وزیر علوم ایران: دختران و پسران در دانشگاه باید جدا از هم بنشینند

دانشجو حق نشر عکس oo
Image caption آقای دانشجو می‌گوید که وزارت علوم به مصوبه شواری عالی انقلاب فرهنگی درباره جداسازی دانشجویان زن و مرد عمل می‌کند

کامران دانشجو، وزیر علوم و آموزش عالی ایران گفت که اگر امکانات اجازه بدهد از آغاز مهرماه سال‌جاری دختران و پسران دانشجو در کلاس های جداگانه می نشیند و اگر چنین امکانی نبود، آنها باید در ردیف های جداگانه ای در کلاس بنشینند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای دانشجو امروز سه شنبه چهاردهم تیرماه در جمع روسای دانشگاه‌ها گفت: "هیچ برنامه مدونی درباره تفکیک جنسیتی در وزارت علوم وجود ندارد و ما اسلامی شدن دانشگاه‌ها را بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و آئین نامه حدود شئونات اسلامی انجام می دهیم."

دو روز پیش از این علی عباسپور تهرانی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس هم به خبرآنلاین گفته بود که طرحی برای تفکیک جنسیتی در دانشگاه های ایران وجود ندارد.

آقای عباسپور تهرانی گفته بود: "ما وضعیت دانشگاه ها را نامطلوب تر از جامعه نمی دانیم و تفکیک جنسیتی تا به آنجا می تواند پیش رود و انجام گیرد که ضربه ای به برنامه تحصیلی دانشجویان وارد نکند. در روزهای اخیر برخی از دانشگاه‌ها از اجرای این طرح طی ماه های آینده خبر داده‌اند در حالیکه جداسازی دختر پسر در دانشگاه ها مفهومی ندارد چرا که این دو جنس در جامعه باید در کنار یکدیگر کار کنند."

اما وزیر علوم در سخنان امروز خود به قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی "که ۲۴ سال روی زمین مانده" اشاره کرد و گفت که بر اساس این مصوبه، مسئول اجرای این طرح روسای دانشگاه ها هستند و "اگر بعضی از آنها می خواهند که آن را اجرا کنند، حق دارند".

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۶، دانشجویان زن و مرد باید در کلاس های درس، در ردیف های جداگانه بنشینند.

پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند که دانشگاه مازندران برای دانشجویان دختر و پسر ورودی سال ۱۳۹۰ کلاس‌های جداگانه تشکیل خواهد داد و رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز گفته بود که برنامه‌هایی در جهت اجرای این طرح برای دانشجویان سال اول در نظر گرفته شده است.

آقای دانشجو بر نظر چندتن از مراجع تقلید مبنی بر حرام بودن اختلاط دانشجویان زن و مرد تاکید و خطاب به کسانی که به سخنان آیت الله خمینی مبنی بر اینکه نباید بین زنان و مردان دیوار کشید اشاره می کنند، گفت "مگر ما می خواهیم بین آنها دیوار بکشیم؟"

تفکیک جنسیتی دانشجویان، در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی هم مورد توجه برخی گروه ها قرار داشت و حتی در برخی کلاس های درس دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد و دیگر شهرهای کشور، دیواری پارچه ای بین دختران و پسران کشیده شد، ولی نزدیکان آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی می گویند که او با این اقدام مخالفت کرده است.

وزیر علوم در ادامه سخنان خود گفت که اصطلاح "تفکیک جنسیتی" را رسانه های فارسی زبان خارج از ایران رواج داده اند و از رسانه های داخلی خواست که دیگر از این واژه استفاده نکنند.

آقای دانشجو انتقادات اخیر از سیاست های وزارت علوم را "جو سازی" خواند و گفت: "از اسلامی تر شدن دانشگاه ها عقب نخواهیم نشست، زیرا با آقای بالای سرمان معامله کرده ایم که بهترین تاجر است."

موضوع جنجال برانگیز جداسازی جنسیتی در دانشگاه های ایران مدت ها است به تناوب و از سوی مقامات مختلف مطرح می شود. این طرح موافقان و مخالفان سرسختی دارد.

مطالب مرتبط