لاریجانی: نظر رهبری متفاوت باشد، مصوبه مجلس را عوض می کنیم

لاریجانی حق نشر عکس a
Image caption رئیس مجلس ایران می گوید وقتی نظر آیت الله خامنه ای را بفهمد بر اساس آن عمل می کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با انتقاد از برخی از تصمیم های دولت محمود احمدی نژاد در طرح ادغام وزارتخانه ها، به ورود آیت الله علی خامنه ای به این موضوع اشاره کرده و گفته است که در نظام سیاسی ایران "حتما باید نظر ولی فقیه حاکم" باشد.

آقای لاریجانی در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته است که "حتی ما در مجلس گاهی چیزی را تصویب می‌کنیم، وقتی می‌فهمیم که نظر رهبری متفاوت است آن را عوض می‌کنیم."

رئیس مجلس گفته که این از نکات مثبت مجلس هشتم است که آنجایی که نظرات رهبری را می‌فهمد، اجرا می‌کند.

اختلافات مجلس و دولت حل شده

علی لاریجانی به موضوع اختلاف دولت و مجلس بر سر ادغام وزارتخانه ها اشاره کرده و گفته برداشت دولت از ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم "صد در صد" اشتباه بود.

مطابق ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت ایران مکلف است یک یا چند وزارتخانه را به گونه ای در وزارتخانه‌های دیگر ادغام کند که تا پایان سال دوم برنامه، تعداد وزارتخانه‌ها را به هفده وزارتخانه کاهش دهد.

آقای لاریجانی گفته که دولت دو سال برای بررسی و تدوین لایحه ادغام وزاتخانه ها فرصت داشت اما " اصل حرف دولت این بود که من اصلا ادغام دو وزاتخانه نمی کنم بلکه یک یا دو وزارتخانه را در دل یک وزارتخانه دیگر می کنم بنابراین نه احتیاجی به مجلس هست نه احتیاج است که شرح وظایف، مجلس بیاید و نه نیاز به رای اعتماد داریم چرا که یک وزارتخانه قبلا رای اعتماد گرفته و ما چند وزارتخانه دیگر را در دل آن وزارتخانه قرار می دهیم."

رئیس مجلس ایران گفته که "تئوری دولت درباره ادغام وزارتخانه ها شاذ" بود.

شاذ در متون فارسی به معنای "ضعیف" و "کمیاب" است.

'به دولت گفتیم کار شما را غلط می دانیم'

اواخر اردیبهشت گذشته، در حالی که گفته می‌شد رئیس جمهوری ایران نظر مجلس و شورای نگهبان را در مورد ادغام وزارتخانه‌ها پذیرفته است، او رسما از صادق محصولی، علی اکبر محرابیان و مسعود میرکاظمی وزرای رفاه، صنایع و نفت خداحافظی کرد.

آقای احمدی نژاد در نامه های خداحافظی به وزرای مذکور نوشت که پایان مسئولیت آنها نتیجه ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم در مورد کاهش تعداد وزارتخانه ها و مصوبه هیات دولت در اجرای آن بوده است.

حق نشر عکس aa
Image caption رئیس مجلس ایران می گوید در بحث ادغام ها می شد خیلی دقیق تر عمل کرد

رئیس مجلس ایران در توصیف راه حلی این مشکل گفته است: ما اعلام کردیم (به دولت) که این کار شما را غلط می دانیم، اعتنا نشد؛ لذا ما فکر می کنیم که برای احقاق حقوق مردم ایستادگی می کردیم. وقتی هم که برخی شبهه داشتند از شورای نگهبان تفسیر خواستم وشورای نگهبان هم همین نظر را تایید کرد که ادغام وزارتخانه ها باید با رای اعتماد مجلس باشد و وزرا هم رای اعتماد بگیرند. اما باز هم توجه نشد لذا با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی به رهبری داده، ایشان ورود کردند."

آقای لاریجانی در ادامه گفته که در ادغام وزاتخانه ها می شد "خیلی دقیق تر" عمل شود.

یک هفته پیش، پس از یک دوره کشمکش بین دولت و مجلس، نمایندگان مجلس ایران به تشکیل دو وزارتخانه جدید به نام های وزارت "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" و وزارت "صنعت و معدن و تجارت" رای مثبت دادند.

بر اساس رای نمایندگان مجلس ایران، نخستین وزارتخانه از ادغام وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه و وزارتخانه دوم از ادغام وزارتخانه های صنایع و بازرگانی تشکیل می شود.