف و محبت‌ بی‌پایانی را از سوی هموطنان‌ام و آزادیخواهان جهان به سویم سرازیر کرد."

از دیگر مواردی که خانم ستوده به آن اشاره کرده است، شکایت به نحوه برگزاری دادگاه است.

او نوشت: " از اینکه قاضی شما دفاعیات مرا و وکلای شجاعم را جدی نگرفت، بسیار سپاسگزارم اما بدانید ما احکام شما را و به ویژه احکام دادگاه‌های انقلاب تان را بسیار جدی می‌گیریم."

نسرین ستوده جایزه آزادی انجمن قلم آمریکا در سال ۲۰۱۱ را برای "انجام وظیفه وکالت در چهارچوب قوانین ایران و دفاع از حقوق فعالان سیاسی" دریافت کرد.

مطالب مرتبط