کمیته انتخاباتی اصولگرایان در ایران به ترکیب نهایی نزدیک می شود

مجلس ایران حق نشر عکس Majlis
Image caption انتخابات دوره نهم مجلس ایران اواخر سال جاری خورشیدی برگزار می شود

محسن یحیوی، از اعضای جامعه اسلامی مهندسین که یک تشکل محافظه کار سیاسی در ایران است از ترکیب نمایندگان "جبهه متحد" اصولگرایان انتقاد کرده و گفته است که تشکل های اصولگرا باید متناسب با وزن خود در این جبهه نماینده داشته باشند.

گروه های مختلف اصولگرایان با توجه به اختلاف های سیاسی در این طیف و در پیش بودن نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، در صدد تشکیل کمیته ای بر آمده اند که به گفته سیاستمداران نامدار این طیف، هدفش "وحدت اصولگرایان" برای پیروزی در انتخابات است.

۳+۴+۶+۲

درباره ترکیب کمیته انتخاباتی اصولگرایان و تعداد اعضای آن تاکنون نظر واحدی وجود نداشته است اما آقای یحیوی می گوید که اصولگرایان به مدل خوبی برای تشکیل این کمیته دست پیدا کرده اند.

بر این اساس، اعضای کمیته ۱۵ نفره (دارای ۲+۶+۴+۳ عضو) متشکل از سه نفر از افراد مورد اعتماد همه طیف های اصولگرایان (غلامعلی حداد عادل، علی اکبر ولایتی و حبیب الله عسگراولادی) و چهار نماینده از جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم (جامعتین) است.

محمود رضا جمشیدی، محمدحسن ابوترابی​فرد و رضا تقوی سه نماینده جامعتین هستند و به گفته سیاستمداران اصولگرا، نفر چهارم نیز به زودی معرفی خواهد شد.

حق نشر عکس fars
Image caption آقای یحیوی می گوید اصولگرایان به مدل خوبی برای تشکیل کمیته انتخاباتی دست پیدا کرده اند

جبهه متحد اصولگرایان شامل ائتلاف جبهه پیروان خط امام و رهبری، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت رهپویان و ائتلاف رایحه خوش خدمت (طرفداران دولت) نیز جمعا ۶ نماینده در کمیته خواهند داشت.

به گفته آقای یحیوی، علی لاریجانی، رئیس کنونی مجلس و محمدباقر قالیباف شهردار فعلی تهران هم هرکدام، یک نماینده در این کمیته خواهند داشت.

نماینده های پر حاشیه

برخی از اصولگرایان پیشتر حضور علی اکبر ولایتی که مشاور آیت الله علی خامنه ای و از چهره های نزدیک با رهبر ایران است را در این جمع به مصلحت نمی دانستند اما خروج آقای ولایتی از کمیته انتخاباتی اصولگرایان تاکنون در چند نوبت تکذیب شده است.

در روزهای گذشته، برخی از چهره های سیاسی محافظه کار از احتمال حضور احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در کمیته ۱۵ نفره خبر داده بودند اما محسن یحیوی از اعضای جامعه اسلامی مهندسین می گوید که با توجه به جایگاه رسمی آقای جنتی در شورای، حضور احتمالی او "شبهه انگیز است و شائبه جانبداری از اصولگرایان در انتخابات را مطرح می کند که چنین چیزی به مصلحت نیست."

نهمین دوره انتخابات مجلس ایران قرار است اسفند ماه سال جاری خورشیدی برگزار شود.