اختلاف بر سر موضع رهبر ایران راجع به سوال از احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس MEHR
Image caption در روزهای گذشته، اخبار ضد و نقیضی در مورد انصراف تعدادی از نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهور منتشر شده است

رضا اکرمی نماینده تهران، در پاسخ به کسانی که طرح سوال از رئیس جمهور را خلاف نظر آیت الله خامنه ای می دانند گفت: "چیزی که طبق قانون باشد، نه رهبری مانع آن می​شوند و نه صحیح است که کس دیگری هم در مقابل قانون بایستد."

اظهارات آقای اکرمی، که دوشنبه ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) در مصاحبه با سایت خبرآنلاین بیان شده، یک روز بعد از اظهارات مشابه مصطفی رضا حسینی نماینده شهر بابک در گفتگو با همین سایت انتشار یافته که طی آن، مخالفان سوال از محمود احمدی نژاد را به "برخورد گزینشی" با اظهارات رهبر ایران متهم کرده است.

آقای رضا حسینی با ذکر اینکه "ایشان هیچ گاه نفرمودند که از رئیس​جمهور سوال نشود و بر عکس گفته​اند که هر کسی و هر قوه​ای سرجای خودش باشد"، به انتقاد از کسانی پرداخته که به گفته وی، "هر جا که کم می آوردند و می خواهند از زیر بار قانون فرار کنند، از تاکید رهبری به تعامل با دولت خرج می​کنند".

شنبه گذشته روح الله حسینیان رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی، فراکسیون اصلی حامیان دولت در مجلس هشتم، گفته بود که "با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر معظم انقلاب، قطعا طرح سؤال از رئیس جمهور مورد رضایت مقام معظم رهبری نیست".

تاکید آقای حسینیان بر "ملاقات اخیر" نمایندگان با آیت الله خامنه ای، بعد از آن صورت می گرفت که فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس گفته بود که رفتار تند نمایندگان با آقای احمدی نژاد در جلسه رای اعتماد وزیر ورزش و جوانان، باعث شده تا رهبر جمهوری اسلامی "هیات رئیسه و زعمای مجلس را فرا بخواند و به آنها تذکر بدهد".

در واکنش به اظهارات روح الله حسینیان، علی مطهری اظهار داشت که آیت الله خامنه ای، در آن ملاقات تنها به نمایندگان به خاطر قطع کردن سخنان محمود احمدی نژاد در هنگام سخنرانی تذکر داده و این تذکر "ربطی به سوال از رئیس جمهور ندارد".

"فشار" بر نمایندگان امضا کننده

علی مطهری دیروز همچنین در نامه ای به هیات رئیسه مجلس هشتم، اظهارات برخی اعضای این هیات در مورد مصلحت نبودن سوال از آقای احمدی نژاد را "مقدمه اعمال فشار به نمایندگان برای پس گرفتن امضاها" دانست.

محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس، هفته پیش با تاکید بر اینکه "در شرایط فعلی هر اقدامی که موجب تضعیف و سستی رابطه دولت و مجلس شود به نفع کشور نیست" گفته بود: "در جلسه هیات رئیسه مقرر شده که تعدادی از اعضا با آقای مطهری گفتگو کرده و فضای فعلی کشور را برای وی تشریح کنند تا فعلا سوال از رئیس جمهوری در دستور کار مجلس قرار نگیرد."

آقای مطهری، اخیرا در سخنانی دیگر نسبت به امکان "تحت فشار قرار دادن" نمایندگان سوال کننده از رئیس جمهوری توسط استانداران و فرمانداران هشدار داده و افزوده است که در صورت وارد آمدن چنین فشاری، استیضاح وزیر کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در همین ارتباط، نماینده شهر بابک هم دیروز مدعی شده که برخی نمایندگان، مایل به سوال از رئیس جمهور هستند اما "هراس دارند که به این ترتیب مورد بی​مهری دولت واقع شده و پروژه های عمرانی حوزه انتخابیه​شان روی زمین بماند".

مصطفی رضا حسینی افزوده است: "اگر برخی مضیقه​ها نبود، نمایندگان بیشتری طرح سوال از رئیس جمهور را امضا می​کردند."

ابهام در تعداد امضاهای سوال از رئیس جمهور

از سوی دیگر، در پی انتشار اخباری در مورد کاهش تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس جمهور ایران، تعدادی از پی گیری کنندگان این طرح گفته اند که هنوز بر احضار محمود احمدی نژاد به مجلس تاکید دارند.

رضا اکرمی نماینده تهران، امروز با پافشاری بر اهمیت طرح سوال از رئیس دولت، از "نارضایتی مردم" از مدیریت دولت سخن گفته و پرسیده است: "چطور نارضایتی مردم از بروز چنین وضعیتی ایراد ندارد ولی سوال از رئیس​جمهور ایراد دارد؟"

مصطفی رضا حسینی نماینده شهر بابک هم، با ادعای اینکه هیچ یک از امضا کنندگان طرح سوال از رئیس​جمهور امضاهایشان را پس نگرفته​اند، اخبار حاکی از کاهش امضاهای این طرح را "حربه تبلیغاتی یاران نزدیک دولت" دانسته است.

این در حالی است که روز یکشنبه، ولی اسماعیلی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا‏ مدعی شده بود که که تعداد امضاهای طرح سوال از رئیس‌دولت به کمتر از ۷۵ رسیده است.

روز شنبه نیز، محمدجواد ابطحی عضو فراکسیون انقلاب اسلامی، در گفت‌وگو با باشگاه خبری فارس "توانا" گفته بود که که ۲۰ نفر از نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهوری، امضاهای خود را پس گرفته اند.

طرح سوال از رئیس جمهوری، که علی مطهری نماینده محافظه کار تهران از طراحان اصلی آن است، هفته پیش با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس ارائه شد.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ بدهد.

مطالب مرتبط