سفیر عراق: شرایط لغو روادید با ایران مهیا نیست

پرچم ایران و عراق حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر عراق می گوید که روزانه بین ۶ تا ۱۰ ایرانی برای بازدید از اماکن مذهبی این کشور وارد عراق می شوند.

محمد مجید الشیخ، سفیر دولت عراق در ایران گفته است که شرایط برای لغو روادید (ویزا) میان دو کشور، در حال حاضر مهیا نیست.

آقای شیخ به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که با توجه به اوضاع امنیتی عراق، اجرای لغو روادید میان دو کشور هنوز زود است.

سفیر عراق در ایران گفته که اجرای لغو روادید نیاز به ارتقای یک سری شرایط در عراق از جمله شرایط امنیتی و بهبود شرایط پذیرایی از زائران ایرانی دارد که در زمان حاضر این شرایط فراهم نیست.

سفیر عراق می گوید که روزانه بین ۶ تا ۱۰ ایرانی برای بازدید از اماکن مذهبی این کشور وارد عراق می شوند.

قرار است محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران به زودی برای یک دیدار رسمی از عراق وارد بغداد شود. قرار است در جریان سفر آقای رحیمی، چند موافقنامه همکاری سیاسی و اقتصادی میان دو کشور به امضا برسد، اما به گفته سفیر عراق لغو روادید بین دو کشور در دستور کار دیدار آقای رحیمی قرار ندارد.

در سال های اخیرهمزمان با افزایش انتقادها به دولت ایران درباره سختگیری برخی از سفارتخانه های خارجی برای دادن ویزا به شهروندان ایرانی، مقام های سیاسی ایرانی تلاش کرده اند که قرارداد لغو روادید با کشورهای مختلف امضا کنند.

از جمله ایران در سال های اخیر قرارداد لغو روادید با ونزوئلا، سوریه و گرجستان امضا کرده است.

با این همه برخی از کشورها با درخواست مقام های ایرانی برای امضا قرارداد لغو روادید موافقت نکرده اند.

ایران از دو سال پیش خواهان لغو روادید با جمهوری آذربایجان بوده، اما با مخالفت مقامات این کشور با درخواست ایران، دولت ایران به اتباع جمهوری آذربایجان به شکل یک طرفه اجازه داده است که بدون نیاز به روادید به ایران سفر کنند.