اسرائیل: ایران برای نفوذ در انتخابات مصر تلاش می کند

حق نشر عکس Getty
Image caption یک سخنگوی اخوان المسلمین گفته است این گروه از ایران یا کشور دیگری کمک دریافت نمی کند

ژنرال آویو کوچاوی، رئیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل، ایران را متهم کرده است که تلاش می کند با نزدیک شدن به گروه اخوان المسلمین، بر نتیجه انتخابات آینده مصر اثر بگذارد.

او همچنین حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان را به حمایت از حکومت سوریه در برابر معترضان متهم کرده است.

این مقام اسرائیلی گفت: "ایران می خواهد که با تلاش برای برقراری تماس با اخوان المسلمین بر روند سیاسی مصر اعمال نفوذ کند."

یک سخنگوی اخوان المسلمین در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت است که ایران را کشور مسلمان بانفوذی در منطقه می داند اما از هیچ کشوری کمک دریافت نمی کند.

رئیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل همچنین گفت حکومت ایران تلاش می کند از بی ثباتی ناشی از اعتراضات در کشورهای عرب بهره برداری کند و نفوذش در عراق، بحرین، سودان، یمن و نوار غزه را گسترش دهد.

مقام های ایرانی هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، اعتراضات در مصر که به برکناری حسنی مبارک، رهبر سابق این کشور منجر شد را ناشی از "بیداری اسلامی" مردم این کشور می داند اما اخیرا اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، را "انحرافی" خوانده است.

ژنرال آویو کوچاوی به کمیته امور خارجه و امنیتی پارلمان اسرائیل گفت که ایران و حزب الله لبنان نگران پیامدهای سقوط حکومت بشار اسد، متحد استراتژیک خود هستند و برای سرکوب اعتراضات به دمشق کمک می کنند.

او گفت: "آنها دانش، تکنیک و وسایل برای متفرق کردن تظاهرات منتقل می کنند."

ایران این اتهام که پیشتر توسط مقام های آمریکایی نیز مطرح شده بود را بی اساس می داند.

سوریه می گوید که در این زمینه کمکی از ایران دریافت نکرده است.

آیت الله خامنه ای جمعه گذشته در اولین موضع گیری خود درباره ناآرامی های سوریه، اعتراضات مردم این کشور علیه حکومت بشار اسد را یک حرکت انحرافی توصیف کرد.

او درباره سوریه که متحد استراتژیک ایران در منطقه به حساب می آید گفت: "در حوادث سوریه، دست آمریکا و اسرائیل آشکار است و منطق و معیار ما ملت ایران این است که هر جا به نفع آمریکا و صهیونیسم شعار داده شود حرکت انحرافی است."

این اظهارات یک روز پس آن بود که دولت آمریکا نیروی انتظامی ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده این نیرو و احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی را به اتهام کمک به سوریه در سرکوب معترضان این کشور تحریم کرد.