ایران: عراق را شریک اول تجاریمان می کنیم

پرچم ایران و عراق حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روابط ایران و عراق پس از سقوط حکومت صدام رو به توسعه گذاشته است

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران که برای سفر رسمی سه روزه وارد بغداد پایتخت عراق شده، گفته است که هیات ایرانی برای گسترش روابط با عراق "اختیار ویژه" دارد.

معاون اول رئیس جمهوری ایران در روز اول این سفر با نوری مالکی نخست وزیر عراق دیدار و در کمیسیون مشترک دو کشور شرکت کرده است.

آقای رحیمی گفته است هم اکنون عراق بعد از چین و امارات متحده عربی، در جایگاه سوم کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهوری ایران همچنین گفته است که هیات ایرانی در این سفر تلاش می‌کند با افزایش حجم مبادلات دو طرف، عراق را در سال‌های آینده به شریک اول تجاری خود تبدیل کند.

ایران و عراق مدتی پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران وارد جنگ خونینی شدند که هشت سال به طول انجامید.

'پایان روابط تاسف بار'

دو کشور حدود ۲۳ سال پس از پایان این جنگ به لحاظ حقوقی در مرحله "آتش بس" قرار دارند و هنوز قرارداد صلح امضا نکرده اند اما روابط سیاسی آنها دوستانه است.

پس از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق و سقوط حکومت صدام حسین، روابط دو کشور به سرعت رو به بهبود گذاشته است.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق نیز با اشاره به جنگ ۸ ساله ایران و عراق، با ابراز تاسف از اینکه قبلا "روابط تاسف‌باری" میان دو کشور حاکم بود، گفته است که دو کشور اکنون آن مسائل را پشت سر گذاشته و آماده اند "گام‌های استواری" برای تحکیم روابط بردارند.

بسیاری از شخصیت های سیاسی عراق که در زمان حکومت صدام در ایران زندگی می کردند، در حال حاضر در این کشور مسئولیت هایی دارند و زمینه ساز روابط عمیق تر دو کشور شده اند.

از زمان سقوط حکومت صدام حسین در عراق، مقام های بلندپایه ایرانی از جمله رئیس جمهور این کشور به عراق سفر کرده اند اما دیدار سه روز محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران از عراق، به دلیل اهداف اقتصادی این سفر، از سوی رسانه های دولتی ایران یکی از مهمترین دیدارها توصیف شده است.

در روز اول سفر هیات ایرانی، دو کشور شش سند همکاری امضا کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد، مطابق قانون اساسی ایران پس از رئیس جمهور این کشور مهمترین مقام اجرایی کشور است

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید توافقنامه ای با عنوان "اجتناب از اخذ مالیات مضاعف" بین ایران عراق به امضا رسیده است.

این توافقنامه را شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران با همتای عراقی اش امضا کرده است.

همکاری 'راهبردی' ایران و عراق

علاوه بر این توافقنامه، پنج یادداشت تفاهم نیز با عنوان های همکاری در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی، همکاری های بهداشتی - درمانی، همکاری های فناوری و ارتباطات، همکاری های فرهنگی و همکاری در زمینه علوم و فن آوری به امضای دو طرف رسیده است.

وزیران علوم، فناوری و تحقیقات، ارتباطات، اقتصاد و معاون وزیر بهداشت و درمان ایران و همتایان عراقی آنان پنج یادداشت تفاهم را امضا کردند.

در جریان سفر معاون اول رئیس جمهور ایران، همایش اقتصادی ایران و عراق با حضور مدیران اقتصادی، سرمایه‌گذاران و مدیران بنگاه‌های اقتصادی بخش دولتی و خصوصی دو کشور در بغداد آغاز به کار کرده است.

حسن کاظمی قمی، دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق گفته است که بیش از ۴۰۰ فعال اقتصادی و مدیران بنگاه‌های اقتصادی دراین همایش حضور دارند.

آقای قمی که پیش از این سفیر ایران در عراق بوده، می گوید "با توجه به بهبود نسبی شرایط امنیتی و اولویت دولت عراق در مساله سازندگی و توجه به زیرساخت‌های اقتصادی و آمادگی ایران برای ورود به بازار عراق، شرایط برای افزایش مناسبات اقتصادی دو کشور افزایش یافته است."

به نظر می رسد رکود داخلی و تحریم های بین المللی که بر وضعیت اقتصادی ایران تاثیر منفی گذاشته، این کشور را تشویق به حضور اقتصادی در عراق به عنوان همسایه خود کرده که نیازمند سرمایه گذاری خارجی با هدف توسعه است.

در جریان حضور هیات ایرانی در عراق قرار است بر سر انتقال نفت و گاز ایران به اروپا از طریق خاک عراق و سوریه، مذاکره شود.

مذاکرات ابتدایی تاسیس این خط که به "خط لوله اسلامی" معروف شده است، از چند ماه پیش میان مقام های وزرات نفت سه کشور در جریان است.

قرار است در پایان سفر هیات ایرانی هم، سند راهبردی همکاری‌های تهران و بغداد به امضا برسد.

مطالب مرتبط